19 May 2010
Uncategorized
Eksperti vērtē: Premia Foods

Portāls naudaslietas.lv lūdza ekspertus komentēt jauno uzņēmumu Baltijas biržās –  Premia Foods.

Kā Jūs vērtējat Premia Foods kā investīciju iespēju? Kādi ir uzņēmuma lielākie riski un kāda šobrīd ir situācija šajā darbības nozarē kopumā? Kā Jūs vērtējat pašreizējo tirgus cenu un kā redzat akciju cenas attīstību nākotnē?

Atbild IPS “Hipo Fondi” līdzekļu pārvaldnieks Sandis Kapitonovs:

Sandis Kapitonovs, Hipotēku banka

Premia Foods ienākšanu Tallinas fondu biržā vērtēju kā pozitīvu notikumu, kas parāda citiem potenciālajiem uzņēmējiem, ka ir iespējams finansējumu attīstībai piesaistīt arī šādā veidā emitējot akcijas. Investoru interese par šīm akcijām bija visai liela – piedāvājumu pārsniedza divas reizes, kas arī ir pozitīvs signāls Baltijas biržām un uzņēmumiem. Uz Premia Foods akcijām raugos kā ilgtermiņa investīciju, jo dēļ lielā institucionālo investoru klātbūtnes uzņēmuma kapitālā, domāju, ka šīs īsti nebūs labas, spekulatīvas akcijas. Likviditāte varētu izrādīties samērā zema.

Baltijas un Skandināvijas reģionā uzņēmums savu nišu ir iekarojis saldēto pārtikas produktu nozarē. Lielākie attīstības plāni saistās ar Krieviju – saldējuma un saldēto produktu tirdzniecību. Pirmā investīcija jau ir veikta nopērkot vienu no Sanktpēterburgas saldējuma ražotājiem. Lielāko risku saistu ar attīstības plāniem Krievijā, jo ja ekonomikas atlabšana nenotiks kā pašreiz prognozēts, nenotiks arī patēriņa palielināšanās. Šis risks arī attiecās uz Baltijas tirgu, kur Premia orientējas uz stabilu pieprasījuma pieaugumu. Riski ir saistīti ar Krievijas kā valsts un tās likumdošanas riskiem, jo kā zināms Igaunijai nav tās labākās attiecības ar šo kaimiņvalsti.

Akciju cenas attīstībā viss ir atkarīgs no patēriņa un uzņēmuma rentabilitātes pieauguma. Ja Baltijas jūras reģiona valstis un Krievija turpinās atlabt, tad Premia akciju cenai ir potenciāls pieaugt, taču kā jau sākumā minēju, šis varētu būt ilgtermiņa, stratēģisks ieguldījums, spēlējot uz globālu ekonomikas atlabšanu.

Atbild Swedbank brokeris Juris Jakovskis:

Juris Jankovskis, Swedbank

Ja investors vēlas investēt pārtikas nozarē, tad Premia Foods varētu būt gana laba izvēle, jo Premia Foods ir sevi pierādījis un veiksmīgs uzņēmums, kurš ieņem līderpozīcijas Baltijas saldējuma un saldētās pārtikas tirgū, kā arī ir viens no galvenajiem spēlētājiem gan Baltijas, gan Somijas zivju produkcijas segmentā, kā arī ir otrs lielākais saldējuma ražotājs Sanktpēterburgas reģionā. Viena no uzņēmuma priekšrocībām ir tā vertikālā integrācija gan saldējuma, gan zivju produkcijas segmentā, jo ļauj kontrolēt un noturēt augtu produkcijas kvalitāti sākot ar pašu ražošanu, beidzot ar produkcijas piegādi patērētājiem. Uzņēmums nedomā apstāties pie sasniegtā, bet gan plāno turpmāko attīstību, gan organiskas izaugsmes ceļā, gan arī iegādājoties citus uzņēmumus vai zīmolus. Tuvākie uzņēmuma attīstības plāni ir saistāmi ar iegādāto otro lielāko Sanktpēterburgas saldējumu ražotāju Hladokombinat Nr.1.

