1 December 2015
Investoru ABC
Akciju tirgotāja ABC

Kas jāzina iesācējam, kurš pēc Vorena Bafeta Sniega bumbas izlasīšanas vai saklausījies, kā citi kļuvuši stāvus bagāti, plāno krist kārdinājumā

No malas skatoties, akciju pirkšana un pārdošana ir viegls veids, kā gūt ienākumus. Visu gudrību var aprakstīt vienā teikumā — atrast lētas akcijas, tās nopirkt un tad, kad to cena pieaug, dārgi pārdot. Taču realitātē viss ir nedaudz citādi. Protams, teorētiski akciju pirkšana un pārdošana var dot ļoti labu peļņu, taču nevajag aizmirst, ka šis naudas ieguldīšanas veids paģēr paša ieguldītāja aktīvu līdzdalību un zināšanas. Turklāt tā ne vienmēr ir pasaka ar laimīgām beigām. Daudz zaudēt ir tikpat lielas iespējas kā daudz nopelnīt.

Finanšu pasaulē investīcijas akcijās tiek uzskatītas par ļoti augsta riska ieguldījumu. Tas nozīmē divas lietas. Pirmkārt, šīs investīcijas ļauj nopelnīt vairāk par daudziem citiem finanšu tirgos piedāvātajiem produktiem. Proti, patlaban piedāvātie banku depozīta procenti ir ļoti niecīgi, turpretim, atrodot uzņēmumu, kura akciju vērtība tuvākajos gados var būtiski pieaugt, ieguldītās naudas apmērs var palielināties pat vairākas reizes. Piemēram, 2009.gada martā farmācijas uzņēmuma Olainfarm akcijas maksāja tikai 31 eiro centu, bet, pārdodot tās 2014.gada sākumā, par vienu akciju varēja saņemt jau vairāk nekā astoņus eiro. Bet, otrkārt, kā jau augsta riska ieguldījums, tas var nest ne tikai peļņu, bet arī zaudējumus, piemēram, SAF tehnikas akcijas 10 gadu laikā zaudējušas 88% no vērtības un patlaban maksā 2,15 eiro (tiesa, uzņēmums ir maksājis dividendes). Lieki piebilst, ar cik lieliem zaudējumiem tagad jārēķinās tiem, kas akcijas pirka 2004.gada nogalē un nu gribētu pārdot.

7 soļi, lai tirgotos ar akcijām

Zināšanu minimālais «izdzīvošanas» komplekts:

1.solis vēlmju un iespēju apzināšanās

2.solis — papildus zināšanu iegūšana

3.solis — savas stratēģijas izvēle

4.solis investējamā kapitāla lieluma izvēle

5.solis — piemērotākās tirdzniecības formas atrašana

6.solis — uzņēmumu meklēšana un akciju iegāde

7.solis — akciju pārdošana

1.solis – Vēlmju un iespēju apzināšanās

Kāpēc vēlies sākt tirgoties ar akcijām? Vai tam ir vismaz nepieciešamās pamatzināšanas un laiks? Vai spēj nezaudēt galvu augsta riska apstākļos? Šie ir trīs būtiskākie jautājumi, uz kuriem pašam jāmēģina atbildēt. Lai, iespējams, tomēr izšķirtos naudu ieguldīt daudz drošākās vietās.

Svarīgi, lai patiktu matemātika. Tā noderēs, gan meklējot izdevīgākos piedāvājumus, gan aprēķinot pieļaujamo zaudējumu robežu un valstij maksājamo nodokļu summu. Pamatzināšanas ekonomikā palīdzēs analizēt procesu turpmāko attīstību. Noderēs arī pamatzināšanas psiholoģijā un laba intuīcija.

