

Vai vēlaties dzīvot savu sapņu dzīvi? Vai jums ir lieli mērķi, kurus vēlaties sasniegt? Ja jūs atbildējāt jā, tad jums jāzina, kā darbojas nauda. Nauda nav tikai instruments, lai nopirktu lietas, tas ir veids, kā radīt iespējas, brīvību un laimi. Bet daudzi cilvēki jūtas apjukuši un pārņemti ar naudu. Viņi nezina, kā to pārvaldīt, saglabāt, ieguldīt vai gudri izmantot. Ja esat viens no viņiem, neuztraucieties. Tu neesi viens. Un jūs varat mācīties. Šajā emuāra ierakstā es jums parādīšu, kā saprast naudu un kontrolēt savas personīgās finanses. Jūs uzzināsit, kā plānot, ietaupīt, ieguldīt un audzēt savu naudu. Jūs arī uzzināsit, kā izvairīties no izplatītām naudas kļūdām un kļūmēm. Un jūs uzzināsit, kā izmantot naudu kā instrumentu, lai sasniegtu savus dzīves mērķus. Tas nav garlaicīgs vai sarežģīts ceļvedis. Šis ir jautrs un praktisks ceļvedis, kas palīdzēs jums apgūt naudu un dzīvot savu labāko dzīvi. Vai esi gatavs? Sāksim!
Naudas pamati
Vai esat kādreiz domājuši, kas ir nauda un kāpēc tā ir tik svarīga? Šajā emuāra ierakstā es izskaidrošu naudas jēdzienu un tās lomu sabiedrībā, sākot no seniem laikiem līdz mūsdienu pasaulei. Es arī aprakstīšu dažādus naudas veidus, piemēram, fizisko valūtu, digitālos darījumus un kriptovalūtas. Visbeidzot, es dalīšos ar dažiem saistošiem piemēriem par to, kā nauda ietekmē mūsu ikdienas dzīvi, sākot no kafijas iegādes līdz īres maksāšanai.
Saskaņā ar Investopedia teikto, nauda ir “likvīds aktīvs, ko izmanto darījumu norēķinos. Tā darbojas, pamatojoties uz vispārēju tās vērtības atzīšanu valdības ekonomikā un starptautiskā mērogā, izmantojot ārvalstu valūtu.” Citiem vārdiem sakot, nauda ir jebkas, ko cilvēki izmanto kā preču un pakalpojumu apmaiņas līdzekli. Nauda ļauj cilvēkiem tirgoties savā starpā un radīt vērtību sabiedrībā.
Nauda ir pastāvējusi tūkstošiem gadu, dažādās formās un formās. No čaulām un pērlītēm līdz monētām un papīra rēķiniem nauda ir attīstījusies līdz ar cilvēku civilizāciju. Šodien mums ir daudz veidu, kā izmantot naudu, piemēram, skaidru naudu, debetkartes, kredītkartes, tiešsaistes maksājumus un pat kriptovalūtas, piemēram, Bitcoin.
Naudu var iedalīt trīs galvenajos veidos: preču nauda, fiat nauda un digitālā nauda.
- Preču nauda ir preces veids, kas darbojas kā valūta. Piemēram, zelts un sudrabs ir dārgmetāli, kas gadsimtiem ilgi tiek izmantoti kā nauda. Preču naudai ir patiesa vērtība, kas nozīmē, ka tā pati par sevi ir vērtīga, ne tikai tāpēc, ka cilvēki piekrīt to izmantot kā naudu.
- Fiat nauda ir valdības emitēta valūta, kas nav nodrošināta ar fizisku preci, bet gan ar emitējošās valdības stabilitāti. Piemēram, ASV dolārs ir fiat nauda, jo tas ir likumīgs maksāšanas līdzeklis Amerikas Savienotajās Valstīs un citas valstis to pieņem kā maksāšanas līdzekli. Fiat naudai nav patiesas vērtības; Tās vērtība ir atkarīga no cilvēku uzticības valdībai un tās spējas uzturēt stabilu ekonomiku.
