Jūlijs ir noslēdzies un ir pienācis laiks atjaunot grafikus un analīzi finanšu tirgu ilgtermiņa tendencēm.
Iepriekšējo rakstu meklē šeit Ilgtermiņa tendences finanšu tirgos – jūnijs 2021, savukārt ar izmantoto paņēmienu var iepazīties šeit: 36 SMA
Aiziet pie analīzes!
Akciju tirgi
ASV akcijas
S&P 500 indekss jūlijā pieauga par 2.44%, turpinot nerimstošo kāpienu augstāk jau 6. mēnesi pēc kārtas.
Pat skatoties tikai uz grafiku bez īpašas analīzes veikšanas, redzam, ka ik pa brīdim zaļajām svecēm jeb pieaugumiem seko sarkanas sveces jeb kritumi. Piemēram, 2018.gads iesākās ar janvāri kā septīto pieauguma mēnesi, kam sekoja gandrīz 10% korekcija nākamo 3 mēnešu laikā.
Ar šo vēlos teikt, ka kaut kādas lielākas vai mazākas korekcijas varbūtība pieaug, taču pēc grafika skaidri redzam, ka ilgtermiņa tendence ir turpināt virzīties uz augšu.
Jāatceras, ka “trends ir tavs draugs“!
Inerces jeb momentum grafiks turpina uzrādīt pozitīvu tendenci.
Kopumā S&P 500 indekss turpina atrasties spēcīgā un izteiktā augšupvērstā trendā.
Pasaules akcijas
Arī pasaules akciju indeksa ETF jūlijā turpināja pieaugt, uzrādot 0.62% pieaugumu. Lai arī jūnija svece ir sarkana, taču arī jūnijā pasaules akciju indeksa ETF cena aizvērās augstāk nekā maijā un attiecīgi arī pasaules akcijas kāpj augstāk jau 6 mēnesi pēc kārtas bez kritumiem.
Ņemot vērā jūlija salīdzinoši mazo pieaugumu, cenas un 36 mēnešu vidējās vērtības starpība ir atgriezusies pie augšējās pretestības/atbalsta līnijas. Ja augustā vērosim cenas kritumu, tad tas varētu būt sākums ilgākam vājuma periodam, taču pieaugums varētu novest pie strauja un ievērojama pieauguma arī turpmākajos mēnešos.
Ilgtermiņā pasaules akcijas turpina atrasties spēcīgā augšupvērstā trendā.
Attīstības tirgu akcijas
Attīstības tirgu akcijas jūlijā nokritās par 6.44%. Kā redzam grafikā, tad cena atdūrās pret atbalsta līniju, kas iepriekšējos gados vairākas reizes ir kalpojusi kā pretestības līnija. Lai arī kritums ir nozīmīgs, tomēr ilgtermiņa augšupvērsto trendu tas nemaina.
Līdzīgu ainu uzrāda arī inerces grafiks.
Kopumā arī attīstības tirgu akcijas turpina atrasties ilgtermiņa augšupvērstā trendā.
Eiropas akcijas
Eiropas akciju ETF FEZ, kas tiek kotēts ASV dolāros, jūlijā pieauga par 0.43%. Un kā jau parasti vēlos atgādināt, ka šis ir amerikāņu ETF ASV dolāros, taču tam ir vērts sekot līdzi, jo pēc tā vadās ASV ieguldītāji.
Tikmēr EUROSTOXX 50 fjūčeri jeb indekss eiro valūtā jūlijā pieauga par 0.8%. Eiropas akcijas turpina atrasties augšupvērstā trendā. Nākamais nozīmīgais līmenis ir 2007.gada vēsturiskās augstienes, kas ir 10% augstāk par pašreizējo cenas līmeni.
EUR/USD
EUR/USD vērtība jūlijā pieauga par 0.09% jeb var teikt neizmainījās. Protams, tā rezultātā arī nav novērojamas nekādas izmaiņas EUR/USD ilgtermiņa beztrenda stāvoklī.
Tāpat arī inerces grafikā nav vērojamas būtiskas izmaiņas.
