2 September 2010
Ziņas un Viedokļi
Intervija ar Miku Romanovski

Bankas depozīts vai ieguldījumi akcijās. Kas izdevīgāk? Miks Romanovkis, kurš raksta scenārijus un veido TV raidījumu par kino, sliecas domāt, ka personīgā pieredze liecina, ka ieguldījumi akcijās ir izdevīgāki un domā, ka kādu dienu varētu iegādāties Volta Disneja studijas akcijas.

Miks Romanovskis

Miks Romanovskis

Latvijā ļoti daudzi cilvēki nezina, kas ir akcijas un citi finanšu instrumenti, un ko ar tiem iesākt? Kāda ir tava pieredze?

Pirms trīs gadiem man bija nepieciešama neliela naudas summa, tā kā kredītu man nebija, SEB bankā painteresējos, vai nevaru atvērt kredītlīniju, kurā ik pa brīdim varētu aizņemties un atlikt atpakaļ. Tā kā man nebija slikta kredītvēsture, banka piekrita, un uz kredītlīnijas sanāca salīdzinoši laba summa. Bankas darbiniece sacīja, ka kredītkartes gada maksa ir Ls 25, bet ja vēlos, lai maksa ir uz pusi mazāka, pastāv iespēja katru mēnesi ieguldīt uzkrājošajā apdrošināšanā. Tad kredītkarte man izmaksās divas reizes lētāk. It kā ļoti primitīvs iemesls un būs arī uzkrājošā apdrošināšana. Izklausījās labi, jo parēķinot ar kalkulatoru, sapratu, ka piecos gados depozītā uzkrāsies laba summa, bet ja es vēl ieguldīšu uzkrājošajā apdrošināšanā, tad man no tā vēl nerēķinās nodokļus. Piecos gados sanāks ļoti laba summa! Baigi forši, lai viss notiek! Bija iespējams izvēlēties no 15 akciju fondiem. Man ieteica, ka būtu vērts ieguldīt Zviedrijas Ētiskajā fondā un Nordic1 fondā. Tā kā šajās lietās neorientējos, piekritu.

Cik daudz ieguldi?

Katru mēnesi 10% no saviem ienākumiem. Aprēķināju aptuveno summu, jo mani ienākumi ir mainīgi, un noteiktu summu uzliku uz automātiskiem maksājumiem. Tagad jau ir sakrājusies tīri laba summa. Tālāk situācija attīstījās interesanti. SEB bankai vari apskatīties akciju fondu cenas katru dienu. Nezinu, cik ātri tie apgreidojas, bet katru reizi, kad skaties, tiem ir cita vērtība. Protams, trāpīju uz lielo krīzi, kad pēkšņi – bliukts! Summa, ko biju sakrājis, sāka samazināties. Vienu reizi satraukts zvanīju uz banku un prasīju, kas par sviestu notiek! Esmu ieguldījis tik un tik, bet reāli vērtība ir par 30% mazāka. Vai tiešām ir tik ļauni? Man atbildēja, ka bezgalīgi jau vērtība nekritīsies, kaut kad atkal tā sāks kāpt. Pagāja pusgads, nekas nemainījās, bet tad skatos, ka kaut kas jau sāk notikt. Tad burtiski ļoti īsā laikā summa, kas man bija uzkrāta, pieauga nenormāli. Tas bija brīdis, kad man saslēdzās – ja man tajā brīdī ieguldījums būtu lielāks, mans pieaugums būtu vēl lielāks. Nedēļas laikā kopējai summai aptuveni 300-400 eur nāca klāt. Vienīgi tas, ka nevaru ar akcijām tirgoties, mans līgums paredz, ka es tikai ieguldu. Pēc diviem gadiem, zaudējot 1% no vērtības, es varu līgumu lauzt. Ātrāk to darīt nav izdevīgi. Tomēr mazliet mani satrauc, ka vērtība staigā turp un atpakaļ.

Tāpēc jau ir profesionāļi, kas ar to nodarbojas katru dienu un ar to pelna naudu, bet, lai to darītu, ir nopietni jāizglītojas.

Piekrītu, tāpēc paralēli esmu izveidojis arī depozītu. Pusi lieku depozītā, pusi akcijās, lai risks būtu sadalīts. Depozīts un akcijas man ir uz pieciem gadiem. Tagad jūtos mazliet drošāk. Bet sekot līdzi tam, kā vērtība mainās, tas ir baigi interesanti. Nespēlēju uz akciju vērtību, drīzāk esmu konservatīvais ieguldītājs.

