13 September 2021
Baltijas birža
Ziņas un Viedokļi
ELMO Rent – īsais apskats

ELMO Rent ir Igaunijā bāzēta videi draudzīga transporta pakalpojumu kompānija, starp tās pakalpojumiem ir car-share un auto flotes vadības pakalpojumi.

Vēsturiskais sniegums

ELMO Rent akciju tirdzniecība pēc IPO tika uzsākta 1.jūlijā, līdz ar to par īpaši garu vēsturi akcijas cenā šajā gadījumā nevarētu runāt.

IPO cena bija noteikta 5 eiro par vienu akciju. Pirmo dienu biržā ELMO Rent noslēdza ar akcijas cenu 7.32 eiro. Tie, kas piedalījās IPO un iegādājās akcijas par 5 eiro, varēja jau pirmajā dienā akcijas pārdot ar 46% peļņu. Tas, protams, ir ļoti iespaidīgs rezultāts.

Taču pēc tam ir sekojis nerimstošs akcijas cenas kritums. Pašreizējā akcijas cena ir vien 11% augstāka nekā IPO cena.

Finanšu rādītāji

Pateicoties IPO procesā piesaistītajiem līdzekļiem, ELMO Rent ir izdevies būtiski audzēt tā flotē esošo transportlīdzekļu skaitu par 101% līdz 121 vienībai.

Tas rezultējās arī ievērojamā pārdošanas apjomu pieaugumā 126% apmērā, šī gada pirmajos 6 mēnešos sasniedzot 303 tūkstošus eiro.

Kā jau lielākā daļa straujas izaugsmes uzņēmumu šajos laikos arī ELMO Rent ir strādājis ar zaudējumiem, pirmajos mēnešos tiem sasniedzot 185 tūkstošus eiro.

Biznesa attīstība

ELMO Rent ir strauji augošs uzņēmums ar lielām ambīcijām. Tas ne tikai iegādājas savā īpašumā automašīnas īstermiņa izīrēšanai jeb car-sharingam, bet pat arī piedāvā videi draudzīgu auto īpašniekiem savus auto nodot nomai ELMO Rent tīklā.

Nododot savu auto nomai, īpašnieks pēc tam saņem daļu no ienākumiem, ko ELMO Rent saņem no saviem klientiem. Lai šo virzienu vēl agresīvāk attīstītu, ELMO Rent ieviesa iniciatīvu “1000 eiro mēnesī“, kuras ietvaros auto īpašnieki neatkarīgi no auto faktiskās izīrēšanas ik mēnesi saņem 1000 eiro pirmos 3 sadarbības mēnešus.

Valuācija

Pie pašreizējās tirgus kapitalizācijas 12 miljoni eiro, uzņēmuma cenas un bilances attiecība ir 12.7, savukārt cenas un apgrozījuma attiecība, pieņemot 50% apgrozījuma pieaugumu atlikušajos 6 mēnešos šogad, būtu 16.14.

Abi divi rādītāji ir ļoti augstos līmeņos, tomēr šajā gadījumā, manuprāt, uzņēmumu nevar vērtēt pēc tiem, jo akcijas cena vairāk tiek balstīta uz nākotnes cerībām un potenciālu un nevis uz šodienas vai rītdienas finanšu datiem.

Konkurence

Lai arī uzņēmums ir strauji augošs, tomēr strauji augoši ir visi uzņēmumi nozarē. Palūkojoties mūsu galvaspilsētas ielās, redzam, ka katru gadu kļūst ne tikai vairāk transportlīdzekļi pieejami īstermiņa nomai (skūteri, mopēdi, auto), bet arī strauji aug piedāvātāju skaits. Konkurence nemitīgi pieaug. Ja vēl pirmie spēlētāji var mēģināt strādāt ar augstākām cenām un izmantot pirmā spēlētāja priekšrocību, tad ar laiku visiem nāksies būt pēc iespējas efektīvākiem, vēl pēc laika sāksies spēle ar to, kurš ir gatavs strādāt ar mazāku peļņas maržu un pēc tam jau galvenā spēle būs ap to, cik lēts kapitāls kuram no spēlētājiem būs pieejams.

Protams, var būt tā, ka es kļūdos un straujā izaugsme nozarē, uzņēmumos un arī ELMO Rent akcijas cenā turpināsies ilgstoši.

Kopsavilkums

Kopumā man ELMO Rent akcijas nešķiet pievilcīgas ieguldīšanai. Lai arī uzņēmums ir strauji augošs un darbojas “stilīgā“ nozarē un pie tam ar videi draudzīgi transportlīdzekļiem, konkurence nemitīgi pieaug, kas, manuprāt, apgrūtinās iespējas ilgtermiņa ģenerēt pietiekami augstu peļņas līmeni. Šajā gadījumā es savu kapitālu izvēlos novirzīt citām ieguldījumu iespējām.

 

Autors: Kaspars Peisenieks, peisenieks.com

Kaspars Peisenieks ir neatkarīgs investīciju un uzkrājumu eksperts. Investīciju tirgos aktīvi darbojas kopš 2007.gada, vairākus gadus pārvaldījis turīgu personu portfeļus vietējā kapitāla bankā.
Kaspars ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā finanšu vadībā Banku augstskolā un MBA grādu SBS Šveices Biznesa skolā, kā arī CFA institūta finanšu analītiķa sertifikātu.