1. Vai Jūs varētu, lūdzu, ieteikt kādu brokeri izvēlēties ilgtermiņa pasīva kapitāla veidošanai investoram-iesācējam ar ikmēneša ieguldījuma lielumu ap 20 EUR? Kā jūs ieteiktu meklēt ieguldījumu platformas? Vai ir kur apkopota informācija, kas pieejams un kas pie kādas summas izdevīgi? Vai pa vienai labāk meklēt pašam?
A. Būtu jāsalīdzina komsiju apmēri; ir jāpārbauda, vai brokeram ir atļauja(licence) sniegt attiecīgos pakalpojumus, ko var veikt FKTK mājas lapā: https://www.fktk.lv/tirgus-dalibnieki. Nelielus ikmēneša ieguldījumus ar pasīvu stratēģiju ir vērts apsvērt veikt caur uzkrājošo apdrošināšanu vai 3.pensiju līmeni un ieguldot ETF, tādējādi atgūstot IIN.
2. Ja, piemēram, Jānis (40g.) grib ieguldīt un pēc 20 gadiem saņemt 500 tūkst. Negrib īpaši iedziļināties (tātad, pasīvā stratēģija). Jānis var ieguldīt 200-300 eur mēnesī. Ar ko sākt? Kādas ir pirmās aktivitātes?
A. Sasniegt šādu kapitāla apmēru šādā laikā kā minēts, ieguldot 200-300eur drošos pasīvos instrumentos diemžēl nevarēs. Ir vai nu jāiegulda vairāk katru mēnesi (850-900 eur), vai ieguldījumu periodam jābūt garākam (vairāk, ka 30 g.).
3. Viens no ieteikumiem bija izmantot Degiro kā platformu. Degiro mājas lapā Latvija nav, var izvēlēties starp 18 valstu lapām. Kā īsti ir, vai Degiro darbojas Latvijā un pieejams Latvijas rezidentiem?
A. Taisnība, ka nav pārstāvniecības vai pieejamības latviešu valodā. Bet konkrētajā platformā var atvērt kontu arī LV rezidents, piemēram, izvēloties Vācijas vai citu reģionu.
4. Vai cilvēkam, kurš pirms tam nekad neieguldīja vērtspapīros, vai ir jēga mēģināt pašam izvēlēties kompānijas un analizēt tās, vai tomēr labāk ieguldīt fondos?
A. Ja ir laiks, vēlme mācīties un interese, tad, protams, var mēģināt tirdzniecību veikt arī individuāli, ievērojot noteikumus, ko minējām prezentācijā.
5. Kādu taktiku Jūs ieteiktu “mazajiem” investoriem – pašam pirkt uzņēmuma akcijas (piemēram, ieguldot 1000 EUR) vai uzticēt veikt ieguldījumus profesionāļiem?
A. Ar šādu summu ir ieteicams pirkt labi diversificētu biržā tirgotu fondu (ETF). Bet ja šī ir tikai sākuma summa, kura tiks pastavīgi papildināta, var domāt arī par ieguldījumiem atsevišķo uzņēmumu akcijās, pirms tam proti uztaisot savu mājas darbu, t.i. pamatīgu fundamentālo analīzi.
6. Domājot par to, ko mēs tagad redzam ASV akciju tirgos – kāds būtu Jūsu viedoklis par options izmantošanu akciju tirdzniecībai privāto ieguldītāju vidū? Vai domājat, ka ko līdzīgu varēsim redzēt arī Eiropas (Baltijas) akciju tirgos?
A. Tā kā opcijas ir īpaši vilinošas jaunajai paaudzei, tad visticamāk redzēsim līdzīgu tendenci ari ar Eiropas likvīdākajām akciju opcijām.
7. Piemērojot aktīvu stratēģiju, kas jāņem vērā nodokļu ziņā? Tas nav vēl papildus faktors, kas būtu jāņem vērā?
A. Aktīvi tirgojoties ar vērtspapīriem visērtāk ir izmantot ieguldījumu konta iespējas, t.i., nodoklis būs jāmaksā tikai kad līdzekļi tiks izņemti no šī kopējā konta, ne par katru darījumu. Jāatceras, ka par dividendēm nodoklis tiek atskaitīts dividenžu izmaksas brīdī, līdz ar to tās nevar tik reinvestētas pilnā apmērā.
