28 May 2010
Uncategorized
Eksperts atbild: ieguldījumu fondu pārdošana

Lasītajs jautā: Ja es internetbankā sniedzu uzdevumu pārdot ieguldījumu fondus, cik ilgā laikā nauda ienāks manā kontā?  Gadās, ka iesniedzu uzdevumu pārdot fondu daļas, bet darījums izpildās tikai pēc dienas vai divām, kad cena jau ir mainījusies – vai tas ir atkarīgs no izvēlētā fonda vai citiem iemesliem?

Atbild Swedbank brokeris Juris Jankovskis

Juris Jankovskis, Swedbank

Ieguldījumu fondu apliecību pārdošanas darījumi notiek pēc shēmas T+3 darba dienas* (T ir diena, kad tiek uzskatīts pārdošanas uzdevums par pieņemtu bankā).

Ja ieguldījumu fondu apliecību pārdošanas darījums tiek iesniegts Swedbankā darba dienā līdz zemāk norādītajiem laikiem, tad tas tiek uzskatīts kā pieņemts šajā darba dienā.
Savukārt, ja ieguldījumu fondu apliecību pārdošanas uzdevums ir iesniegts darba dienā pēc zemāk norādītājiem laikiem vai arī brīvdienā, tad tiek uzskatīts, ka pārdošanas uzdevums pieņemts nākošajā darba dienā.

Laiki līdz cikiem darba dienā jāiesniedz ieguldījumu fondu apliecību pārdošanas uzdevums, lai tas tiktu uzskatīts kā pieņemts tajā pašā darba dienā, Swedbank izplatīto pārvaldītāju fondiem:
Swedbank ieguldījumu fondiem: līdz plkst. 16:00
East Capital ieguldījumu fondiem: līdz plkst. 9:00
T.Rowe Price ieguldījumu fondiem: 11:00
Swedbank Robur ieguldījumu fondiem: līdz plkst. 13:00
Franklin Templeton ieguldījumu fondiem līdz plkst. 15:00

Ieguldījumu fondu apliecību pārdošanas uzdevums notiks pēc tās dienas cenas, kad uzdevums tika uzskatīts par pieņemtu bankā. Šo cenu klients var uzzināt nākošajā darba dienā Swedbank internetbankā.

* Ieguldījumu fondu apliecību pārdošanas darījumu izpildes termiņš Swedbank izplatīto pārvaldītāju akciju, obligāciju un sabalansētajiem ieguldījumu fondiem. Citu pārvaldītāju un/vai citu aktīvu klašu fondiem šie termiņi var atšķirties. Precīzu izvēlētā ieguldījumu fonda darījumu izpildes termiņu iespējams noskaidrot jebkurā Swedbank filiālē vai zvanot pa telefonu 67444444

Atbild SEB Wealth Management Pārdošanas nodaļas vadītājs Jānis Zivtiņš

Katra konkrētā fonda darījumu izpildes kārtība ir individuāla un tiek veikta sakaņā ar ieguldījumu fonda emisijas dokumetu – Fonda prospektu. Pirms darījumu veikšanas ar fonda apliecībām ikvienam ieguldītājam ir pienākums iepazīties ar šo dokumentu un, iesniedzot fonda pirkšanas rīkojumu, ikviens ieguldītājs iepazīšanās faktu apliecina ar savu parakstu. Cita starpā fonda prospektā atradīsiest arī informāciju par fonda cenu jeb daļas vērtības noteikšanas kārtību. Bez tam konkrētos fondus izplatošajai bankai ir pienākums sniegt atbildes uz jūsu kā konkrētā fonda ieguldītāja jautājumiem, tāpēc ieteiktu ar tiem griezties visupirms konkrētās bankas filiālē vai zvanīt uz informatīvo tālruni.

Labākai izpratnei sniegšu īsu ieskatu par vispārējiem principiem uzdoto jautājumu kontekstā:
– pērkot vai pārdodot ieguldījumu fondu apliecības mēs nekad nezinam konkrēto pirkšanas/pārdošanas cenu jeb vienas apliecības vērtību, tā tiek noteikta konkrētās darījumu dienas beigās;
– fonda pirkšanas / pārdošanas darījumu izpilde par konkrētās darījumu dienas beigās fiksējamo cenu notiek, ja esat savu rīkojumu iesniedzis līdz noteiktajam laikam (cut of time), piemēram, SEB fondu gadījumā darījumu izsniegšanas termiņš ir pulksten 13.00 (internetbankā) un 12.00 (darījumu iesniegšanai filiālē). Pēc šī noteiktā termiņa darījumi tiek izpildīti jau par nākošās darījumu dienas beigās noteiktām cenām, kas papildus par vienu dienu attiecīgi pagarina naudas līdzekļu saņemšanu klienta norēķinu kontā;
– Āzijas tirgus fondiem pat jārēķinās, ka cena tiks noteikta tikai nākošās vai aiznākošās darījumu dienas beigās un darījumu izpildes cenu mēs uzzināsim tikai aiznākošajā dienā;
– pārdošanas gadījumā pēc cenas fiksēšanas sekojošai naudas līdzekļu ieskaitījums klienta kontā saskaņā ar prospektu arī var būt atšķirīgs, bet vispārējā kārtībā izpildās3-5 darba dienu laikā.

Uzdod arī Tu savu jautājumu eskpertam – raksti uz redakcija@naudaslietas.lv!