Finanšu tirgus profesionālo un neprofesionālo investoru vidū IPO burtu kombinācija izraisa stāvokli, kas droši vien atgādina to, ko jūt dažādu grūti izskaidrojamu parādību teoriju un hipotēžu piekritēji, redzot vēl vienu trīs burtu kombināciju UFO jeb NLO (“unidentified flying object” jeb “neidentificēts lidojošs objekts”). Proti, emocionālu satraukumu, uzbudinājumu un brīnumu gaidīšanas prieku.
IPO atšifrē kā “initial public offering” jeb “sākotnējais publiskais piedāvājums”. Šajā gadījumā tas nozīmē akciju piedāvājumu. Kāpēc šis notikums izraisa tik vētrainas emocijas? Pirmkārt, tas ir saistīts ar to, ka investoriem ir iespēja nopelnīt lielu naudu ļoti īsā laika periodā.
Kādā veidā? Lieta ir tāda, ka pāris dienu vai nedēļu laikā izvietotās akcijas cena var pieaugt ne par 10% dienā, kas jau ir ļoti daudz biržās tirgotajām akcijām, bet būtiski, ievērojami, daudz vairāk … Сik daudz? Populārā un “stilīgā” ASV kompānija “Airbnb”, kas sniedz dzīvojamo telpu īres pakalpojumus, veicot savu akciju sākotnējo izvietošanu 2020. gada decembrī, bija paredzējusi tās izvietot diapazonā no 44 līdz 50 USD par akciju. Pēc dažām dienām kompānija paaugstināja akcijas cenas iespējamo diapazonu līdz 56-60 USD. Vēl pēc dažām dienām akcijas tika pārdotas investoriem pa 68 USD par akciju. Pirmajā tirdzniecības dienā akcijas cena pārsniedza 144 USD par akciju, pēc diviem mēnešiem februārī sasniedzot 216 dolārus. Kopš tā laika akcijas cena ir piedzīvojusi kritumus un kāpumus, tirgojoties ap 170 USD (skat. 1. attēlu zemāk).
Bet IPO tirgus dzīve, tāpat kā jebkura dzīve, sastāv ne tikai no veiksmēm, bet arī no neveiksmēm. Ne mazāk populārā un “stilīgā” Lielbritānijas kompānija “Deliveroo”, kas nodarbojas ar pārtikas piegādi uz mājām (“Wolt”, “Bolt” utml. analogs), izvietoja savas akcijas to sākotnējās izvietošanas laikā Londonas fondu biržā 2021. gada martā par 3,90 GBP par akciju (skat. 2. attēlu zemāk). Vienas dienas laikā akcijas cena nokrita līdz 2,87 GBP, pēc mēneša sasniedzot minimālo vērtību 2,28 GBP apmērā. Pēc tam atkal sekoja kāpumi un kritumi, kā rezultātā akcijai šobrīd tirgojoties ap 3,31 GBP.
Tomēr kārdinājums ir tik liels un perspektīvas ir tik vilinošas, ka šajā procesā ir iesaistīta vesela “IPO armija”: investīciju baņķieri, analītiķi, pārdošanas, mārketinga un informācijas tehnoloģiju speciālisti, juristi, grāmatveži, fondu biržas, finanšu regulatori, žurnālisti utt. Cik var saprast, šis pasākums nav tas lētākais. Tas pat veicināja atsevišķas nozares attīstību: “special purpose acquisition vehicle” (“īpašam nolūkam paredzēta iegādes kompānija”) vai vienkārši SPAC (skat. 3. attēlu zemāk). SPAC nav ne tikai nekāda pastāvoša biznesa un, attiecīgi, nekādas darbības, bet arī biznesa plāna. Tai arī nav aktīvu. Tomēr tā izvieto savas akcijas biržā, piesaistot investoru līdzekļus. Ar kādu nolūku? Lai meklētu un iegādātos vai apvienotos ar kādu perspektīvu kompāniju. Šim procesam parasti tiek atvēlēti divi gadi. Beidzoties šim periodam, neizmantotie līdzekļi tiek atmaksāti investoriem. Un kāpēc tas varētu būt interesanti perspektīviem uzņēmumiem? Interese ir saistīta ar iespēju apiet parasti nogurdinošu un dārgu IPO procesu, izvietojot savas akcijas biržā šādā netiešā veidā.
Kāpēc akciju cena pēc IPO var piedzīvot šādus dramatiskus kāpumus un kritumus? Vai ir vainīgi spekulanti? Bez šaubām spekulācijas spēlē savu lomu. Bet, objektīvi runājot, ļoti bieži akcijas izvieto kompānijas, kuras strādā jaunās, inovatīvās nozarēs, kuru perspektīvas nav tik vienkārši novērtēt pēc definīcijas. Tieši tāpēc, veiksmīga IPO rezultātā daudzās lielās biržās akcijas izvietojošā uzņēmuma īpašnieki var kļūt par miljardieriem, lielie investori par multimiljonāriem, bet parastie investori “vienkārši” kļūt turīgi. Vai nu nekļūt… Tomēr šis risks neatbaida nedz profesionāļus, nedz neprofesionāļus. Jo, kā teica Marks Tvens: “Pēc divdesmit gadiem tu daudz vairāk nožēlosi to, ko netiki izdarījis, nekā to, ko paveici. Tāpēc pacel enkuru. Kuģo laukā no drošās ostas. Notver veiksmes vēju kuģa burās. Pēti. Sapņo. Atklāj”. Pajautājiet NLO entuziastiem. Viņiem izredzes gūt panākumus ir daudz mazākas, tomēr viņi turpina ticēt…
Autors: Oļegs Jemeļjanovs, LinkedIn profile