30 July 2024
Ziņas un Viedokļi
2024. pusgada tirgus apskats

Kopš gada sākuma akciju tirgus bijis ļoti svārstīgs. Katru reizi, kad tika publicēti statistikas dati, neatkarīgi no tā – vai tā bija inflācija, patērētāju noskaņojums vai ekonomiskā izaugsme, bija vērojami kāpumi un kritumi. Visa uzmanība bija pievērsta centrālajām bankām, un ko tās darīs saistībā ar procentu likmēm. Investori koncentrējās uz uzņēmumu nākamo ceturkšņu un gada prognozēm, ne tik daudz uz esošajiem rezultātiem, kas arī ietekmēja akciju cenu izmaiņas.

Indeksu rādītājus uz augšu virzīja līderi, neatkarīgi no reģiona, tā tas bija gan ASV, gan Japānā, gan Eiropā. Šī brīža indeksu līderi ir lielā mērā pakļauti mākslīgā intelekta attīstībai. Tehnoloģija izplatās ne tikai IT, bet arī sakaru un komunālo pakalpojumu nozarēs. ASV IT un komunikāciju akciju akcijas ir devušas lielāko daļu no gada pirmās puses peļņas (IT +27%, komunikācijas +26%). Arī komunālo pakalpojumu (+11% izaugsme) nozarē valdīja mākslīgā intelekta eiforija, jo investori pievērsa uzmanību, kā strauji augošā datu centru infrastruktūra ietekmēs elektroenerģijas pieprasījuma pieaugumu. Eiropā labākos rezultātus uzrādīja IT, kam sekoja veselības aprūpes un finanšu uzņēmumi.

Turpretī nekustamā īpašuma sektors visos aplūkotajos tirgos atradās lejasdaļā, jo likmju samazināšana vairākkārt tika atlikta un vēl nav īstenojusies.

Turpmākās tirgus pārmaiņas ietekmēs makrekonomiskie statistikas dati, ņemot vērā to lomu likmju noteikšanā, kā arī to, vai uzņēmumi spēs piepildīt tirgus gaidas attiecībā uz mākslīgā intelekta tehnoloģijas izmantošanu.

Cik veselīga ir ASV ekonomika?

Tirgus dalībnieki pagājušā gada rudenī sāka veikt likmes par procentu likmju samazinājumu skaitu. Lielākā daļa kļūdījās, negaidot, ka inflācija ASV ilgstoši saglabāsies augsta, ko daļēji noteica paaugstinātās naftas cenas un saspīlētā situācija darba tirgū. Galu galā likmes samazināsies, bet daudz pakāpeniskāk, nekā sākotnēji gaidīts, ja vien prognozētu grafiku neizjauks nelabvēlīgas ekonomikas norises.

Šoreiz vēlamies pievērst uzmanību darba tirgus situācijai, kas pēdējos 2-3 gados ir uzkarsis darbaspēka trūkuma dēļ, izraisot darbaspēka izmaksu spiedienu zemu bezdarba līmeni visa pasaulē. Šobrīd jaunu darba vietu skaits sāk mazināties, jauno darba ņēmēju skaits sācis sarukt, un jaunu bezdarbnieku pieteikumu skaits pieaug. Protams, tas nozīmē, ka darba tirgus kļūst veselīgāks, un, iespējams, uzņēmumi kļūs efektīvāki, pateicoties automatizācijai, mākslīgajam intelektam vai citiem iemesliem, taču tas var būt arī satraucošas tendences sākums.

Lai gan ekonomika kopumā, īpaši ASV, neuzrāda vājuma pazīmes, ja problēmas darba tirgū turpinās pieaugt un kļūt nekontrolējamas, tās var kļūt par nopietnu problēmu. Tāpēc rūpīgi jāseko līdzi darba tirgus norisēm, lai nodrošinātu, ka tendence kļūt veselīgākam nenonāk pārāk tālu.