Neatkarīgi no tā, cik aktīvi vēlēsies tirgoties ar akcijām — katru dienu, reizi mēnesī vai tikai pāris reizes gadā —, jārēķinās, ka ik dienu vajadzētu sekot līdzi nopirkto akciju cenu svārstībām. Par ieradumu jākļūst arī ekonomisko ziņu lasīšanai — gan par konkrēto uzņēmumu, gan par ekonomiku kopumā. Turklāt ne tikai pašu mājās, jo daudzi biržas uzņēmumi strādā arī citās valstīs.

Svarīgi
Ja zināšanu nav, tās var iegūt mācoties, lasot grāmatas, klausoties lekcijas. Zināšanu avotus var atrast arī interneta vidē. Savukārt reālo praksi vislabāk apgūt, tirgojoties ar Latvijas uzņēmumu akcijām. Par tiem vieglāk atrast informāciju, ir skaidra arī ekonomiskā situācija valstī un tāpēc vieglāk pieņemt lēmumus. Nākamais solis varētu būt Baltijas tirgus un pēc tam, uzaudzējot zināšanu un pieredzes muskuļus, arī citu valstu biržas.

2.solis – Papildu zināšanu iegūšana

Pirms mesties ar savu naudu akciju iegādē, ir nepieciešamas arī specifiskākas zināšanas par vērtspapīru tirgu — kā notiek akciju tirdzniecība, kā vērtēt publiskā tirgū piedāvāto akciju cenu, kad pirkt un pārdot, kā tas notiek realitātē. Tā ir nepieciešamība, lai akciju tirgū nezaudētu visu un uzreiz savas nekompetences dēļ.

Par to, kā darbojas Baltijas fondu tirgus un kādu uzņēmumu akcijas tiek tirgotas, var uzzināt Baltijas fondu tirgus mājaslapā www.nasdaqbaltic.com. Šajā vietnē arī atrodams portāls investoriem www.naudaslietas.lv. Tajā apkopota informācija, kas patlaban notiek tirgū, kam pievērst uzmanību, kā arī daudz plašāks ieskats par to, kā sākt investēt. Vēl interesanta būs vietne www.wallstreet.lv, kuru veido privātpersonas investori. Protams, interneta plašumos ir atrodami vēl citi zināšanu un padomu resursi. Iespējams, vari atrast arī klātienes kursus iesācējiem. Taču, pirms tos apmeklēt, pārliecinies par lektora reputāciju. Citādi naudu par kursiem samaksāsi, bet zināšanas nedabūsi.

Svarīgi
Kas meklē, tas atrod! Ja gribi investēt gudri, meklē. Uzklausi to ekonomistu un finansistu padomus, kuriem uzticies. Tie var būt gan vietējie speciālisti, gan starptautiskās finanšu haizivis. Vari atrast kādu rūdītu akciju tirgotāju un, ja viņš piekrīt dalīties ar zināšanām, mācīties no viņa. Taču ir svarīgi arī pašam analizēt notiekošo, kā arī attīstīt sevī spēju prognozēt notikumu virzību. Galu galā, tu riskē ar savu naudu, tāpēc lēmumi jāpieņem, balstoties uz saviem secinājumiem. Tad būs gan prieks nopelnot, gan arī zināsi, ko vainot, ja zaudēsi. Turklāt eksperts arī ir tikai cilvēks, kas var kļūdīties.

3. solis – Savas stratēģijas izvēle

Galvenais princips — lēti nopirkt un dārgi pārdot — un tas, kādā veidā to panāc, arī ir konkrēti tava stratēģija. Katra stratēģija balstās uz vairākiem punktiem.