- Digitālā nauda ir elektronisko maksājumu veids, kas neietver fiziskas monētas vai rēķinus. Piemēram, PayPal un Venmo ir platformas, kas ļauj cilvēkiem sūtīt un saņemt naudu tiešsaistē, izmantojot savus bankas kontus vai kredītkartes. Digitālā nauda ir ērta un ātra, taču tai ir nepieciešami arī drošības pasākumi, lai novērstu krāpšanu un identitātes zādzību.
Kriptovalūtas ir īpašs digitālās naudas veids, kas izmanto kriptogrāfiju, lai nodrošinātu darījumus un kontrolētu jaunu vienību izveidi. Piemēram, Bitcoin ir decentralizēta kriptovalūta, kas darbojas bez centrālās iestādes vai starpnieka. Kriptovalūtas ir inovatīvas un potenciāli graujošas, taču tās saskaras arī ar tādiem izaicinājumiem kā nepastāvība, regulējums un pieņemšana.
Kā nauda ietekmē mūsu ikdienas dzīvi
Nauda ietekmē visus mūsu dzīves aspektus, sākot no kafijas iegādes līdz īres maksāšanai. Šeit ir daži piemēri, kā nauda ietekmē mūsu ikdienas dzīvi:
- Kafijas iegāde: Pērkot kafiju kafejnīcā, jūs izmantojat naudu, lai samaksātu par dzērienu. Varat izvēlēties maksāt ar skaidru naudu, karti vai mobilo lietotni. Kafejnīcas īpašnieks pieņem jūsu maksājumu, jo uzskata, ka jūsu naudai ir vērtība un to var apmainīt pret citām precēm un pakalpojumiem.
- Īres maksāšana: Kad jūs maksājat īri savam saimniekam, jūs izmantojat naudu, lai kompensētu viņiem par to, ka ļāvāt dzīvot viņu īpašumā. Jūs varat izvēlēties maksāt ar čeku, bankas pārskaitījumu vai tiešsaistes platformu. Saimnieks pieņem jūsu maksājumu, jo uzskata, ka jūsu naudai ir juridisks statuss un to var izmantot, lai samaksātu nodokļus vai parādus.
- Uzkrājums pensijai: Ietaupot pensijai, jūs izmantojat naudu, lai ieguldītu savā nākotnē. Varat izvēlēties veidot uzkrājumus bankas kontā, pensijas plānā vai akciju portfelī. Banka vai finanšu iestāde pieņem jūsu depozītu, jo viņi tic, ka jūsu nauda laika gaitā pieaugs un radīs procentus vai dividendes.
Budžeta veidošanas atbildības uzņemšanās par savām finansēm
Budžeta plānošana ir māksla plānot, kā jūs tērējat savu naudu, un pārliecināties, ka nepārtērējat lietas, kas jums nav vajadzīgas. Tas izklausās vienkārši, bet var būt grūti pieturēties pie budžeta, it īpaši, ja tur ir tik daudz kārdinājumu un negaidītu izdevumu. Tāpēc es dalīšos ar jums dažos vienkāršos soļos, lai izveidotu budžetu, kas darbojas jums un jūsu mērķiem.
1. solis: izsekojiet savus ienākumus un izdevumus
Pirmais solis, lai izveidotu budžetu, ir zināt, cik daudz naudas jums ir ienākt un iziet katru mēnesi. To var izdarīt, apskatot savus bankas izrakstus, apmaksas knifiņus, rēķinus, kvītis utt. Vai arī varat izmantot kādu no daudzajām budžeta veidošanas lietotnēm, kas to var izdarīt automātiski. Dažas no labākajām budžeta veidošanas lietotnēm 2023. gadam ir Mint, Empower un YNAB (You Need A Budget), saskaņā ar dažādiem avotiem. Šīs lietotnes ir saistītas ar jūsu bankas kontiem, kredītkartēm un ieguldījumiem un apvieno visus jūsu darījumus vienuviet. Viņi arī iedala jūsu tēriņus dažādās kategorijās, piemēram, pārtikas preces, īre, izklaide utt.
