5 September 2023
Ziņas un Viedokļi
Ak, august, kam tu tā – iestūmi tirgus mīnusā?

Bet, neskatoties uz augusta mīnusiem, akciju tirgiem parsvarā šis joprojām ir ļoti labs gads (mīnusos šogad ir tikai #ftse100 un #hangseng indeksi).
Ja vērtējam šo gadu caur #sp500 indeksa prizmu, tad augusts ir otrais negatīvais mēnesis šogad un mīnusi ir mazāki nekā pagājušajā gadā augustā uzrādītie -4.2%. Kopš gada sākuma indeksam +17.4%! Līderis šogad joprojām #nasdaq100 ar +34%, kuram seko Japānas #Nikkei ar +25%, trešajā vietā izvirzoties Rīgai ar +20.6% (Latvijas Gāze efekts). OMX Riga ir vienīgais indekss, kurš augustā noturējās plusos (+1%). Lielākā daļa indeksu augusta mēnesi noslēdza -2% līdz -3% rajonā, bet bažas par Ķīnas tirgu Honkongas indeksu nogāza par 8.4%. Mīnusi augustā ir jo sāpīgāki tādēļ, ka tas daļai investoru (arī man) ir atvaļinājuma mēnesis un, atvaļinājumā dilstošs konta atlikums kopā ar aktīvu vērtības samazināšanos nav smuka kombinācija.


Bet ceļošana ir katra izdotā eiro vērta. Lai arī atvaļinājumā izlasīju tikai vienu grāmatu (https://lnkd.in/dTabKuiD), kāds citāts tajā atbalstīja manu pieeju atvaļinājumiem: “When people come visit us we basically hop from location to location to location, so even though they’ve been here only two or three nights, it will seem as though they’ve been here two weeks.” Man patīk labi izplānoti un apskates objektiem pilni ceļojumi – šogad atvaļinājumā ar auto nobraucu 5855km un nostaigāju vairāk nekā 225 tūkstošus soļu.
Ko sagaidīt septembrī? Jāseko līdzi inflācijas un darba tirgus datiem, jo tie ietekmēs gan European Central Bank 14. septembra, gan Federal Reserve Board 20. septembra lēmumus – tirgus joprojām cer uz procentu likmju kāpuma apstāšanos. Ja ASV, balstoties uz dažiem ekonomikas datiem, ir izredzes ieraudzīt otro pauzi likmju celšanas procesā, tad pēc 31. augustā publicētajiem eiro zonas valstu inflācijas provizoriskajiem datiem, izskatās, ka no ECB pauzi sagaidīt ir mazākas izredzes.
Akciju tirgum septembris parasti ir bīstams mēnesis – S&P 500 indeksam iepriekšējo trīs gadu septembri bija mīnusos un arī vidējie dažādu periodu rādītāji ir negatīvi.
Ražotāju noskaņojums gan ASV, gan eiro zonā (skatoties uz PMI indeksiem) ir negatīvs, pakalpojumu sektoram PMI indeksi arī sākuši doties recesijas virzienā.

Virknei uzņēmumu jātiek galā ar pārāk lieliem noliktavu krājumiem (un noziedzību – https://lnkd.in/d3uXH_hm). Patērētājiem atkal drīz būs jātiek galā ar siltuma rēķiniem (un tiem, kuriem ir kredīti un līzingi, ar joprojām pieaugošajiem ikmēneša procentu maksājumiem). Valdībām arī budžeti nav no gumijas un bezgalīgi sniegt atbalstus nav iespējams. Ukrainā turpinās karš un ir izaicinājumi globālajā pārtikas tirgū, kas uz gaidāmo ziemu liek skatīties piesardzīgi. Arī #Covid nekur nav pazudis (https://lnkd.in/dqK6yd6H).

Novēlu labi sagatavoties ziemai, stabilu naudas plūsmu un lielisku veselību!

 

Autors: SEB Head of Markets Andris Lāriņš, Linkedin profile