Pirmkārt, svarīgi izlemt — cik aktīvi tirgosies. Var veikt tā sauktos spekulatīvos darījumus, kas balstās uz akciju cenas īstermiņa svārstībām, piemēram, no rīta nopirkt un vakarā pārdot. Šādus darījumus drīzāk var veikt Eiropas un ASV lielākajās biržās, Baltijā tas var izdoties tikai ar atsevišķu visvairāk tirgoto uzņēmumu akcijām. Vairākums darījumu vietējā tirgū tomēr tiek slēgti uz ilgāku laiku, proti, akcijas tiek iegādātas, kādu laiku paturētas un, pieaugot vērtībai, pārdotas. Cik bieži veiksi darījumus, atkarīgs gan no naudas daudzuma, ko ieguldi šajā nodarbē, gan no laika, ko tam vari atvēlēt. Arī, protams, no izmaksām. Der atcerēties, ka par katru darījumu ir jāmaksā komisijas maksa. Piemēram, Swedbank, kuras internetbankā ir izveidota arī speciāla tirdzniecības platforma akciju iegādei un pārdošanai, prasa 2,85 eiro par vienu darījumu ar Latvijas uzņēmumu akcijām un 5,69 eiro par darījumu ar Lietuvas un Igaunijas uzņēmumu akcijām. Jārēķinās arī ar ikmēneša maksājumu par vērtspapīru konta uzturēšanu, kas ir vismaz viens eiro mēnesī. Citās tirdzniecības platformās komisijas maksas var atšķirties.

Otrkārt, svarīgi saprast, kurā brīdī uzskatīsi, ka akcijas ir lētas un tās jāpērk, un kurā — ka dārgas un jāpārdod. Cerēt, ka tirgus visu laiku kāpj, ir velti, tāpat kā to, ka akcijas cena nevar samazināties vēl vairāk. Meklējot izdevīgāko brīdi, kad akcijas pārdot, jāaprēķina arī komisijas maksās iztērētā nauda.

Treškārt, būtiski arī apdomāt, cik lielus zaudējumus esi gatavs pieļaut un ar kādu kritumu akcijas pārdosi kaut vai ar zaudējumiem. Iespējams, tie ir 10—20% no iegādes cenas. Taču tikpat labi tie var būt arī 50%, ja esi gatavs zaudēt pusi no ieguldītās naudas. Pirkt akcijas brīdī, kad to cena krīt, ir līdzīgi kā ķert asus nažus ar plikām rokām. Tas ir ļoti riskanti un var atnest smagu vilšanos, jo neviens negarantē, ka akciju cena augs un tu atgūsi ieguldīto.

Stratēģijai jeb uzvedībai akciju tirgū nav jābūt akmenī iekaltai. Visticamāk, optimālāko darbības veidu atradīsi pēc tam, kad būs saņemti gan pirmie puni, gan gūta pirmā peļņa.

Svarīgi
Kā mazais akcionārs diez vai spēsi būtiski ietekmēt tirgus svārstības kopumā, tāpēc necenties to darīt, bet gan uzmani, analizē tirgu un peldi pa to straumi, kas nes peļņu. Galvenais ir neieslīgt pārlieku lielā optimismā, ja veicas, un nenokārt galvu brīdī, kad cenas tirgū krīt un nākas ciest zaudējumus.

4.solis – Investējamā kapitāla lieluma izvēle

Jo mazāku summu atvēlēsi, jo mazāka būs gan potenciālā peļņa, gan iespējamie zaudējumi. Baltijā var nopirkt kaut vai vienu akciju par vienu eiro. Taču tas nebūs izdevīgi, ja par darījumu jāmaksā 2—6 eiro komisijas maksa. Protams, ne vienmēr ir iespēja uzreiz šai nodarbei atlicināt vairākus simtus eiro. Taču summu vienmēr var pakāpeniski palielināt. Mazāku summu var investēt agresīvāk, meklējot uzņēmumus, kuru akciju svārstības ir lielākas (www.nasdaqbaltic.com var atrast arī akciju vēsturiskās svārstības), kā arī mēģinot atrast tādus, kuru akcijas nav novērtētas, tādējādi cerot, ka nākotnē cena pieaugs.