2. solis: Piešķiriet prioritāti savām vajadzībām, nevis vēlmēm
Kad jums ir skaidrs priekšstats par saviem ienākumiem un izdevumiem, jums jāizlemj, kādas ir jūsu vajadzības un kādas ir jūsu vēlmes. Vajadzības ir lietas, kas ir būtiskas jūsu izdzīvošanai un labklājībai, piemēram, pārtika, pajumte, komunālie pakalpojumi, veselības aprūpe utt. Vēlmes ir lietas, kas ir jaukas, bet nav nepieciešamas, piemēram, ēšana ārpus mājas, iepirkšanās, ceļošana utt. Protams, atkarībā no jūsu situācijas un vēlmēm var būt dažas pelēkās zonas starp vajadzībām un vēlmēm. Galvenais ir būt godīgam pret sevi un pieņemt apzinātus lēmumus par tēriņiem.
3. solis: iestatiet reālus un konkrētus mērķus
Vēl viens svarīgs solis budžeta izveidē ir noteikt reālistiskus un konkrētus mērķus tam, ko vēlaties sasniegt ar savu naudu. Piemēram, jūs varat vēlēties ietaupīt ārkārtas fondam, nomaksāt parādu, iegādāties māju, priekšlaicīgi pensionēties utt. Neatkarīgi no tā, kādi ir jūsu mērķi, pārliecinieties, vai tie ir SMART: konkrēti, izmērāmi, sasniedzami, atbilstoši un laikā ierobežoti. Piemēram, tā vietā, lai teiktu \”Es vēlos ietaupīt vairāk naudas\”, sakiet \”Es vēlos ietaupīt 10 000 ASV dolāru ārkārtas fondam līdz 2023. gada decembrim\”.
4. solis: Attiecīgi sadaliet savu naudu
Tagad, kad esat izdomājis savus ienākumus, izdevumus, vajadzības, vēlmes un mērķus, ir pienācis laiks attiecīgi sadalīt savu naudu. Vienkāršs veids, kā to izdarīt, ir izmantot 50/30/20 noteikumu: tērējiet 50% no saviem ienākumiem vajadzībām, 30% vēlmēm un 20% uzkrājumiem un parādu maksājumiem. Protams, jūs varat pielāgot šos procentus, pamatojoties uz jūsu situāciju un prioritātēm. Galvenā ideja ir sabalansēts budžets, kas aptver visas jūsu bāzes un palīdz sasniegt savus mērķus.
5. darbība: regulāri pārraugiet un pielāgojiet savu budžetu
Pēdējais solis budžeta izveidē ir tā regulāra uzraudzība un pielāgošana. Jūsu budžets nav akmenī iecirsts; tas ir dzīvs dokuments, kas atspoguļo jūsu pašreizējo realitāti un vajadzības. Tāpēc jums vajadzētu pārskatīt savu budžetu vismaz reizi mēnesī un redzēt, kā jums klājas. Vai jūs pieturaties pie sava budžeta? Vai jūs sasniedzat savus mērķus? Vai ir kādas izmaiņas jūsu ienākumos vai izdevumos? Ja tā, jums, iespējams, būs attiecīgi jāpielāgo budžets.
Daži praktiski padomi budžeta veidošanai
Lai apkopotu šo ziņu, es vēlos dalīties ar jums dažos praktiskos padomos, kas var jums palīdzēt budžeta veidošanā:
- Izmantojiet budžeta veidošanas lietotni vai rīku, kas atbilst jūsu stilam un vēlmēm. Tur ir daudz iespēju; daži no tiem ir bezmaksas, un daži tiek apmaksāti; daži no tiem ir vienkārši un daži ir sarežģīti; daži no tiem ir manuāli, bet daži – automātiski. Atrodiet tādu, kas jums der un padara budžeta plānošanu vieglāku un jautrāku.
- Iestatiet automātiskus pārskaitījumus uzkrājumu un parādu maksājumiem. Tādā veidā jums par to nav jādomā vai jāaizmirst; Nauda tiks automātiski atskaitīta no jūsu konta katru mēnesi.
