29 July 2014
Ziņas un Viedokļi
Bruņurupuči un to zupa – tirgot vai netirgot breakout-us?

Līdz šīm savos rakstos koncentrējos uz ilgtermiņa stratēģijām, kuru pamatā bija FA – Fundamentālā Analīze. Tomēr gribētos atzīmēt, ka vismaz tos treiderus, kurus personīgi pazīstu es, un kuri tirgo regulāri, reti kad pieturas tikai pie FA, bet daudzos gadījumos sekmīgi apvieno to ar TA – Tehnisko Analīzi.

Tehniskā Analīze – lai arī ne visiem tas liekas kaut kas pieņemams, ja runa iet par naudu un investīcijām –  gandrīz kaut kas no voo-doo, astroloģijas un zīlēšanas kafijas biezumos. Bet patiesībā, nemaz nav jābūt vienas vai otras nometnes simtprocentīgam piekritējam vai noliedzējam – abas metodes var apvienot tā, ka tās viena otru sekmīgi papildina.

Manā gadījumā ar FA es atlasu interesējošās mani akcijas dažādos watchlistos, kuros tad tās stāv un gaida ieejas vai izejas signālus, kurus nosaku izmantojot TA. Var darīt arī otrādi, atlasīt akcijas, kas dod ieejas signālus tagad, un tad katru dienu aplūkot kandidātus no FA viedokļa – lai arī tas izklausās pēc suņa, kuru vicina aste, nevis suns asti – arī tā var darīt, bet tad FA analīze noteikti klibos – jau rakstīju iepriekš, ka ir dienas kad pēc TA desmitiem akciju pēkšņi dod signālus, un tad fiziski nepietiks laika kaut ko analizēt.

Tomēr šajā rakstā – gribēju parunāt par tēmu, kuru katrs treideris, kurš kaut nedaudz ir mēģinājis kaut ko daŗīt pēc TA tirgos ir noteikti sastapis – un tie ir breikouti (izrāvieni). Bruņurupuči – tā ir leģendāra treideru grupa, kas pagājušā gadsimta 80-jos gados tirgojās akciju un preču tirgos.

Leģendāra tāpēc, ka tās līderis – sekmīgs uz to brīdi treideris Ričards Deniss (Richard Dennis) saderēja ar savu draugu un partneri, arī leģendāru treideri Viljamu Ekhārtu (William Eckhard) uz to, ka sekmīgi tirgoties var iemācīt jebkuru cilvēku, pat tādu, kam nav nekāda sakara, ne ar finansēm, ne akcijām un jebkādu biznesu kā tādu. Leģendārajā grupā, kurus nolīga Deniss bija 20 vīrieši un 2 sievietes.

Treidinga pamatā bija vienkārša sistēma, kuras pamatā bija noteikums, ka – ja instruments sasniedz jaunu 20-dienu maksimumu, tas tiek pirkts, un attiecīgi pēc tam bija jāveic pozīcijas piramidēšana trenda virzienā. Faktiski tā bija labi definēta, bet vienkārša trend-following tipa sistēma.

Kad eksperiments pēc pieciem gadiem beidzās, Bruņurupuči paziņoja, ka rezultātā ir nopelnīti vairāk nekā 175 miljoni dolāru.

Man plauktā ir grāmata, ko sarakstījis viens no Bruņurupučiem – Curtis Faith – “Way of the Turtle: The Secret Methods that Turned Ordinary People into Legendary Traders”

Šajā grāmatā var rast diezgan labu ieskatu par to, ko Bruņurupuči tirgoja, un kādi bija noteikumi šajā sistēmā, bet galveno jau es uzrakstīju – Bruņurupuči bija trend-followeri un pirka tikai tad, kad instruments veica breakout-u virs konsolidācijas un aizvērās ar jaunu 20 dienu maksimumu. Viss pārējais – bija nekas cits kā sekmīgs MM – Money Management. Par money management pamatiem jau runājām šajā Naudaslietu rakstā.

Grāmata, kuru es minēju augstāk ir laba, tajās apskatīti gan tādi svarīgi jautājumi kā treidinga psiholoģija, MM – money managements, kopējā tirgus fona analīze, disciplīnas nepieciešamība utt.

Viss būtu tiktāl labi, ja mēs nepaskatītos internetā, kas gan ir ar pašu bruņurupuci un autoru – zinot, ka autors bija tajā grupā, kas nopelnīja simt miljonus tirgojoties ar relatīvi vienkāršu sistēmu, mums vajadzētu redzēt misteru Feitu vismaz kāda fonda pārvaldniekos vai konsultantos.