Jo atvēlētā naudas summa pieaug, jo akciju portfeli var dažādot, iegādājoties vairāku uzņēmumu akcijas un tā samazinot potenciālos zaudējumus — ja kādas akcijas vērtība samazinās, iespējams, citas vērtības pieaugums šos zaudējumus segs. Par visu savu naudu pirkt tikai vienas akcijas nebūtu vēlams (tiesa, arī tā var būt izvēlētā stratēģija, ja ticība kāda uzņēmuma izaugsmei ir ļoti liela).

Svarīgi
Viens no zelta likumiem: nepieciešamo naudu akciju iegādei nekad neaizņemies. Ja nenopelnīsi vai, vēl sliktāk, zaudēsi, aizņemtā nauda būs tik un tā jāatdod. Turklāt, ja būsi ņēmis kredītu, — ar procentiem. Akcijas labāk iegādāties par naudu, bez kuras savā ziņā vari iztikt.

5.solis – Piemērotākās tirdzniecības formas atrašana

Akcijas var pirkt un pārdot gan ar Latvijā strādājošo banku vai brokeru sabiedrību starpniecību (pilnu sarakstu var atrast  www.nasdaqbaltic.com sadaļā Biržas biedri), dodot tiem rīkojumu internetbankā vai telefoniski, vai arī klātienē. Tāpat var izvēlēties dažādas tirdzniecības platformas, kuras izplata biržā reģistrētās bankas un brokeru kompānijas. Piemēram, Citadelē un Reģionālā investīciju bankā vari iegādāties e–Brokeri, ko veidojusi pati birža. Šajā gadījumā nāksies maksāt ikmēneša maksu — 12,09 eiro plus vēl katras bankas noteiktās papildu komisijas maksas. Savukārt bankas, kuras vairāk nodarbojas ar investīciju pakalpojumu sniegšanu, piemēram, Finasta vai LHV savas tirdzniecības platformas piedāvā bez maksas, taču komisijā saņem 0,2—0,5% no apgrozījuma.

Svarīgi
Lai izvēlētos sev izdevīgāko tirgošanās veidu, svarīgi parēķināt — cik konkrētais veids izmaksās, kādi ir izcenojumi dažādām bankām un brokeru sabiedrībām. Arī — ko papildus var iegūt, piemēram, bankas nereti piedāvā arī savu analītiķu prognozes, kas var palīdzēt veikt akciju izvēli. Šajā gadījumā pašam vien būs jāveic piedāvāto pakalpojumu izvērtējums, jāsatiekas ar piedāvājuma izteicējiem, jāparēķina un jāizvēlas labākais variants.

6.solis – Uzņēmumu meklēšana un akciju iegāde

Ir divas iespējas, kā meklēt savas akcijas. Pirmā, skatīties uz jau veiksmīgi strādājošajiem uzņēmumiem, kas maksā arī dividendes. Tiesa, tādu uzņēmumu Latvijā nav daudz. Taču daži ir, piemēram, regulāri dividendes maksā Latvijas gāze, pērn arī Valmieras Stikla šķiedra, Olainfarm un citi (pilnu sarakstu var atrast www.nasdaqbaltic.com sadaļā Dividendes).

Otrā, meklēt nenovērtētas akcijas, likt uz tiem, kas vēl ir attīstības stadijā, gatavi investēt jaunos produktos. Tādi uzņēmumi visbiežāk atrodas tā sauktās alternatīvās biržas, piemēram, First North Baltic sarakstā. Tiesa, šeit prasības no biržas puses pret uzņēmumiem ir nedaudz zemākas nekā pret tiem uzņēmumiem, kas regulētajā tirgū. Tas gan arī nozīmē, ka riski, ieguldot naudu šādos uzņēmumos, ir lielāki. Baltijā alternatīvais tirgus vēl tikai attīstās, tajā piedāvājums ir mazs un aktīva tirdzniecība nenotiek.