- Sekojiet līdzi saviem tēriņiem katru dienu vai katru nedēļu. Tas palīdzēs jums sekot līdzi savam budžetam un agri noķert pārtēriņu vai kļūdas.
- Apbalvojiet sevi par turēšanos pie sava budžeta. Budžeta plānošanai nav jābūt garlaicīgai vai ierobežojošai; Jūs joprojām varat baudīt savu dzīvi un laiku pa laikam palutināt sevi. Vienkārši pārliecinieties, ka jums tam ir budžets, un nepārkāpiet pāri bortam.
- Meklējiet atbalstu un atbildību no citiem. Budžeta plānošana var būt efektīvāka un patīkamāka, ja jums ir kāds, ar kuru dalīties ar savu progresu un izaicinājumiem. Varat pievienoties budžeta veidošanas grupai, atrast draugu vai iesaistīt savu partneri vai ģimeni budžeta veidošanas procesā.
Tieši tā šodien, ļaudis! Es ceru, ka šī ziņa jums šķita noderīga un informatīva. Ja jums ir kādi jautājumi vai komentāri, nekautrējieties tos atstāt zemāk. Un neaizmirstiet abonēt manu emuāru, lai iegūtu vairāk budžeta veidošanas padomu un triku. Līdz nākamajai reizei laimīgu budžeta plānošanu!
Naudas taupīšana, krāšana un ārkārtas līdzekļu līdzekļi
Naudas taupīšana ir ne tikai gudrs veids, kā plānot nākotni, bet arī galvenais faktors finanšu stabilitātes sasniegšanā. Šajā sadaļā mēs apspriedīsim, kāpēc ir svarīgi ietaupīt naudu, kā izveidot ārkārtas fondu un dažus padomus, kas palīdzēs efektīvāk ietaupīt.
Kāpēc ietaupīt naudu?
Naudas ietaupīšana ļauj sasniegt savus mērķus neatkarīgi no tā, vai tā ir mājas iegāde, uzņēmējdarbības uzsākšana vai ceļošana pa pasauli. Tas arī dod jums mieru, zinot, ka jums ir buferis, lai tiktu galā ar neparedzētiem izdevumiem vai ienākumu zudumu. Naudas taupīšana var arī palīdzēt izvairīties no parādiem vai samazināt tos, kas var būt galvenais stresa un finansiālā sloga avots.
Kā izveidot ārkārtas fondu?
Ārkārtas fonds ir atsevišķs krājkonts, kuru izmantojat tikai ārkārtas situācijās, piemēram, medicīnas rēķinos, automašīnas remontā vai darba zaudēšanā. Ja jums ir ārkārtas fonds, tas var neļaut jums nonākt parādos vai izmantot savus ilgtermiņa uzkrājumus, ja notiek kaut kas negaidīts.
Vispārējs īkšķa noteikums ir, lai jūsu ārkārtas fondā būtu vismaz trīs līdz sešu mēnešu dzīvošanas izdevumi. Tomēr tas var atšķirties atkarībā no jūsu situācijas un vēlmēm. Piemēram, ja jums ir stabili ienākumi un zemi izdevumi, jums var būt nepieciešams mazāk nekā kādam, kam ir mainīgi ienākumi un lieli izdevumi.
Lai izveidotu savu ārkārtas fondu, jums ir jānosaka reāls mērķis un jāseko līdzi progresam. Varat izmantot izklājlapu, lietotni vai vietni, lai pārraudzītu, cik daudz katru mēnesi ietaupāt un cik tuvu esat mērķim. Jums arī jāizvēlas droša un pieejama vieta, kur glabāt savu ārkārtas fondu, piemēram, augsta ienesīguma krājkonts vai naudas tirgus konts.
Kā efektīvāk ietaupīt?
Naudas ietaupīšana var būt sarežģīta, it īpaši, ja jums ir konkurējošas prioritātes vai ierobežoti ienākumi. Tomēr ir dažas stratēģijas, kas var palīdzēt jums ietaupīt konsekventāk un efektīvāk. Šeit ir daži piemēri:
- Katru mēnesi atvēliet ietaupījumiem procentus no saviem ienākumiem. Jūs varat automatizēt šo procesu, izveidojot tiešo depozītu no jūsu algas čeka uz jūsu krājkontu.
