5 December 2023
Ziņas un Viedokļi
Akciju tirgus novembrī

Ir sliktāk, bet prieks. Tā varētu raksturot akciju tirgus reakciju uz ASV darba tirgus un svaigākajiem inflācijas datiem. Akciju tirgus novembrī uzrādīja šī gada labākos rezultātus!
Patērētājiem, protams, prieks, ka inflācijas cipari straujiem soļiem dodas nulles virzienā (novembrī Latvijā gada inflācija provizoriski +1.1%, eiro zonā +2.4%). Tomēr iepriekš saņemtais augstās inflācijas trieciens komplektā ar centrālo banku straujo procentu likmju celšanas triecienu, ir atstājuši negatīvas sekas uz iedzīvotāju maciņiem. Latvijā mājsaimniecību kontu atlikumi oktobrī bija par 1.2% mazāki nekā pirms gada – ikdienas tēriņos izmantojamais naudas apjoms gada laikā ir mazinājies. Pat, ja pieliek klāt vairāk nekā 200 miljonus uz krājobligācijām aizgājušos eiro (kas tāpat uz laiku ir “zuduši” mazumtirdzniecībai), mājsaimniecību kontu atlikumi knapi sasniegtu martā redzētos 10.17 miljardus eiro. Uz oktobra beigām Latvijas mājsaimniecību noguldījumu apjoms bankās bija 9.82 miljardi (pirms gada tie bija 9.93 miljardi eiro).
Otrs lauciņš, kurš uzmanīgi jāvēro, ir darba tirgus. Nauda ir dārgāka, centrālās bankas ir QT (naudas izņemšanas no tirgus) režīmā, riski ir pieauguši, apgrozījumi samazinās, izdevumi pieauguši – daļa uzņēmumu naudas plūsmas uzlabošanu risinās ar darba vietu skaita samazināšanu. Pēdējo mēnešu laikā ziņas par darbinieku samaiznāšanu nākušas no Barclays, Continental AG, Volkswagen, Nokia, Ford UK, Bayer, Rolls-Royce u.c. Ja bezdarbs pieaugs pārāk strauji, tas radīs papildus problēmas, jo zemais bezdarba līmenis līdz šim ir palīdzējis labi pādzīvot augstās inflācijas un augsto procentu likmju negatīvo ietekmi uz finanšu stāvokli. Kamēr ir darbs, vieglāk ir samainīt maksājumu grafikus.
Uz šī fona Nasdaq indekss novembrī pakāpās par 10.7%, Vācijas Dax par 9.5%, bet S&P 500 uzrādīja + 8.9% (labākais mēnesis kopš pagājušā gada jūlija). Mīnusos novembrī tikai Rīga (-2.7%), Tallina (-1.8%) un Honkonga (-0.4%). Tirgus sapriecājies, ka inflācija krīt strauji un centrālās bankas ne tikai, pēc investoru domām, ir pārtraukušas likmju celšanu, bet būs spiestas likmes nākamajā gadā pazemināt drīzāk agrāk, nekā vēlāk. Laiks rādīs. Katrā ziņā šis gads akciju tirgū daudziem investoriem ir ļoti labs. Izņēmums ir Honkonga ar -13.8%. Vāji rezultāti arī Lielbritānijā (+0.03%), Tallinā (-0.8%) un Viļņā (+0.6%). Kopš gada sākuma Nasdaq indekss pakāpies par 35.9%, Nikkei +28.3%, S&P500 +18.9%, Rīga +17.5%, Vācija +16.4% un Francija +12.9%. Plusos novembrī atgriezās arī Zviedrijas tirgus (+9.2% kopš gada sākuma).
Klausīsimies, ko par ekonomikas veselību stāstīs ASV FRS (13. decembrī) un ECB (14. decembrī). Tirgus ir satrakojies attiecībā uz likmju pazemināšanas izredzēm, bet vai tam ir pamats? 4. decembrī 1 gada euribor procentu likme nokrita līdz 3.794% un tā bija zemāka par 1 mēneša euribor likmi (3.855%) un 1 nedēļas euribor likmi (3.887%). 1 gada likme zem 1 mēneša likmes pēdējo reizi bija 2007. gada decembrī.
Lai jums laba veselība un mierīgs decembris!

No alt text provided for this imageNo alt text provided for this imageNo alt text provided for this imageNo alt text provided for this image

Autors: SEB Head of Markets Andris Lāriņš, Linkedin profile