Kad akciju tirgū sākās krīze un vērtība pazeminājās, noteikti gribēji uzreiz visu pārdot?

Esmu samērā paslinks, bet naudas summa jau arī nebija tik liela. Dēļ tā, ka jāaiziet uz banku un jāparunājas, es visu laiku atliku, un tad atkal pienāca brīdis, kad vērtība sāka pieaugt.

Cik bieži seko līdzi ieguldījumu vērtībai?

Katru reizi, kad kaut ko maksāju ar internetbanku, paskatos, kāda ir akciju vērtība. Plus vēl sāku diezgan intensīvi sekot līdzi kopējai informācijai biznesa kanālos. Jo pasaule ir saistīta. Ja ir uzplaukums citās biržās, tad arī zviedru un citu akciju vērtība palielināsies. Lai gan mans kopējais secinājums, ka tās ir stabilas, to vērtība tā nesvārstās.

Kāpēc tevi piesaistīja ētiskais fonds?

Man to ieteica. Man pat tas likās mazāk interesants par Nordic1, jo apskatījos, ka pēdējā ir Volvo, lielākais Zviedrijas alus ražotājs, savukārt ētiskajā fondā bija Ericsson un vairāk informāciju tehnoloģiju uzņēmumi.

Tev būtu aizspriedumi ieguldīt naudu to uzņēmuma akcijās, kas ražo ieročus, tabaku, alkoholu?

Neesmu par to domājis. Vienalga, ko es tagad atbildēšu, tas nebūs pilnīgi godīgi. Ja tiešām tie būtu stabili ienākumu procenti, un vērtība augtu un būtu reāls piedāvājums, es nezinu, ko atbildētu. Tagad es droši vien teikšu, ka nē. Bet ja būtu reāls piedāvājums varbūt uz to parakstītos.

Kad Putins paziņoja, ka Krievija no Francijas iegādāsies pāris helikopteru bāzes kuģus, kas ir vairāku simtu miljonu darījums, kam arī vajadzētu ietekmēt situāciju tirgū, tam pievērsi uzmanību?

Neesmu pētījis, kā notiek, ja akcijas pērc katru dienu. Mans vērtspapīru konts ir atvērts, bet es neesmu tam vēl pieķēries. Taču kādu dienu to noteikti izdarīšu. Tad saprotu, ka ir vērts sekot konkrētiem notikumiem, kas var ietekmēt akciju vērtību, un tu vari prognozēt akciju vērtību iepriekš.

Kas ir tavs vaļasprieks? Varbūt iespējams apvienot patīkamo ar lietderīgo, ieguldīt naudu nozarē, kurā orientējies?

Mans vaļasprieks ir kino visās izpausmēs, jo es pats taisu raidījumu par kino un rakstu scenārijus. Protams, zinu, ka daļa Holivudas kinostudiju ir akciju sabiedrības, kuru akcijas iespējams iegādāties. Bet es nezinu, kur šādas akcija jāpērk, varbūt man jāspēlē kādā citā biržā, lai varētu pirkt starptautisko uzņēmumu akcijas.

Miks Romanovskis

Miks Romanovskis

Redzi, bet tagad kino pasaulē strauji ienāk 3D tehnoloģijas – Samsung, Panasonic un LG ir kompānijas, kas sevi ļoti nopietni pieteic šīs jaunās tehnoloģijas izstrādē.

Pagaidām vēl īsti neticu 3D tehnoloģijai, jo man liekas, ka tā nobruks. Jo tā nav īsti pilnvērtīga, vairāki vadošie šīs jomas speciālisti uzskata, ka tas viss apstāsies, ka šī vēl nav īstā 3D tehnoloģija. Kaut vai tāpēc vien, ka uzliekot 3D brilles, lai arī attēls ir stabils un ir 3D efekts, krāsas kļūst blāvākas. Tu nedabū to gandarījumu krāsu ziņā, kāds iespējams ar parasto ekrānu. Ja man būtu iespēja, es dotu priekšroku paspēlēties ar Volta Disneja studijas akcijām, to jā, bet 3D, tam es vēl pagaidām neticu.

Kad beigsies 5 gadu termiņš depozītam un ieguldījumiem fondos, ko domā darīt pēc tam?

Pašreiz esmu noskaņots turpināt investēt. Man atslēgas moments bija brīdis, kad akciju vērtība palielinājās par vairākiem simtiem vienkārši tāpēc, ka nosvārstījās akciju vērtība. Īstenībā akcijas jau ir daudz vērtīgākas nekā depozīti.