- Pārskatiet savu budžetu un meklējiet veidus, kā samazināt izdevumus vai palielināt ienākumus. Piemēram, jūs varat samazināt nevajadzīgus tēriņus, vienoties par zemākām rēķinu likmēm vai uzņemties sānsoli.
- Ietaupiet papildu naudu, kas nāk jums ceļā, piemēram, prēmijas, nodokļu atmaksu vai dāvanas. Varat arī ietaupīt naudu, ko ietaupāt, izmantojot kuponus, atlaides vai naudas atmaksas programmas.
- Padariet taupīšanu jautru un atalgojošu, radot sev izaicinājumus vai stimulus. Piemēram, jūs varat izaicināt sevi, lai katru nedēļu vai mēnesi ietaupītu noteiktu summu vai apbalvotu sevi ar kārumu, kad sasniedzat pagrieziena punktu.
Piemēri tam, kā ārkārtas fonds var novērst finanšu spriedzi
Ja jums ir ārkārtas fonds, tas var būtiski mainīt to, kā jūs rīkojaties neparedzētās situācijās. Šeit ir daži reālās dzīves scenāriji, kuros ārkārtas fonds var noderēt:
- Jūs zaudējat darbu atlaišanas vai samazināšanas dēļ. Izmantojot ārkārtas fondu, jūs varat segt savus dzīves izdevumus, kamēr meklējat citu darbu, nepaļaujoties uz kredītkartēm vai aizdevumiem.
- Jūs nokļūstat autoavārijā un jums ir jāmaksā par remontu vai medicīnas rēķiniem. Izmantojot ārkārtas fondu, jūs varat segt šīs izmaksas, neietekmējot savu parasto budžetu vai ietaupījumu mērķus.
- Jums ir veselības problēmas, kurām nepieciešama operācija vai ārstēšana. Izmantojot ārkārtas fondu, jūs varat atļauties medicīniskos izdevumus, neapdraudot savu dzīves kvalitāti vai finansiālo drošību.
- Jums ir ārkārtas situācija ģimenē, kas prasa, lai jūs ceļotu vai palīdzētu finansiāli. Izmantojot ārkārtas fondu, jūs varat atbalstīt savus mīļos, neradot sev parādus un neapdraudot savus nākotnes plānus.
Atbrīvošanās no parādiem un kontroles atgūšana
Ja jūs cīnāties ar parādiem, jums var šķist, ka esat iesprostots augstu procentu maksājumu ciklā, kas, šķiet, nekad nebeigsies. Bet ir izeja: parādu sniega bumbas metode.
Parādu sniega bumbas metode ir vienkārša un efektīva stratēģija, lai ātrāk atmaksātu parādu un ietaupītu naudu uz procentiem. Lūk, kā tas darbojas:
- Pirmkārt, izveidojiet visu savu parādu sarakstu, sākot no mazākajiem līdz lielākajiem. Neuztraucieties par procentu likmēm, vienkārši koncentrējieties uz atlikumiem.
- Otrkārt, veiciet minimālos maksājumus par visiem saviem parādiem, izņemot mazāko. Par to maksājiet tik daudz, cik varat atļauties, katru mēnesi, līdz tas ir pagājis.
- Treškārt, kad esat nomaksājis mazāko parādu, sviniet savu sasniegumu! Pēc tam paņemiet naudu, ko maksājāt par šo parādu, un pievienojiet to minimālajam maksājumam par nākamo mazāko parādu. Tādā veidā jūs izveidojat sniega bumbas efektu, kas aug ar katru parādu, kuru novēršat.
- Ceturtkārt, atkārtojiet šo procesu, līdz jūs nomaksājat visus savus parādus un kļūstat bez parādiem!
Parādu sniega bumbas metode darbojas, jo tā palīdz jums veidot impulsu un motivāciju. Vispirms koncentrējoties uz mazākajiem parādiem, jūs redzat ātrus rezultātus un jūtaties pārliecinātāks par lielāku parādu risināšanu. Jūs arī samazināt kreditoru skaitu, kuriem esat parādā naudu, kas vienkāršo jūsu finanses un samazina stresu.
