22 February 2010
Ziņas un Viedokļi
Eksperti vērtē: Linas Agro AB

Saistībā ar jauno uzņēmumu Baltijas biržās, portāls naudaslietas.lv lūdza ekspertus komentēt Linas Agro kā jaunu investīciju iespēju. Mūsu jautājums ekspertiem – kā Jūs vērtējat Linas Agro kā investīciju iespēju? Kādi ir lielākie riski, un kā Jūs vērtējat pašreizējo tirgus cenu?

Atbild Swedbank brokeris Juris Jakovskis:

Juris Jankovskis, Swedbank

Lai arī Linas Agro sākotnējais publiskais piedāvājums (IPO)  bija sekmīgs, tomēr pieprasījums nepārsniedza piedāvāto akciju skaitu un līdz ar to akcijas cenas kritums biržā bija jau sagaidāms. Tomēr akciju cenu stabilizēja tas,  ka vairums akciju –   93.5% no IPO piedāvātajām akcijām ieguva institucionālie investori, kuriem lielākoties ir ilgtermiņa skatījums uz investīcijām un kuri,  domājams,  tik ātri nesteigsies ar jauniegūto akciju pārdošanu. Savukārt tikai  6.5% jeb nedaudz vairāk par 3 miljoniem akciju ieguva mazie  investori ( retail investor), no kuriem daļa varbūt cerēja uz ātru peļņu, ja pieprasījums IPO būtu ievērojami pārsniedzis akciju piedāvājumu un akcijas vērtība strauji pieaugtu pēc akciju kotācijas uzsākšanas biržā, kā tas ne reizi vien ir bijis citos Baltijas biržās īstenotajos IPO. Vīlušies rezultātos tie tad arī droši vien jau pirmajās dienās  pārdeva un fiksēja, lai  arī samērā mazus, bet tomēr zaudējumus. Tas, ka pieprasījums bija samērā mērens, manuprāt būtu izskaidrojams gan ar to, ka daudziem investoriem vēl ir nelāgas atmiņas par iepriekšējo IPO Lietuvas biržā, kur lauksaimniecības nozares pārstāvja Agrowill akcijas cena no  IPO cenas 5 LTL ir zaudējusi šobrīd jau vairāk kā 90% vērtības, gan arī ar gada sākumā aktualizējušām bažām  par atsevišķu Eiropas Savienības valstu  potenciālo maksātnespēju, kas līdz ar to mazināja investoru riska apetīti un lika piesardzīgāk skatīties uz investīcijām.

Domājams akcijas cena īstermiņa kādu laiku varētu svārstīties ap 2 LTL , taču ilgākā termiņā viss būs atkarīgs no pašas kompānijas darbības, gan ar vispārējām akciju tirgus tendencēm Baltijā un pasaulē. Kā investīciju iespēja Linas Agro akcijas varētu būt interesanta tiem investoriem, kur tic lauksaimniecības sektora izaugsmei un šajā ziņā Lina agro ir liels un nopietns spēlētājs Baltijas lauksaimniecības tirgū ar lielu pieredzi. Kā plus ir jāmin arī tā  diversificētā un izvērstā darbība lauksaimniecības nozarē, taču tai pat laikā investoriem jāapzinās nozares specifika un lielā neprognozējamība (vairāk par paša nozares un paša uzņēmuma riskiem var lasīt IPO prospektā).

Atbild DnB NORD Bankas Brokeru pakalpojumu daļas vadītājs Daniels Bangers

Daniels Bangers, DnB NORD Banka

Vispirms jāatzīmē, ka būs ļoti interesanti pavērot šāda liela uzņēmuma darbību Baltijas lauksaimniecībā, kas līdz šim pilnībā ir bijusi mazo un vidējo uzņēmumu darbības zona. Nelieliem lauksaimniecības uzņēmumiem ir savas priekšrocības, taču arī būtiski trūkumi – ierobežoti finanšu resursi, iespējas diversificēt riskus, efektīvi izmantot lieljaudas tehniku, izmantot jaunākās zinātnes sasniegumus. Tāpēc skatos ļoti pozitīvi uz šādas nozares pārstāvi akciju sarakstos un tiešām ir interesanti paskatīties ko Baltijas lauksaimniecībā var izdarīt liels moderns uzņēmums. Kopumā par lauksaimniecības perspektīvām Baltijas valstīs esmu noskaņots optimistiski, taču viss ir atkarīgs no situācijas eksporta noieta tirgos.

Runājot par riskiem jāpiemin ļoti lielā konkurence uzņēmuma nozarē, kā arī lauksaimniecības produktu cenu kritums pasaulē, kas negatīvi atsaucas uz ražotāju rezultātiem.