8. Kāda starpība starp fondiem un ETF?
A. ETF (exchange traded funds) tiek tirgoti biržā, līdzīgi kā akcijas. Bieži vien ETFs ir piesaistīti kādam akciju indeksam, kas nozīmē, ka to ienesīgums ir ļoti līdzīgs akciju indeksa ienesīgumam. Savukārt, fonds netiek tirgots biržā, to pārvalda portfeļu pārvaldnieks, un bieži vien tas seko aktīvai stratēģijai, kas nozīmē, ka portfeļu pārvaldnieks izvēlas konkrētas akcijas ar mērķi uzrādīt augstāko ienesīgumu kā tirgus.
9. Vai Latvijā ir kāds uzņēmums, kas piedāvā investēšanas apmācības?
A. Ir vairāki zinoši vietējie blogeri, kas stāsta gan savu praktisko pieredzi, gan izklāsta teoriju vienkāršā valodā. Viegli atradīsiet google pēc atslēgas vārdiem – finanšu blogs. Mēs kā finanšu izglītības biedrība vairāk un vairāk arī organizēsim izglītojošus pasākumus un publicēsim informāciju arī naudaslietas.lv.
10. Kā kapitāla pieauguma nodoklis tiek piemērots kriptovalūtas gadījumā? Vai tāpat un ar tādu pašu likmi kā klasisko akciju tirgus gadījumā?
A. Jā, tāda paša nodokļu likme.
11. Ja es maksāju algas nodokli Latvijā un tirgojos ar akcijām Igaunijas LHV bankā, vai man nodoklis no akciju ienākuma jāmaksā Latvijā vai Igaunijā?
A. Esot Latvijas rezidentiem, par visu ienākumu jāmaksā nodoklis Latvijā.
12. Kurā brīdī ir jāmaksā nodokli? Kad slēdz pozīciju /pārdod akciju vai kad ienāk dividendes?
A. Dividenžu nodoklis tiek automātiski atvilkts. Ja dividendes izmaksā ES uzņēmums, tad automātiski tiek pieņemts, ka UIN vai IIN ir samaksāts un papildus nekādi pierādījumi nav jāiegūst, bet var automātiski piemērot likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 9.panta (1) 21) ar nodokli neapliek dividendes, ja b) ārvalstī ir samaksāts uzņēmumu ienākuma nodoklis vai tam pielīdzināms nodoklis vai ārvalstī no dividendēm, dividendēm pielīdzināma ienākuma vai nosacītajām dividendēm ir ieturēts iedzīvotāju ienākuma nodoklis vai tam pielīdzināms nodoklis. Kas attiecas uz ASV – ja izpildās 9.panta (1) 21) punkta nosacījums papildus nodoklis nav jāmaksā, bet tomēr ir jābūt pierādījumiem no ASV nodokļu administrācijas, ka UIN, tam pielīdzināts nodoklis vai IIN tur ir samaksāts.
Kapitāla pieauguma nodoklis ir jāmaksā brīdī, kad slēdz pozīciju, ja ir peļņa. Līdz noteiktajam termiņam (ceturksnī vai reizi gadā) ir jāiesniedz deklarācija par kapitāla pieaugumu un jānomaksā nodoklis.
13. Ja iegulda 1000 eiro, nopelna 1500 un vēlas no ieguldījumu konta izņemt tikai 500, atstājot pārējo ieg.k., kā tiek maksāti nodokļi, ja teorētiski 500 ir zem ieguldītā nomināla ?
A. Nodoklis būs jāmaksā tikai tajā brīdī, kad no ieguldījumu konta tiek izņemti ārā vairāk līdzekļi, nekā iemaksāti. Tātad no izņemtajiem 500 EUR nodoklis nav jāmaksā.
14. Kas notiek, ja uzņēmums, kura akcijas iegādājos, kļūst maksātnespējīgs? Kas notiek ar manām akcijām un kā tas ietekmē potenciālos ieguvumus?