Skatamies šeit. Kērtiss Feits kā redzam ne tikai veica manipulācijas ar savu klientu naudu galu galā nolejot visu līdz pēdējam dolāram – viņš beigu beigās arī kā redzams aizrāvās ar narkotikām un alkoholu, un linkā, ko es iedevu augstāk, mēs varam redzēt, ka jau sākot no 2008 gada, par adekvātu uzvedību runāt nevar.

Protams, es dzirdu tavas domas cienīto lasītāj, un saprotu, ka pēc šīs melnās avs nevar spriest par sistēmu kā tādu, to es visu saprotu. Tomēr skaidrs ir tas, ka sekmīga treidinga pamats NAV kādā slepenā sistēmā, kura saka “ko un kad pirkt” – ar to nepietiek, un Kērtiss Feits ir tikai viens no piemēriem.

Nu ko, pietiks baumot, atgriezīsimies pie mūsu raksta galvenās tēmas. Tātad lai ilustrētu manis augstāk rakstīto par sistēmu, ko izmantoja Bruņurupuči, es domāju kā Kērtiss Feits ņenems ļaunā, ja izmantosim kā ilustrāciju grafiku, ko viņš pats deklarē kā savu pirmo treidu Ričarda Denisa grupā.

Un tas izskatījās šādi:

pic1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tātad klasisks breikouts virs 0.8451 uz mazuta fjūčeriem, 20 dienu maksimums, braucam kopā ar trendu augšup, un ejam ārā. Te jāpiezīmē, ka sistēma darbojas arī otrā virzienā – respektīvi, ja šāds breikouts notiek virzienā uz leju, tad tas jau ir breikdauns, tad atveram īso (short) pozīciju.

Labi, tik tālu būtu skaidrs. Bet kur un kā ņemt akcijas, kuras atbilst šim kritērijam?  Es izmantoju instrumentu, kas saucas Stockfetcher, bet es domāju, ka filtru internet-ā ir gana, tomēr Stockfecheram ir priekšrocības, kuras vēlāk rakstā jums arī parādīšu.

Tātad, ja taisamies implementēt oriģinālo Bruņurupuču sistēmu, pirmkārt, mums ir jāatsijā akcijas, kas ir sasniegušas jaunu 20 dienu maksimumu, BET, un tas ir svarīgi – iepriekšējam 20 dienu maksimumam ir jābūt vismaz 4 dienas atpakaļ. Citādi, tas vairs nebūs breakouts, bet gan trenda turpinājums, un vairs neatbildīs oriģinālajai Turtles sistēmai.

Izmantojot Stockfetcher, uzrakstīsim šādu vienkāršu filtru:

____________________

High reached a new 20 day high

and close is above 20

____________________

Kāpēc es izmantoju tieši “high” – jeb dienas maksimumu šajā filtrā, un nevis “close”, jeb aizvēršanās cenu – to paskaidrošu vēlāk.

Uz šodienu (28 jūliju, 2014), kad veicu šo skanu, mums tiek izdotas 279 akcijas, kas atbilst šādam vienkāršam kritērijam. Jāpiebilst, ka Stockfetcher ir unikāls instruments, kas dod iespēju aprakstīt jebkuru ideju, kas ienāk prātā, piemēram, vēl papildus filtrējot ārā akcijas, kuru RSI(14) ir zem 50 (tā atrodot relatīvi nepārpirktas akcijas (not overbought), definēt dažādus setapus, sektorus, slīdošo vidējo krustošanos u.t.t, u.t.t. Izcils instruments. Tātad rezultāti šim vienkāršajam filtram izskatās šodien šādi:

p2
Un tā tālāk. Tagad, skatamies ar vizuāli (jā – jūs vēlaties kļūt par sekmīgu TA treideri, jums ir jāveic šādi rituāli ikdienu – tikai tā var ietrenēt aci un sākt redzēt šos patternus, un beigu beigās attīstīt to, ko angliski sauc par “gut feeling”) kuras akcijas tad atbilst Bruņurupuču sistēmai. Kā jau minēju, Bruņurupuči meklēja tieši Close, tāpēc augstāk redzamajā attēlā, mums neder neviena. Interesanta ir QIHU (apakšējā rindā pa labi), bet par to vēlāk.

Nu tad spiežam next, un skatamies tālāk:

p3

 

Lūk! Jau viens vai divi bruņurupucīši mūsu izmestajā tīklā ir iekļuvuši – un tie ir OMC un CTRP.