Ir daudz parādu veidu, kuriem varat piemērot parādu sniega bumbas metodi, piemēram, kredītkartes, studentu aizdevumi, automašīnu aizdevumi, medicīnas rēķini utt. Vissvarīgākais ir būt konsekventam un disciplinētam ar saviem maksājumiem un izvairīties no jauna parāda pievienošanas.
Lai ilustrētu, kā parādu sniega bumbas metode var palīdzēt jums uzlabot savu finansiālo stāvokli, apskatīsim dažus to cilvēku veiksmes stāstus, kuri to izmantoja:
- Džonam bija 25 000 ASV dolāru kredītkaršu parāds ar vidējo procentu likmi 18%. Viņš par savām kartēm maksāja 750 USD mēnesī, bet tikai 250 USD tika novirzīti viņa pamatsummas atlikumam. Viņš nolēma izmantot parādu sniega bumbas metodi un sāka maksāt 1,000 USD mēnesī par savu mazāko karti, kuras atlikums bija 2,000 USD. Viņš to atmaksāja divu mēnešu laikā un pēc tam pārcēlās uz savu nākamo karti, kuras atlikums bija 3,000 USD. Viņš to atmaksāja trīs mēnešu laikā un pēc tam turpināja ar citām savām kartēm, līdz 22 mēnešu laikā viņš bija bez parādiem. Viņš procentos ietaupīja vairāk nekā 10 000 ASV dolāru un uzlaboja savu kredītreitingu.
- Lizai bija 40,000 40,000 USD studentu kredītos ar vidējo procentu likmi 6%. Viņa par saviem aizdevumiem maksāja 400 USD mēnesī, bet tikai 200 USD tika novirzīti viņas pamatsummas atlikumam. Viņa nolēma izmantot parādu sniega bumbas metodi un sāka maksāt 600 USD mēnesī par savu mazāko aizdevumu, kura atlikums bija 5,000 USD. Viņa to atmaksāja deviņu mēnešu laikā un pēc tam pārcēlās uz savu nākamo aizdevumu, kura atlikums bija 7,000 USD. Viņa to atmaksāja 12 mēnešu laikā un pēc tam turpināja izmantot citus aizdevumus, līdz 48 mēnešu laikā viņa bija bez parādiem. Viņa procentos ietaupīja vairāk nekā 6,000 USD un palielināja savu uzkrājumu likmi.
Kā redzat, parādu sniega bumbas metode var palīdzēt jums atbrīvoties no parādiem un atgūt kontroli pār savām finansēm. Tas var prasīt zināmu laiku un upurus, bet ilgtermiņā tas ir tā vērts. Ja esat gatavs sākt savu parādu sniega bumbas ceļojumu, šeit ir daži padomi, kas palīdzēs jums gūt panākumus:
- Izveidojiet reālistisku budžetu un izsekojiet saviem izdevumiem.
- Samaziniet nevajadzīgos tēriņus un atrodiet veidus, kā palielināt savus ienākumus.
- Iestatiet automātiskos maksājumus vai atgādinājumus par saviem parādiem.
- Izmantojiet skaidru naudu vai debetkartes, nevis kredītkartes.
- Meklējiet atbalstu ģimenē, draugos vai tiešsaistes kopienās.
- Sviniet savus atskaites punktus un apbalvojiet sevi par progresu.
Atcerieties: jūs to varat izdarīt! Parādu sniega bumbas metode nav maģisks risinājums, bet gan pārbaudīta stratēģija, kas darbojas miljoniem cilvēku visā pasaulē. Viss, kas jums nepieciešams, ir plāns, apņemšanās un pozitīva attieksme. Sāc jau šodien un skaties, kā tavs parāds izkūst!