Uzņēmumam ir jāsaskaras ar sīvu konkurenci visos tā darbības virzienos, tāpēc ir vitāli svarīgi īstenot efektīvu mārketinga politiku, lai spētu noturēt sasniegtās tirgus līderpozīcijas. Tā kā galvenie Premia foods klienti Baltijā ir lielie mazumtirdzniecības tīkli, tad uzņēmums ir lielā mērā atkarīgs no to diktētajiem nosacījumiem un prasībām. Taču tā kā Premia Foods pieder daudzi ļoti spēcīgi un patērētāju ļoti pieprasīti zīmoli, tad mazumtirgotājiem ir mazākas iespējas uzspiest savas prasības vai atteikties no uzņēmuma piedāvātajām precēm. Tā kā ļoti nozīmīgs uzņēmuma darbības segments ir saldējumu ražošana un izplatīšana, tad vēsa un lietaina vasara var negatīvi ietekmēt saldējuma pārdošanas apjomus, tomēr saldējuma sezonalitātes faktoru uzņēmums spēj kompensēt ar saldētās pārtikas segmentu, kas parasti ir pieprasīts ziemas mēnešos, savukārt vasaras sezonā, kad ir pieejama svaigā produkcija, tā pārdošanas apjomi ir krietni zemāki. Nedaudz bažas māc arī salīdzinoši zemā uzņēmuma rentabilitāte, kas pat labajos laikos nebija īpaši pārliecinoša.

Sākotnējā publiskā piedāvājuma cena bija 14 EEK (0.89476 EUR) un pēc akciju tirdzniecības uzsākšanas biržā akcijas cena arī lielākoties svārstās ap šo cenu. Nevarētu teikt, ka akcijas pašreizējā tirgus cena būtu lēta, jo piemēram p/e rādītājs ir visai augsts. Tomēr, ja ekonomiskā situācija Baltijā turpināsies uzlaboties un līdz ar to pieaugs mazumtirdzniecības apjomi, kā arī ja uzņēmuma darbība Krievijā būs sekmīga, tad ir labas iespējas arī Premia Foods parādīt atzīstamu sniegumu.

Atbild SEB bankas Brokerpakalpojumu un vērtspapīru nodaļas vadītāja Nataļja Točelovska:

Nataļja Točelovska, SEB banka

Ir pagājušas divas nedēļas kopš Premia Foods sāka tirgot savus kapitāla papīrus NASDAQ OMX Tallinn. Kaut arī sakarā ar Grieķijas problēmām Eiropas reģiona akciju tirgos (ieskaitot Baltiju) ir jūtams aktivitātes samazinājums, jau šobrīd var teikt, ka Premia Foods diez vai būs trešā Igaunijas akciju tirgus zvaigzne kopā ar Tallink un Olympic. Tā mierīgi pievienosies mazaktīvām patērētāju sektora kompāniju akcijām, tādām kā Baltika. Šeit, protams, ir liela loma kompāniju investoru koncentrācijai privāto investoru pusē – Premia Foods akcijas koncentrējās mazo investoru portfeļos, kamēr Tallink un Olympic lielu darījumu skaitu veic institucionāli investori. Jau IPO laikā institucionālie investori izradīja salīdzinoši nelielu interesi par šo akciju. Papildus varu teikt, ka Premia Foods lēmums sākotnēji izvietot tas akcijas tikai Igaunijas privātajiem investoriem negatīvi ietekmēja tas likviditāti – ja tā būtu piedāvāta visās trīs valstīs, kompānija piesaistītu vairāk privāto investoru intereses.

Pašlaik akcijas cena diezgan stabili turas 0.88-0.9 EUR koridorā, varu teikt, ka šajā koridorā tā arī varētu pieturēties, kamēr izmaiņas atnesīs kompānijas publicētie jaunumi.