Pēc pirmām divām tirdzniecības dienām AB Linas Agro Group akcijas cena ir samazinājusies no LTL 2,05 sākotnējā akciju izvietošanā līdz LTL 1,98. Šāda cenas kustība ir likumsakarīga, ņemot vērā ne visai pārliecinošos rezultātus sākotnējā akciju izvietošanā. Pēdējā piedāvājuma akcijas cena bija noteikta tuvu piedāvājuma cenas apakšējai robežai, kā rezultātā uzņēmuma akcionāri nolēma neriskēt un nepiedāvāt tirgū vēl papildus akcijas. Tas norāda uz to, ka uzņēmuma akcionāri bija gaidījuši lielāku interesi no tirgus dalībniekiem un riska apetīte no investoru puses bija salīdzinoši mērena. Patlaban vēl ir pāragri spriest par akcijas pašreizējo tirgus cenu, vēl ir vajadzīgas pāris nedēļas, kuru laikā tā nostabilizēsies. Turpmākā akcijas cenas kustība būs atkarīga no lielo spēlētāju – institucionālo investoru intereses un notikumiem ekonomikā. Taču kopumā tas ir ļoti pozitīvs fakts, ka Baltijas tirgū ir parādījies jauns emitents, kas ir spējis piesaistīt kapitālu emitējot akcijas. Jāatzīmē, ka šī bija pirmā sākotnējā akciju izvietošana Baltijā pēc lieliem satricinājumiem finanšu tirgos.

Atbild Parex Asset Management akciju analītiķis Jānis Stukuls

Janis Stukuls, Parex Asset Management

Galvenā Linas Agro darbība ir lauksaimniecības produktu tirdzniecība. Pārsvarā uzņēmums iepērk produkciju Baltijas valstīs un Krievijā, bet eksportē to uz Eiropu un Āfriku. Lielākā daļa eksporta uz Eiropu tiek veikta caur meitas uzņēmumu Dānijā.

Pirmajās akciju tirdzniecības dienās bija novērojams negatīvs spiediens uz akcijas cenu, kas visticamāk saistīts ar to, ka sākotnējā akciju piedāvājuma izsolē akcijas tika pārdotas par noteiktā limita zemāko cenu. Lai gan tika pārdots viss iecerētais akciju apjoms, šāds fakts liecina par to, ka pieprasījums pēc uzņēmuma akcijām nav bijis liels. Papildus negatīvu spiedienu arī radīja kopējais noskaņojums Baltijas akciju tirgū, kur arī pēdējās dienas vērojams neliels kritums.

Lai gan produkcijas cenas un līdz ar to apgrozījums naudas izteiksmē ir krities, pēdējā pusgadā uzņēmums ir uzrādījis augstāku neto peļņas maržu un lielāku apgrozījumu produkcijas apjoma ziņā. Sagaidām, ka tuvākajā laikā, kamēr nebūs nekādu jaunumu no uzņēmuma, tā akciju cenu dinamiku, galvenokārt, noteiks kopējais noskaņojums Baltijas un Eiropas akciju tirgos. Pēc tam noteicošie faktori būs: nākamie finanšu rezultāti, tas par kādiem noteikumiem izdosies vienoties par aizdevumu restrukturizāciju, kā arī tas cik efektīvi tiks izlietoti sākotnējajā akciju piedāvājuma izsolē iegūtie līdzekļi.

Atbild LHV Bankas Tirgus analītiķe Zane Tiltānova

Zane Tiltānova, LHV Banka

Lielākā daļu ienākumu uzņēmums gūst graudu un eļļas sēklu segmentā (59.4% no ienākumiem), un tieši graudu un eļļas sēklu iegūšana, uzglabāšana un tirdzniecība ir bijis galvenais izaugsmes dzinējspēks pēdējo gadu laikā. Peļņa šajā segmentā tiek gūta cenu starpības dēļ starp vietējo tirgu un eksporta noieta tirgiem. Tajā pašā laikā uzņēmums darbojas arī lauksaimniecības nozares aprūpē, tādējādi sevi nodrošinot ar stabilu lauksaimniecības produkcijas piedāvājumu. Uzņēmums nākotnē plāno turpināt savu ekspansiju un tā vadība ir nospraudusi pietiekami ambiciozus mērķus – uzņēmuma vadība nākamajiem 2-3 gadiem prognozē 30-50% lielu izaugsmi. Uzņēmuma izaugsme ir atkarīga no ražas lieluma un kvalitātes, atbalsta, ko lauksaimnieki saņem no ES, kā arī no situācijas Latvijas un Lietuvas tirgū.

Galvenie riski, ar ko saskaras uzņēmums, ir lauksaimniecības produkcijas cenu kritums pasaules tirgos, kā arī sīvā konkurence. Tomēr šeit jāpiebilst, ka parasti uzņēmums iepērk lauksaimniecības produkciju tikai tad, kad ir parakstīts pārdošanas līgums ar starptautiskajiem partneriem. Līdz ar to Linas Agro uzņemas nelielu cenu risku. Runājot par konkurenci, šeit kā galvenie spēlētāji jāmin Agrokoncernas, Litagra, Agrochema un Siaures Vilkas. Taču cīņā par tirgus daļu Linas Agro veiksmīgi izmanto priekšrocības, ko sniedz uzņēmuma darbība lauksaimniecības nozares aprūpē.

Skatoties uz nākotnes perspektīvu, jāsaka, ka lauksaimniecības produkcijas cenu atgūšanās sniegtu labu atbalsta punktu Linas Agro izaugsmei. Food and Agricultural Policy Research Institute publiskotā informācija liecina, ka lauksaimniecības produkcijas cenas savu zemāko punktu sasniegs 2009/2010. gadā. Lai gan uzņēmums pamatā nodarbojas ar lauksaimniecības produkcijas tirdzniecību, kā rezultātā uzņemas nelielu cenu risku, sākotnējā publiskā piedāvājuma cena izskatās atbilstoša. Līdz ar to akciju cenas potenciālais kāpums ir neliels.