Lai atrastu nenovērtētās akcijas, var izmantot arī matemātiskos aprēķinus, proti, akcijas pašreizējo cenu dalīt ar peļņu, kas ir uz vienu akciju jeb P/E. Taču šajā gadījumā svarīgs ir salīdzinājums ar citiem konkrētās nozares uzņēmumiem. Salīdzinoši — jo P/E būs zemāks nekā citiem šīs nozares uzņēmumiem, jo varbūtība, ka esi atradis peļņas avotu, pieaug.

Svarīgi
Ja esi atradis uzņēmumu, kura akcijas vēlies pirkt, pērc! Bieži vien bailes no tā, ka grūti saprast, vai tiešām tagad ir izdevīgākais brīdis, paralizē ne vienu vien iesācēju, un, kamēr notiek labākās situācijas gaidīšana, akciju cena var sākt kāpt.

7.solis – Akciju pārdošana

Gluži kā neviens nezina, kura ir zemākā cena, kad akcijas jāpērk, neviens arī nevar pateikt, kad cena ir visaugstākā un tās jāpārdod. Vislabāk ir vai nu noteikt laika termiņu, līdz kuram akcijas turi un tad pārdod, vai arī noteikt cenu, kura apmierina un pie kuras tās tiks pārdotas jebkurā gadījumā. Tāpat svarīgi noteikt, cik lielu akciju vērtības kritumu esi gatavs pieļaut un pie kura noteikti tiks fiksēti zaudējumi. Tas nepieciešams, lai, cerot atkal uz vērtības pieaugumu, tu nezaudētu visu savu naudu.

Var gadīties, ka ar vienu rāvienu var arī neizdoties pārdot visas akcijas. Proti, ja konkrētā uzņēmuma akcijas netiek aktīvi tirgotas, to pārdošana var aizņemt ilgāku laiku un arī komisijas maksas par šiem darījumiem var būt lielākas. Tāpēc, izraugoties akcijas, būtiski ir domāt arī par pārdošanas brīdi.

Svarīgi
Ja akcijas veiksmīgi pārdotas un ar peļņu, atceries, ka no peļņas (pārdošanas cena mīnus iegādes un pārdošanas izmaksas), valstij ir jāsamaksā 15% iedzīvotāju ienākuma nodoklis jeb tautā iesaukts par kapitāla nodokli.


Pieredzes stāsti

Pēteris Matisons, privātais investors

Sākums — 2006.gads

Kāpēc? Biju nedaudz paguris no tā, ko darīju un vēlējos atrast jaunus izaicinājumus. Pavisam nejauši izlasīju pāris grāmatas par investīciju veikšanu publiskās akciju sabiedrībās, un šī lieta mani «paņēma». Šis process ir saistīts ar daudziem intelektuāliem izaicinājumiem — visu laiku jābūt formā, jāstrādā pie sevis pilnveidošanas. Ja vēl kaut ko var nopelnīt, tad ir pavisam labi.

Vai bija kādas zināšanas? Man bija uzņēmēja pieredze, kā arī izglītība korporatīvajās finansēs. Tomēr ļoti daudz vajadzēja mācīties klāt. Un šis process nav beidzies.

Pēc kāda principa izvēlējies akcijas? Es cenšos nesarežģīt lietas. Ieguldu uzņēmumos, kuru biznesa modeli es saprotu, varu zināmā mērā prognozēt tā nākotnes naudas plūsmu un varu nopirkt tā akcijas par labu (zemu) cenu.

Ieteikums citiem. Svarīgi atcerēties, ka investīciju jomā valda milzīga konkurence. Katru dienu miljoniem investoru visā pasaulē mēģina atrast labākās ieguldījumu iespējas. Ir svarīgi apzināties, ko tu nezini, un vienlaikus nepārvērtēt savas zināšanas. Ja finanses un uzņēmējdarbība nav sirdslieta, tad pašam ar ieguldījumu veikšanu akcijās nevajadzētu aizrauties.