Nu ko, ilustrācijai pietiks, tāpēc skatamies tos detalizēti, izmantojot Tradingview. Lūk OMC:

p4

 

Un šeit CTRP:

p5

 

Un tagad, lūdzu uzmanību – kā jūs tagad redzat, mums ir tā iespēja “ieskatīties” nākotnē, jo es speciāli 28 jūlijā (rakstīju agri no rīta, ilgi pirms sesijas) šajā vietā apstājos pie stockfetchera skana un nolēmu rakstu pabeigt nākamajā dienā (resp. 29 jūlijā), lai būtu iespēja ielikt reālos iepriekšējās sesijas “rezultātus”, t.i redzēt kas tad notika nākamajā treidinga sesijā.

Tātad ko mēs redzam? OMC, nākamajā dienā pēc izrāviena, ne tikai atvērās daudz zemāk par iepriekšējās dienas close uz 74.12, bet aizvērās pat zemāk par 3 jūlija high, tādējādi pilnībā izveidojot falšo izrāvienu, jeb false breakout.

Izrāviens neturpinājās arī uz CTRP, lai arī akcija uztaisīja diezgan iespaidīgu intraday V-bottomu, nekādu turpinājumu mēs šiem breakoutiem neredzējām.

Tagad jautājums – vai es vakar (t.i 28 jūlijā), atskanējot šos breikoutus, “zināju”, ka no tiem nekas prātīgs tālāk nebūs, un labākajā gadījumā setaps būs tāds, kā uz CTRP?

Jā un nē. Protams, zināt ne es, ne viens cits te neko nevar, un nekad arī nevarēs. Tomēr, mēģināt paredzēt – var. Pirmais, ko vakar varējām paredzēt, bija tas, ka indeksiem visdrīzāk vēl vienu dienu bija jākoriģējas uz leju. Redzam SPY grafiku:

p6

 

Ja vispār lietojat slīdošās vidējās – bet īstenībā, lai cik tas savādi neskanētu – jo mazāk indikatoru uz grafika, jo labāk – tad lietojiet EMA(20). Tirgos, kas ir trendā, un tagad tirgus nenoliedzami ir trendā – šī darbojas ļoti labi – tirgus ļoti bieži tiecas uz to atspiesties, un ja korekcija sākas, un pēdējās dienās – tā sākās, tad EMA(20) parasti tiek sasniegts.

Līdz ar to 28 jūlijā, kad uztaisījām skrīnšotu no stockfetchera, mēs varējām sev likt aiz auss, ka lai arī mēs redzam klasiskus bruņurupuču setapus, tirgus var koriģēties uz leju, tāpēc pozīcijas longā labāk šodien nevērt.

Bet arī tas nav galvenais…. Galvenais te ir tas, kāpēc šī raksta nosaukumā ir vārds “zupa”.

Zupa tāpēc, ka vēlos jūs iepazīstināt ar Lindu Raški (Linda Raschke).

p8

 

Linda Raschke uzrakstija vienu no manām iecienītakajām grāmatām par īstermiņa un day-treidingu – Street Smarts: High Probability Short-Term Trading Strategies
Viens no setapiem, ko atklāja Linda Raschke, tieši tā arī saucas – Turtle Soup. T.i bruņurupucīšus diemžēl bieži vāra zupā… Protams, uzreiz jāsaprot, ka NE VISI 20 dienu breakouti būs šādi, un tos varēs tirgot, realitāte diemžēl (vai par laimi tiem, kas patiešām vēlas studēt šo biznesu – jā treidings IR bizness, un tieši tā tam ir jāpieiet, un nevis hobijs) ir daudz smagāka.

Tātad Bruņurupuču Zupas setaps un tā tirdzniecība ir šāda:

p9

 

Augstāk ilustrācija no Lindas grāmatas, bet jūs tik pat labi var aplūkot arī mūsu pašu piemērus augstāk, un paspēlējoties ar stockfetcheru, vai citu akciju skaneri jūs drīz vien sāksiet redzēt bruņurupuču zupas paši.