1.attēls. ASV darba tirgus rādītāji. (Avots: Refinitiv)

Mākslīgā intelekta burbulis

25% no S&P 500 uzņēmumu uzrādīja labākus ienesīguma rezultātus nekā indekss, bet 37% uzņēmumu pirmo pusgadu pabeidza ar zemākiem rādītājiem. Šāda aina ir diezgan neparasta, ņemot vērā divciparu atdevi tirgū, kā tas bija 2024. gada 1. pusgadā.  55% no indeksa ienesīguma nodrošināja pieci lielākie uzņēmumi – Nvidia, Microsoft, Meta, Amazon un Eli Lilly. Īpaši jāatzīmē Nvidia, jo tā viena pati nodrošināja 31% no indeksa atdeves, kas ir patiešām ievērojams sasniegums, lai gan arī citu pusvadītāju akciju sniegumi kopumā bija ļoti labi.

Vai tirgu ir pārņēmusi mākslīgā intelekta eiforija? Kopumā mēs nedomājam, ka esam sasnieguši burbuļa teritoriju, lai gan attiecībā uz atsevišķiem nosaukumiem saglabājam piesardzību. Lai gan mēs neapšaubām mākslīgā intelekta potenciālu un Nvidia lomu šajā nozarē, mēs arī uzskatām, ka tirgus uzdod pārāk maz kritisku jautājumu. Lai Nvidia saglabātu pasaules vērtīgākā uzņēmuma statusu, būtu jāuzskata, ka mākoņtehnoloģiju uzņēmumi turpinās iepludināt arvien vairāk miljardu Nvidia tehnoloģijās, ļaujot uzņēmumam pārskatāmā nākotnē gadu no gada baudīt vairāk kā 50 % neto peļņas izaugsmi. Iespējams, ka tā patiešām notiks, bet mums nav šādas pārliecības. Akciju cenu izaugsme var būt lieta, kas barojas pati no sevis, izmantojot FOMOgamma squeeze un piespiedu ETF pirkšanas cilpu. Tas var radīt bīstamu situāciju, kad  akciju cenu virzības tiek atrautas no biznesa realitātes.

Turklāt citās nozarēs, kur uzņēmumiem nācās saskarties ar zemāku pieprasījumu augstās inflācijas dēļ (patēriņa riskam pakļautās nozares), kā arī ar augstām procentu likmēm (rūpniecības uzņēmumi, mājokļu būvētāji), var novērot vājumu. Šādā vidē ir acīmredzama to uzņēmumu pievilcība, kuru izaugsmes virzītājspēki nav saistīti ar vispārējo ekonomiku. Piemēram, pusvadītāju nozarei 2024. gada pirmajā pusgadā ir visaugstākie nākotnes peļņas pārskatīšanas rādītāji, un arī nākamajos divos gados gaidāms viens no augstākajiem izaugsmes tempiem, tāpēc tās cenu kāpumu ir bijis visnotaļ pamatots.

2. attēls. S&P 500 kopējais ienesīgums un S&P 500 akciju daļa, kas gada pirmajā pusgadā pārspēja tirgu (Avots: Refinitiv)

Kad tirgus uzmanību piesaistījusi jaunā spīdīgā rotaļlieta – mākslīgais intelekts, tā sniedz iespēju atrast labas ieguldījumu iespējas dažādās nozarēs. Piemēram, daži augstvērtīgi programmatūras un pakalpojumu nozares uzņēmumi nesen piedzīvoja vērtības korekciju, jo tirgum ir bažas, ka ieguldījumi mākslīgajā intelektā samazinās tradicionālo programmatūras izdevumu apjomu, savukārt vairāki farmācijas un veselības aprūpes iekārtu nozares uzņēmumi, apstākļos, kad priekšroka dota riskantākām investīcijām, ir zaudējuši savu popularitāti.

Kopumā mēs pagaidām neuzskatām, ka pašreizējā akciju tirgus izaugsme būtu brīdinājuma signāls. Tā vietā, lai gaidītu nopietnu korekciju, mēs drīzāk uzskatām, ka pārējam tirgum vajadzētu panākt līderus. Notiekošais valsts obligāciju likmju kritums pirms gaidāmās likmju samazināšanas, kā arī ražošanas cikla stabilizācijas agrīnās pazīmes varētu veicināt plašāku tirgus izaugsmi.

3. attēls. Vidējais peļņas uz akciju pieaugums turpmākajos divos gados pa S&P 500 nozaru grupām (Avots: Refinitiv)

Autors: Alphinox komanda