Valdis Melderis, Radio Skonto rīta programmas vadītājs

Sākums — 2011.gads

Kāpēc? Tolaik biju aizgājis uz banku, lai noguldītu naudu depozītā. Taču piedāvātie procenti šķita pārāk mazi. Ar akcijām potenciāli varēja nopelnīt vairāk, un tā likās pareiza izvēle, vēl jo vairāk tāpēc, ka bija krīzes pats vidus un bija skaidrs, ka tie uzņēmumi, kas ir izdzīvojuši, visticamāk, turpinās strādāt un to akciju vērtība augs.

Vai bija kādas zināšanas? Ļoti vispārīgas. Man bija tas naivais priekšstats, ka ir svarīgi lēti pirkt un dārgi pārdot. Diemžēl nereti tieši iesācējiem sanāk pretēji — dārgi nopirkt un lēti pārdot. Man šis process vairāk bija kā eksperiments, izzināšana, kas tas ir.

Pēc kāda principa izvēlējies akcijas? Es šiem mērķiem biju atvēlējis 300 latu un par to iegādājos divu Latvijas, viena Igaunijas un viena Lietuvas uzņēmuma akcijas. Akcijas tirgoju, izmantojot e–brokeri. Ikmēneša maksa man bija pa lielu, un pēc gada no šīs platformas atteicos. No tā brīža arī vairs neesmu sekojis līdzi, kas notiek ar maniem ieguldījumiem. Bet, tā kā ik pa laikam atnāk īsziņa, ka ieskaitīti pāris latu dividendēs, laikam jau izvēle bija veiksmīga.

Ieteikums citiem. Lai ar akciju tirdzniecību nodarbotos, svarīgas ir zināšanas. Turklāt šis darbs prasa arī laiku. Iesācējiem ieteiktu atrast arī savu padomdevēju — reālu cilvēku, kas pārzina šā biznesa likumsakarības, kas var pamācīt un tajā brīdi, kad sāc lidot pa mākoņiem, noliek atpakaļ uz zemes.


Ilvars Auseklis, uzņēmējs

Sākums — ap 2007.gadu

Kāpēc? Savulaik privatizācijas laikā jau biju par sertifikātiem nopircis Latvijas gāzes akcijas un diemžēl arī pārdevis. Taču pirms 6—7 gadiem sāku akcijas iegādāties apzināti, jo, salīdzinot dažādus finanšu produktus, ar akcijām var nopelnīt vairāk. Turklāt šajā gadījumā es pats pieņemu lēmumu, kā rīkoties ar savu naudu.

Vai bija kādas zināšanas? Man ir ekonomista finansista izglītība. Taču tāpat vajadzēja piemācīties daudz ko klāt. Bet zināšanas nav problēma — ir taču 21.gadsimts un pilns internets ir ar visādām iespējām. Visu var iemācīties, tikai vajadzīgs laiks un gribēšana.

Pēc kāda principa izvēlējies akcijas? Tirgojos tikai Baltijas tirgū un izvēlos tos uzņēmumus, kuru biznesu es saprotu, kuri ražo reālas lietas. Tāpat pirms pirkuma analizēju uzņēmumu finanšu datus. Man tirgošanās ar akcijām nav pamatdarbs, tāpēc mani ieguldījumi ir ilgtermiņa.

Ieteikums citiem. Pirmkārt, investē akcijās tikai tādu naudas summu, kuru nebaidies zaudēt. Un otrkārt, iegūt izpratni par to, ko dari, lai nepieļautu lielas kļūdas. Lai šajā tirgū darbotos pēc iespējas veiksmīgāk, šī lieta ir jāzina.

Ir_Nauda_logoRaksts publicēts sadarbībā ar žurnālu IR NAUDA
Teksts Aiga Pelane, Latvijas radio*


*Autore ir pieredzējusi ekonomikas un finanšu jautājumu žurnāliste, pati veic ieguldījumus vērtspapīru tirgū. Digitālās rokasgrāmatas par ieguldīšanu akcijās 10:00—14:00 līdzautore.