Tātad noteikumi īsajām pozīcijām (šortiem), longiem noteikumi vienkārši būs apgriezti:

  1. Instruments sasniedz jaunu 20 dienu maksimumu – jo augstāk, jo labāk (atzīmēts ar 1, uz grafika).
  2. Svarīgi – iepriekšējais maksimums – vismaz 4 treidinga sesijas atpakaļ.
  3. Kad tirgus nākamajā dienā nokrīt zem šī jaunā maksmimuma, ejam šortā (vai longā ja tie ir minimumi).
  4. Svarīgi – setaps strādā tikai nākamajā dienā pēc šī maksimuma – ja tirgus turpina kāpt, šortā neejam.
  5. Kritiski svarīgs šeit ir money managements – stopi šeit jāliek pēc iespējas tuvāk, un profiti jāņemt ar ciešu trailing take-profit stopu. ATR(10) x 2.7 stops, ko aprakstīju materiālā par MM, te nederēs – ņemiet vērā, ka šī ir kontr-trenda stratēģija, ar vaļējiem stopiem tālu netikt. Protams, ja jums ir savākusies laba statistika par MAE parametru, un jūs redzam, ka arī ATR(10) x 2.7 un MAE teiksim vidēji 70 % vienalga dod peļņu, kāpēc ne – varat likt arī tādu stopu. Bet mana pieredze rāda, ka kontrenda treidi, uzreiz iet manā virzienā – ja ne – tie parasti ir losi, un nav ko viņus žēlot. Šie setapi ir katru dienu, atvērsiet jaunu pozu.

Un tagad atcerēsimies frāzi, ko uzrakstīju augstāk: “Interesanta ir QIHU (apakšējā rindā pa labi), bet par to vēlāk”, pie stockfetchera skana rezultātiem.

Redzat?

p10

 

Tātad, uz to brīdi, es protams nezināju, ka, tirgus uzleks 5.15 %, bet atkal – frāzi par to, ka šis ir interesants – uzrakstīju.

Skatamies arī kāpēc. Tāpēc, ka šeit tirgus parāda sevi no “vislabākās” puses – te tika apmānīti VISI – gan bruņurupuči, gan to zupas ēdāji.

Pievērsiet uzmanību, kā setaps izskatījās 28 jūlijā –

p11

 

Notika sekojošais – nepacietīgie bruņurupuči, kas uzlika automātiskos stopus virs 2 jūlija maksimuma, atvērās, un protams redzot, ka tirgus aiziet viņu virzienā, uzlika stopu “vienu centu zem zem šī 2 jūlija maksimuma – jo gan bruņurupuči, gan arī diemžēl Linda savās grāmatās tieši to arī dara. Tad vēlāk tirgus aizgāja uz augšu, sasniedza maksimumu uz 101.60, un pēc tam nokrika atpakaļ zem 99.57 (2 jūlija maksimuma), izsitot stopus, kas bija 1 centu zem tā.

Tādējādi sanāk jau tīrs bruņurupuču zupas setaps. Tomēr, arī zupas ēdāji tika apmuļķoti, kad 28 jūlija sesija tomēr aizgāja augšup, tomēr jau bez bruņurupučiem kurus izmeta ar “1 centa zem maksimum stopiem”, un kopā ar zupas ēdājiem, kuri redzot “false breakout” aizgāja šortā.

Tātad uz šo brīdi lasītājs droši vien jau redz, ka nemaz nav iespējams atbildēt uz jautājumu , vai tomēr tirgot klasisko bruņurupuču sistēmu, vai arī Lindas kontrenda zupu.

Bet vidusceļš ir. Un jūs principā to zemapziņā nojautāt… Redziet, es speciāli šeit iztirzāju kontrenda taktiku, un veicu skanus 20-dienu maksimumiem. Bet kas mūs traucēja izmantot lielisko Lindas setapu nevis šortojot 20 dienu maksimumus, bet gan pērkot falšo breakdown-u?

Jeb citiem vārdiem – lai palielinātu mūsu izredzes, labāk tirgot ar indeksu, nevis pret to. Tāpēc pieņemot lēmumu, vai tirgot bruņurupučus, vai to zupu, pirmkārt ir jāskatās, kas notiek tirgū, un otrkārt – kādam sektoram pieder akcija kuru ir atskanējis jūsu instruments. Un tikai tad, mēs varam pieņemt vienu no četriem iespējamajiem lēmumiem:

1)      Pērkam 20 dienu maksimumus – klasiskais bruņurupuču longs;

2)      Šortojam 20 dienu minimumus – klasiskais bruņurupuču šorts;

3)      Šortojam 20 dienu maksimumus –  bruņurupuču zupa;

4)      Pērkam 20 dienu minimumus – bruņurupuču zupa;

Manā lēmumu pieņemšanas matricā noteikumu protams ir nenoliedzami vairāk – bet vienkārši skatoties kāds ir ceļavējš – kopējais tirgus un sektora fons – dramatiski var palielināt izredzes uz panākumiem gan tirgojot bruņurupučus gan to zupas.