Jaunākās ziņas
Piesakies ziņām e-pastā
Visam eiro kredītu tirgum prieks, ka European Central Bank oktobrī pirmo reizi kopš pagājušā gada jūlija, pēc 10 paaugstinājumiem pēc kārtas, nolēma procentu likmes nemainīt (https://lnkd.in/dJx6Wg4w). Bet bēdas par to, ka, kaut arī šāds lēmums balstās visvairāk uz inflācijas līmeņa strauju pazemināšanos, ir redzama ekonomikas izaugsmes un kreditēšanas bremzēšanās, naudas apjoma samazināšanās (the annual growth rate of M3 fell to -1.3 per cent in August – the lowest level recorded since the start of the euro – and still stood at -1.2 per cent in September).
Tāpat vēl nav 100% garantijas, ka likmes ir sasniegušas savus griestus (Christine Lagarde: I’m not going to pass a judgement to say that we are at peak). Skatoties uz to, kādas cenas procentu likmju tirgū piedāvā tirgus dalībnieki, dominējošais viedoklis ir – likmes sasniegušas savu maksimumu (bet tirgus bieži mēdz kļūdīties). Gada inflācijas rādītāja noslīdēšana eiro zonā līdz 2.9% oktobrī (https://lnkd.in/dH3gFZsP) atbalsta tirgus viedokli, ja vien nebūtu pārāk augsta pamatinflācija (+5% bez energo resursiem un pārtikas).
Risku daudz, pirmkārt jau karš Ukrainā, Izraēlā un Gazā. Šie notikumi liek piesardzīgi skatīties uz turpmāko cenu attīstību energoresursu un pārtikas tirgū, kas sliktākā scenārija gadījumā var paspiest kopējo inflāciju atkal uz augšu. Eiro zonā likmju kontekstā svarīgs faktors ir algu pārrunas (On labour, for instance, we are going to have a wealth of numbers and data, and intelligence, when collective bargaining agreements and annual negotiations in 2024 will be completed. That is way into 2024). Bat ja riski nepieaug, tad eiro procentu likmēm šis līmenis ir “griesti” ko atbalsta arī fakts, ka 1 gada Euribor procentu likme 30. oktobrī pirmo reizi kopš 2008 gada marta bija zemāka par 6 mēneša #euribor likmi.
Muļļāties sācis arī vērtspapīru tirgus (obligācijām jau sen iet švaki). Obligāciju tirgū turpina akumulēties pārvērtēšanas zaudējumi un atliek uzmanīgi skatīties ko ECB rakstīs svaigākajā finansiālās stabilitātes pārskatā (publicēšana plānota 22. novembrī). Maija viedoklis bija: “Unrealised mark-to-market losses on bond holdings are limited”.
Akciju tirgū, pēc jūlijā sasniegtajām virsotnēm, vērojama atkāpšanās zemākos līmeņos. #SP500 indekss piedzīvoja trešo negatīvo mēnesi pēc kārtas, atkāpjoties no vidēji pozitīvā oktobra statusa. Oktobrī plusos tikai Rīgas indekss, bet pārējie ir mīnusos no Viļņas -0.9% un #dowjones -1.36% līdz #ftse100 -3.75% un Honkongas -3.9%. Kopš gada sākuma izteiktos mīnusos joprojām Honkonga (-13.5%), tad nulles tuvumā sagrupējušies Stokholmas (+1.6%), Tallinas (+1%), Dow Jones (-0.3%) un Viļņas (-1.45%) indeksi. Līderis šogad joprojām #nasdaq ar +22.8%.
Tuvākie mēneši būs ļoti svārstīgi, tāpēc novēlu visiem saglabāt labu veselību un stabilu naudas plūsmu!
Autors: SEB Head of Markets Andris Lāriņš, Linkedin profile