Kopumā EUR/USD ilgtermiņā turpina atrasties beztrenda stāvoklī.
Izejvielas
Nafta
Naftas cena jūlijā pieauga par 0.65%. Pēc iepriekšējo mēnešu straujajiem kāpumiem ir tikai normāli, ka seko nebūtisks kāpums vai pat, iespējams, kritums.
Kopumā nafta turpina atrasties ilgtermiņa augšupvērstā trendā.
Zelts
Zelta cena jūlijā pieauga par 2.57%. Kā redzam grafikā, tad ilgtermiņa trends saglabājas augšupvērsts. 36 mēnešu vidējā vērtība saglabā augšupvērstu virzienu, kā arī zelta cena ir virs šīs vidējās vērtības.
Jāsaka, ka inerces grafiks man šobrīd nedod nekādus īpašus signālus. Cenas un 36 mēnešu vidējās vērtības starpība turpina atrasties diezgan šaurā diapazonā un izteiktai kustībai augstāk vai zemāk būtu nepieciešama dažu mēnešu izteikta virzība attiecīgajā virzienā.
Kopumā zelts turpina atrasties ilgtermiņa augšupvērstā trendā.
Sudrabs
Sudraba cena jūlijā nokritās par 2.47%. Šis kritums ir turpinājums cenas kustībai pēc pretestības līnijas sasniegšanas, kura kārtējo reizi izrādījās pietiekami spēcīga, lai neļautu sudraba cenai kustēties augstāk.
Inerces grafikā arī redzam kustību salīdzinoši šaurā diapazonā, kas agrāk vai vēlāk beigsies straujā kustībā uz augšu vai leju.
Pagaidām arī sudrabs turpina atrasties augšupvērstā trendā.
Bitcoin
Bitcoin cena jūlijā pieauga par 18.42%. Lai arī procentuāli tās ir ļoti lielas svārstības, tomēr Bitcoin logaritmiskais grafiks izskatās salīdzinoši garlaicīgs. Bitcoin cena turpina atrasties virs 36 mēnešu vidējā rādītāja, kā arī vidējais rādītājs ir augšupvērsts, kas liek secināt, ka Bitcoin turpina bez izmaiņām atrasties augšupvērstā trendā.
Protams, viena mēneša cenas izmaiņas vēl nemaina iepriekšējo mēnešu komentārus. Pirms dažiem mēnešiem sasniegtā vēsturiski augstākā cena sakrita ar inerces grafika pretestības līnijas sasniegšanu. Iepriekšējās reizēs cena pēc tam kritās par ļoti ievērojamiem apjomiem.
Lai sasniegtu atbalsta līniju apakšā, Bitcoin cenai būtu jānokrītas līdz aptuveni 16 tūkstošiem. Protams, es nelikšu short likmes uz šāda scenārija piepildīšanos, jo tas būtu pārāk augsts risks.
Kopumā Bitcoin turpina atrasties augšupvērstā trendā.
Kopsavilkums
Akciju tirgi:
- ASV akcijas – ↗️
- Pasaules akcijas – ↗️
- Attīstības tirgu akcijas – ↗️
- Eiropas akcijas – ↗️
EUR/USD – ➡️
Nafta – ↗️
Zelts – ↗️
Sudrabs – ↗️
Bitcoin – ↗️
Secinājumi
Jūlijā ilgtermiņa tendencēs nav vērojamas izmaiņas. Visi apskatītie aktīvi, izņemot EUR/USD, turpina atrasties augšupvērstos trendos.
Autors: Kaspars Peisenieks, peisenieks.com
Kaspars Peisenieks ir neatkarīgs investīciju un uzkrājumu eksperts. Investīciju tirgos aktīvi darbojas kopš 2007.gada, vairākus gadus pārvaldījis turīgu personu portfeļus vietējā kapitāla bankā.
Kaspars ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā finanšu vadībā Banku augstskolā un MBA grādu SBS Šveices Biznesa skolā, kā arī CFA institūta finanšu analītiķa sertifikātu.