21 May 2021
Baltijas birža
Ziņas un Viedokļi
Arco Vara – īsais apskats

Arco Vara ir nekustamā attīstītājs, kā arī uzņēmums savu brendu licencē nekustamā īpašuma aģentūrām Igaunijā, Latvijā un Bulgārijā.

Vēsturiskais sniegums

Ja akcijas tika iegādātas iepriekšējo 5 gadu laikā, tad, no jebkura punkta skatoties, ieguldījums Arco Vara akcijās ir bijis veiksmīgs un peļņu nesošs. 5 gadu laikā akcijas cena ir pieaugusi par 108% jeb par 15.7% gadā. Jāatzīmē, ka īpaši straujš kāpums akcijas cenā ir tieši pēdējā gada laikā.

Finanšu rādītāji

Ja skatāmies uz iepriekšējo gadu finanšu rezultātiem, tad redzam, ka apgrozījumam un citiem finanšu rādītājiem ir tendence ļoti plaši svārstīties. Un tas, protams, ir saistīts ar uzņēmuma darbības specifiku jeb nekustamā īpašuma attīstīšanu. Paiet vairāki gadi līdz attīstāmais īpašums tiek pārdots un tiek realizēta peļņa un šie peļņas fiksēšanas brīži ir dažādos gados.

Šo tendenci spilgti attēlo arī šī gada pirmā ceturkšņa finanšu rādītāji. Apgrozījums pirmajā ceturksnī sasniedza 9.1 miljonu eiro, kas ir 4.1 reizes augstāks nekā 2020.gada pirmajā ceturksnī. Var diezgan droši apgalvot, ka kompānija nekļuva kopumā 4 reizes spēcīgāka un labāka viena gada laikā, bet gan tieši šī gada pirmajā ceturksnī tika pārdoti daudz nekustamie īpašumi, kuri bija attīstības stadijā.

Tā rezultāta es atturos vērtēt uzņēmuma apgrozījuma tendences, kā arī peļņas maržas. Tomēr ir vērts arī ņemt vērā nākotnes potenciālos rezultātus.

Arco Vara vēsta, ka tas ir būvatļaujas saņemšanas procesā projektam, kurā tiktu uzbūvēti 113 dzīvokļi, no kuriem daļai būtu skats uz jūtu. Tāpat šobrīd ir vairākas ēkas būvniecības procesā. Vēl jāatzīmē viena no nākotnes būtiskākajām attīstības iespējām – 7 hektāru zemes gabals, uz kura tiek plānots uzbūvēt vairāk nekā 450 mājas, uzsākot būvniecības pirmo kārtu 2023.gadā un nobeidzot projektu 2027.gadā. Kopējais pārdošanas apgrozījums šī projekta ietvaros tiek plānots 70 miljoni eiro.

Uzņēmums savos finanšu ziņojumos min arī to, ka šobrīd ir ļoti augsts pieprasījums pēc nekustamā īpašuma, taču no otras puses problēmas varētu sagādāt būvmateriālu pieejamība un piegādes laiks.

Dividendes

Iepriekšējos gados uzņēmums ir maksājis dividendes, tiesa tās nav bijušas lielas ne absolūtos skaitļos, ne arī dividenžu ienesīgums nav bijis augsts. Iepriekšējo 5 gadu vidējais dividenžu ienesīgums ir bijis 1.31%, kas akcijas nepadara pievilcīgas tieši dividenžu ieguldītājiem.

Valuācija

Arī valuācijas raksturojošajos rādītājos varam redzētu lielas amplitūdas, kas vēlreiz apliecina finanšu rezultātu svārstīgumu tieši dēļ uzņēmuma darbības jomas specifikas.

Cenas un peļņas attiecības rādītājs šobrīd ir zemā līmenī, taču tas ir pateicoties augstajam apgrozījumam un peļņas rādītājiem šī gada pirmajā ceturksnī, kas gan automātiski nenozīmē, ka uzņēmums ir lēts un pievilcīgs ieguldīšanai.

Visticamāk, objektīvāks rādītājs valuācijas vērtēšanai varētu būt cenas un bilances attiecības rādītājs, kas pašreiz ir krietni augstāks nekā 10 gadu vidējais rādītājs.

Kopsavilkums

Šoreiz es atturēšos no savas sprieduma izteikšanas par to, vai uzņēmums ir pievilcīgs ieguldīšanai vai nē. No vienas puses tam šobrīd labi finanšu rezultāti, ir potenciāls izaugsmei nākotnē, taču no otras puses īpašumu pārdošanas dažādie laiki var radīt lielas svārstības apgrozījumā un peļņa. Tāpat arī šobrīd, ņemot vērā cenas un bilances attiecību, uzņēmuma akcijas izskatās relatīvi dārgas. Tā rezultātā es pats Arco Vara akcijas nepērku un pagaidām arī neiekļautu savā portfelī, taču tas nav vērtējums tam, vai uzņēmums ir pievilcīgs ieguldīšanai vai nē.


Informācijas atklāšana: Man nepieder Arco Vara akcijas.

Atruna: Augstāk rakstītais ir tikai un vienīgi mans personīgais viedoklis un nav uzskatāms kā aicinājums vai rekomendācija veikt vai neveikt kādas konkrētas investīcijas. Investīciju lēmumi ir katra paša ziņā.

Autors: Kaspars Peisenieks, peisenieks.com

Kaspars Peisenieks ir neatkarīgs investīciju un uzkrājumu eksperts. Investīciju tirgos aktīvi darbojas kopš 2007.gada, vairākus gadus pārvaldījis turīgu personu portfeļus vietējā kapitāla bankā.
Kaspars ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā finanšu vadībā Banku augstskolā un MBA grādu SBS Šveices Biznesa skolā, kā arī CFA institūta finanšu analītiķa sertifikātu.