Startēšanas algoritms:
- Kapitāls: Nodrošini starta kapitālu un izlem kāda būs tava kapitāla papildināšana stratēģija – ik mēnesi, ik ceturksni utt.;
- Novērtē savu riska toleranci;
- Izlem, kur veiksi ieguldījumus : akcijas (fondos vai atsevišķos v/p), obligācijas (fondos vai atsevišķos v/p), nekustamajā īpašumā (īpašumā vai fondos), P2P platformās;
- Ieguldījuma konts un brokeris: Jāizvēlas brokeris, detalizēti novērtējot tā uzticamību, ka arī komisiju lielumu (šeit ir svarīgi saprast kuros reģionos Tu investēsi un cik bieži Tu veiksi darījumus);
- Pārskaiti naudu un Aiziet!
Un tagad sīkāk par katru soli:
- Tev jāsaprot kādu sava esoša kapitāla daļu tu vari atļauties ieguldīt uz vismaz 5 gadiem. Vēlams šo kapitālu ieguldīt līdz pensijai un regulāri to papildināt. Sākt investēt var kaut ar 100 EUR, vienīgi tad šajā gadījumā rūpīgi jāpārdomā komisiju jautājumu, lai komisijas pārlieku nesamazinātu nākotnes ienesīgumu. Jāpārdomā arī kapitāla papildināšanas stratēgija. Visērtākais veids kā to darīt ir uztaisīt automātisko pārskaitījumu, lai ik mēnesi ieguldījumu konts papildinātos ar noteiktu summu. Ja Tev ir algas palielinājums, tad labs gājiens kā efektīvāk papildināt savu ieguldīto kapitālu ir pārskaitīt savu algas piemaksu,vai vismaz tās lielāko daļu. Links uz rakstu par to kāpēc jāsāk krāt agrā vecumā, un cik lieliem būtu jābūt ikmēneša uzkrājumiem: https://naudaslietas.lv/new/kapec-jasak-krat-agra-vecuma/
Par ko nedrīkst aizmirst pirms ieguldīšanas veikšanas – jāizveido drošības spilvens, kas nepieciešamības gadījumā varētu segt Tavas izmaksas 3-6 mēnešu garumā. Ja būs vajadzība pēc naudas līdzekļiem neparedzētiem gadījumiem, tad nevajadzēs steidzami pārdot savus aktīvus pie neizdevīgas cenas, lai segtu pēkšņos tēriņus.
- Svarīgākais ieguldīšanā, protams, ir atdeve, bet vēl svarīgāk katram investoram ir riska līmenis. Diez vai Tevi priecēs 20-30% gada ienesīgums, ja nevarēsi naktī pagulēt un visu laiku raizēsies par to, vai kāds uzņēmums nebankrotēs un tā cena nenokritīs līdz nulles līmenim, vai jauna globālā krīze neapēdīs 25% no tava kapitālā, kas ir ieguldīts jaunattīstības valstīs, vai Ilons Masks teiks, ka Dogecoin vairs viņu neinteresē un tas nokritīs par 60%.
Tāpēc ir svarīgi saprast, kāds ir Tavs riska tolerances līmenis un kāds aktīvs Tev ir piemērots. Tīmeklī var atrast dažādas riska novērtēšanas anketas (https://njaes.rutgers.edu/money/assessment-tools/investment-risk-tolerance-quiz.pdf, https://www.fool.com/retirement/2017/05/21/whats-your-investment-style-take-this-risk-toleran.aspx ), kas palīdzēs novērtēt riska līmeni un izveidot savu ieguldīšanas stratēģiju. Tas arī ir svarīgi ne tikai pašam ieguldot, bet arī izvēloties pensiju plānu, kas ir obligāts pasākums nodokļu maksātājiem, vai kādu dzīvības apdrošināšanas produktu – tā būs aktīvā un agresīvā stratēģija vai konservatīvā stratēģija.
- Kad būsi novērtējis savu riska tolerances līmeni, vari lemt par to, kā sadalīt savu kapitālu starp aktīvu klasēm, kur ieguldīt. Ieguldot, nav jāaizmirst arī par diversifikāciju, lai viss kapitāls nebūtu ieguldīts viena veida instrumentos, piemēram, tikai zeltā, tikai IT uzņēmumu akcijās vai nekustamajos īpašumos.
Runājot par kapitāla sadalīšanu starp akcijām un obligācijām var pielietot vienkāršu formulu: 120 – tavs vecums = akciju īpatsvars portfelī. Attiecīgi, jo jaunāks(-a) Tu esi, jo augstāku risku vari uzņemties (lielāks akciju īpatsvars portfelī), jo būs pietiekami daudz laika, lai krituma gadījumā tirgus atkoptos līdz būs nepieciešams veikt izmaksas no portfeļa.
Akciju īpatsvars portfelī = 120 – vecums
Piemērs: 40 gadu vecumā akciju īpatsvaram būtu jāsastāda 80% no porteļa (120-40=80).
- Nākamais solis ir izvēlēties brokeri, pie kura atvērsi ieguldījumu kontu. Šeit būtu jāņem vērā vairāki aspekti: komisijas lielums, uzticamība, esamība FKTK tirgus dalībnieku reģistrā (https://www.fktk.lv/tirgus-dalibnieki/ieguldijumu-pakalpojumu-sniedzeji/). Ja darījumi tiks veikti bieži (piemēram, katru nedēļu vai pat katru mēnesi), tad ir vērts padomāt par brokeru ar tiešām zemām komisijām, bet ja dažas reizes gadā (buy&hold strateģija), tad var izvēlēties vietējo banku kā brokeri, kur uzticamības pakāpe būs krietni augstāka salīdzinājumā ar ārvalstu brokeri.
Par ieguldījuma konta atvēršanu jāinformē arī Valsts Ieņēmumu Dienests. Var būt konti pie vairākiem brokeriem; piemēram, ieguldījumiem ASV akciju tirgū tiek izmantots konts Interactive Brokers, bet ieguldīgumiem Baltijas tirgū – Swedbank, kas piedāvā bezkomisiju tirdzniecību Baltijas biržās.
- 3-2-1! GO! Veiksmi ceļā uz bagatību!
Autors: Alphinox komanda, alphinox.com