29 April 2010
Ziņas un Viedokļi
Eksperts atbild: parādzīmju izsoles

Teju katru otro dienu notiek valsts parādzīmju izsoles. Vai es varu piedalīties šajās izsolēs kā privātpersona? Kā to var izdarīt? Vai man vispār ir izdevīgi piedalīties šajās izsolēs, kā to izvērtēt? Kas vēl jāatceras, iegādājoties valsts parādzīmes?

Atbild SEB bankas Vērtspapīru un Brokerpakalpojumu nodaļas vadītāja Nataļja Točelovska

Nataļja Točelovska, SEB banka

Varu teikt, ka jau šobrīd SEB bankas privātpersonas piedalās Valsts kases parādzīmju izsolēs. Kaut arī mūsu investoriem parāda vērtspapīri (jeb obligācijas) bieži liekas par sarežģītu un nesaprotamu instrumentu, bieži runājot ar filiāļu darbiniekiem un privātpersonām salīdzinu parādzīmes ar depozītu, kur investors iegulda naudu nevis bankā, bet valstī. Protams šos divus instrumentus var salīdzināt tikai tajā gadījumā, ja investors nepārdod obligāciju pirms dzēšanas termiņa, kā arī tam ir citas nianses.

Obligāciju pirkšana minimāli atšķiras no tik ierastam akciju pirkšanām- Jums ir jābūt atvērtam vērtspapīru kontam Bankā, tad jebkurā filiālē vai pa taisno brokerim (ja ir parakstīts attiecīgs līgums) Jūs kā privātpersona varat pieteikt obligāciju pirkšanas uzdevumu. Valsts parādzīmju 100 LVL viena vērtspapīra nomināls un zema komisijas (SEB bankā 0.2% no summas, 2 LVL minimāla komisija) padara tos pievilcīgus pat nelielai summai piemērotiem ieguldījumam. No savas pieredzes varu pateikt, ka iegādājoties Latvijas valsts obligācijas klienti bieži izvēlas palielināt savu ienesīgumu izmantojot REPO iespējas.