A. Uzņēmuma akcionāri ir pedējie rindā uz kapitāla atgūšanu uzņēmuma maksātnespējas gadījumā, pēc visiem kreditoriem un varbūtība, ka tiks atgūts viss kapitāls, ir ļoti zema. Tāpēc ir jāizvēlas savā portfelī fundamentāli labus uzņēmumus un laicīgi jāpārdot, ja uzņēmuma sāk pasliktināties finanšu stabilitāte.
15. Kurām pozīcijām bilancē, naudas plūsmas pārskatā un peļņas un zaudējumu aprēķinā galvenokārt jāpievērš uzmanība, lai pieņemtu pareizu lēmumu ieguldīt vai neieguldīt konkrētajā uzņēmumā?
A. Ir vēlams veikt visaptverošo finanšu stāvokļa analīzi, bet pats minimums, kam būtu jāpievērš ir: 1) uzņēmuma pašu kapitāla un apgrozījuma rentabilitāte (lai noteiktu uzņēmuma konkurētspēju un to noturību); 2) kapitāla struktūra (cik liela ir parādu nasta); 3) peļņas/apgrozījuma dinamika (cik ātri uzņēmums attīstās); 4) naudas plūsma no saimnieciskās darbības (cik reāli pelnošs ir uzņēmums).
16. Vai kaut ka jābrīdina VID, ka man ir konts eToro un cik es tur pārskaitīju naudas? Vai tikai tad, kad būs transakcijas atpakaļ uz bankas kontu pēc N gadiem?
A. Likums neparedz pienākumu informēt VID par to, kur līdzekļi ir ieguldīti un kas ar tiem tiek darīt. VID ir jāsniedz deklarācijas un jāmaksā nodoklis tikai tad, kad rodas pienākums samaksāt nodokli no kapitāla vai kapitāla pieauguma. Ja eToro kvalificējas kā ieguldījumu konts atbilstoši likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 11.13 pantam, tad var piemērot speciālo regulējumu, kas paredz nodokļa piemērošanu tikai tad, kad no ieguldījumu konta izmaksāts vairāk nekā tajā iemaksāts. Bet, ja eToro nekvalificējas kā ieguldījumu konts, tad ir jāseko līdzi visiem darījumiem ar kapitāla aktīviem un, ja attiecīgos taksācijas periodos rodas peļņa, rodas pienākums sniegt atbilstoši deklarāciju un samaksāt nodokli (no kapitāla pieauguma – reizi ceturksnī vai gadā, atkarībā no ienākuma apmēra; attiecīgi taksācijas periodā uz peļņu var attiecināt arī zaudējumus, ja, piemēram, viena ceturkšņa/gada ietvaros vieni darījumi no akciju pārdošanas ir nesuši peļņu, bet citi – zaudējumus; no dividendēm/procentiem u.c. – reizi gadā). Līdz ar to, ieguldītājam ir jāsaprot, vai veiktās investīcijas noris ar ieguldījumu konta starpniecību vai nē, jo pie ieguldījuma konta nodokli nemaksā tik ilgi, kamēr gūto peļņu no konta neņem ārā, bet gan reinvestē. Ja tas nav ieguldījuma konts augstāk minētās normas izpratnē (neatbilst šiem kritērijiem), tad neatkarīgi no tā, vai peļņa ir reinvestēta atkal citos darījumos, nodoklis no peļņas ir jādeklarē un jāmaksā.
17. Ja investors Roberts būtu ieguldījis savu naudu 20 gadus un tad būtu pienācis 2008. gads, krīze. Kas izmainītos?
A. Nekas neizmainītos, Robertam jābūt pacietīgam, lai sagaidītu, kāmēr krīze beigsies. Ideāla gadījumā viņam jāpiepērk klāt akcijas, lai viņš varētu iegūt no cenas atgūšanas akciju tirgū.
Atblides uz jautājumiem sniedza:
Anete Pajuste (SSE Riga), Jānis Libeks/Jūlija Bistrova (Alphinox)
Atbildes uz jautājumiem par nodokļiem sniedza:
Anete Marhele (Eversheds Sutherland Bitāns)