21 May 2014
Ziņas un Viedokļi
56 gadi un joprojām augošas dividendes – ASV akciju tirgus dividenžu superzvaigznes

Zilās fiškas ASV tirgū atrast nav grūti. Atšķirībā no Latvijas akciju tirgus, kur zilā fiška ir tikai viena – Latvijas Gāze, ASV tirgū to ir daudz, un dažas ir zilākas par pārējām. Kuras izvēlēties, no kādiem kritērijiem vadīties?

Iesācēju tipiska kļūda veicot pirmos soļus dividenžu akciju atlasē ASV tirgos ir koncentrēšanās uz pēdējā gada ienesīgumu procentos – jo lielāks, jo labāks. Tomēr skaidrs ir tas, ka jo lielāks uz doto brīdi ir ienesīgums, jo lielāks risks, jo šāda atlaide akcijas cenai noteikti atspoguļo bažas vai patiešām reālas problēmas, kas šai kompānijai pēdējā laikā ir radušās. Ja ar akciju skaneri ir atskanēts papīrs, ar „current yield” 18 %, gandrīz 99 % skaidrs, ka tāds tas yield reāli vairs nebūs.

Citos rakstos šeit pat naudaslietās es centīšos dot aprakstus, kā un ko analizēt (tai skaitā arī dividenžu akcijām), bet šajā rakstā apskatīšu pašu galveno kritēriju pēc kura dividenžu atlases čempioni parasti veido savus watchlistus.

Un tas ir:

1)      Periods gados, kurā nepārtraukti tiek maksātas dividendes (ņemiet vērā, ka lauvas tiesa zilo fišku ASV maksā kvartāla dividendes, nevis 1x gadā). Te viss vienkārši – pārtrauci kaut vienu gadu maksāt, es vairs tev neticu.

2)      Dividenžu pieaugums katru gadu. Resp., ne tikai neiet runa par to, ka dividendes tiek pārtrauktas maksāt katru gadu – akcija zaudē vietu portfelī ja kaut vienu gadu tā pārtrauc palielināt izmaksājamo dividenžu lielumu.

Izlasot šo, daudziem varētu likties, ka pēc šādas atlases, paliks dažas akcijas, visādi Johnson & Johnson un Macdonalds. Kuri tad attiecīgi „mani neinteresē”. Jā un nē.

Skatoties, cik gadus periodu pagātnē jūs analizējat. Un šodien gribēju parādīt jums sarakstu, kurā esošās akcijas ne tikai 56 gadus (!) turpina maksāt dividendes bez pārtraukuma, bet arī katru gadu tās palielina.

Kompānija Dividendenžu sērija gados Ienesīgums % uz brīdi, kad tapa šis raksts
Diebold 60 3.04%
American Water States 59 2.66%
Dover
58 1.75%
Northwest Natural Gas 58 4.27%
Procter & Gamble 58 3.14%
Genuine Parts 57 2.69%
Parker-Hannifin 57 1.54%
Emerson Electric 57 2.55%
3M 56 2.44%

Lai vai kā tur būtu, un pat neiedziļinoties tajā, ko tieši šīs kompānijas dara, pārdod ķīmikālijas vai ražo veļas pulverus – skaidrs ir sekojošais:

–          Korporatīvā kultūra un tās orientēšanās uz investoriem.
–          Viss tiek vērsts uz to, lai katru gadu šī sērija turpinātos, tas ir skaidrs.
–          Skaidrs, ka tā jau ir ne pirmā menedžmenta paaudze, kas turpina iepriekšējo paaudžu iesākto, un var pieņemt, ka tiks darīts viss, lai tas tā turpinātos.

Skaidrs ir arī tas, ka menedžments, un to paaudzes ir spējušas izstūrēt cauri visam – gan recesijām, gan inflācijām, gan stagflācijām, gan likmju kritumiem, gan to pieaugumiem līdz kosmiskiem līmeņiem – un vienalga ir spējuši šo sēriju turpināt.

Jā, dividendes procentos nav tik lielas kā gribētos, bet tās ir lielākas kā bondos, tās ir lielākas kā banku depozītos.

Ņemiet vērā, ka es tik pārliecināti runāju par menedžmenta vēlmi turpināt maksāt un palielināt dividendes ne no zila gaisa. Analizējot katru akciju atsevišķi, piemēram Diebold:1st_graph_56_gadi

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Mēs redzam, ka, EPS (Earnings per Share) pēdējo 20 gadu laikā ir gan kāpis, gan kritis, ir īpaši pēdējās recesijas laikā. Tomēr uz dividenžu lielumu (pareizāk sakot – kompānijas lēmumu par to lielumu), tas nav atstājis iespaidu. Rozā līnija to parāda daudz labāk par jebkuriem vārdiem.

Vēl, tabulas veidā:

2nd_graph_56_gadi

 

 

 

 

 

 

 

 

Es speciāli tagad neanalizēju detaļas, pat nekomentēju augstāk redzamo tabulu – tas principā nebija mans mērķis šajā rakstā.

Bet izlasot šo, rodas jautājums, ko tad no šī saraksta labāk pirkt? Un – kad pirkt? Skaidrs, ka nevienam no mums nav bezizmēra konts, un visas akcijas uzreiz nopirkt neiznāks.

Nāksies tomēr veikt “cherry picking”. Bet pēc kā? Dividendes ienesīguma uz doto brīdi? Tad jāpērk Northwest.

Pēc citiem kritērijiem? Kādiem? Daudzi no tiem protams ir tīri “empīriski” un atbild uz tādiem jautājumiem kā:

–          Kur no šīm akcijām ir visnenovērtētākā uz doto brīdi?
–          Pēc kādiem kritērijiem vērtēsim?
–          Kura no akcijām ir ar vislielāko risku, ka dividenžu paaugstināšanas sērija tuvojas beigām?

Tie ir tikai daži no jautājumiem, kurus es uzdodu sev. Un meklējot atbildes uz tiem, katrs galu galā nonāk pie savas atlases sistēmas. Jā, skaidrs, ka atbīdot šos gadu slieksni aizvien tuvāk, piem. 50 gadi, 30, 20 utt. – akciju saraksts augs. Un šis 56 gadu čempionu saraksts varbūt nav tas labākais saraksts ko analizēt.

Bet… iesākumam, un iespējamai diskusijai taču pietiks vai ne? Nākamā raksta ideja ir veikt fundamentālo un tehnisko analīzi šim sarakstam, atlasot “to vienīgo”… bet, gribētos redzēt Jūsu domas zemāk komentāros.