Liec naudai pelnīt naudu
Kad esat ietaupījis naudu un nomaksājis kādu parādu, jūs varat domāt, ko darīt ar papildu naudu. Viens no labākajiem veidiem, kā izmantot savu naudu, ir to ieguldīt. Ieguldīt nozīmē ieguldīt savu naudu kaut kas tāds, kam ir potenciāls laika gaitā augt un radīt jums ienākumus vai peļņu. Ieguldījumi var palīdzēt jums veidot bagātību, sasniegt savus mērķus un nodrošināt savu nākotni.
Iesācējiem ir pieejamas daudzas ieguldījumu iespējas, taču dažas no visbiežāk sastopamajām ir akcijas, indeksu fondi un pensiju konti. Akcijas ir īpašumtiesību akcijas uzņēmumā, kuru varat pirkt un pārdot akciju tirgū. Akciju vērtība var palielināties vai samazināties atkarībā no uzņēmuma darbības un perspektīvām. Akcijas var arī izmaksāt dividendes, kas ir regulāri maksājumi akcionāriem no uzņēmuma peļņas.
Indeksu fondi ir akciju vai obligāciju kolekcijas, kas izseko konkrēta tirgus vai sektora darbību. Piemēram, indeksu fonds S&P 500 izseko 500 lielāko ASV uzņēmumu sniegumu. Indeksu fondi ir vienkāršs un lēts veids, kā diversificēt savu portfeli un samazināt risku. Indeksu fondi var arī maksāt dividendes vai procentus atkarībā no fonda veida.
Pensiju konti ir īpaši kontu veidi, kas piedāvā nodokļu priekšrocības uzkrājumiem un ieguldījumiem pensijai. Ir dažādi pensiju kontu veidi, piemēram, 401 (k)s, IRA un Roth IRA, un katram no tiem ir savi noteikumi un priekšrocības. Pensijas konti ļauj ieguldīt dažādos aktīvos, piemēram, akcijās, obligācijās, kopfondos un ETF. Pensijas konti var palīdzēt ietaupīt naudu par nodokļiem un ātrāk audzēt naudu.
Viens no spēcīgākajiem investīciju jēdzieniem ir saliktie procenti. Saliktie procenti nozīmē, ka jūs nopelnāt procentus ne tikai par savu sākotnējo ieguldījumu, bet arī par procentiem, ko nopelnāt laika gaitā. Tas rada sniega bumbas efektu, kas liek jūsu naudai augt eksponenciāli. Jo ilgāk jūs ieguldāt, jo vairāk salikto procentu darbojas jūsu labā.
Lai ilustrētu salikto procentu spēku, apskatīsim piemēru. Pieņemsim, ka jūs ieguldāt 10,000 10,000 USD indeksu fondā, kas nopelna vidējo gada peļņu 10% apmērā. Ja jūs ieguldāt 10 gadus, jūs galu galā iegūsit aptuveni 25,900 25,900 USD. Tomēr, ja jūs ieguldāt 20 gadus, jūs galu galā iegūsit aptuveni 67,300 67,300 USD. Un, ja jūs ieguldāt 30 gadus, jūs galu galā iegūsit aptuveni 174,500 174,500 USD. Tā ir milzīga atšķirība!
Galvenais, lai gūtu labumu no saliktajiem procentiem, ir sākt agri un regulāri ieguldīt. Jo agrāk jūs sākat, jo vairāk laika jums ir, lai jūsu nauda augtu. Jo vairāk jūs ieguldāt, jo vairāk naudas jums ir jāpelna procenti. Ieguldījumi var mainīt jūsu finansiālo nākotni. Piemēram, iedomājieties, ka sākat ieguldīt 500 ASV dolārus mēnesī indeksu fondā, kas nopelna vidējo gada peļņu 10% apmērā, kad esat 25 gadus vecs. Ja jūs turpināsiet ieguldīt līdz 65 gadu vecumam, līdz tam laikam jums būs aptuveni 3.4 miljoni ASV dolāru!
Nepārtraukta mācīšanās un izaugsme
Viens no labākajiem veidiem, kā uzlabot savu finansiālo stāvokli, ir uzzināt vairāk par personīgajām finansēm. Jo vairāk jūs zināt, jo pārliecinātāks un spējīgāks jūs būsiet pieņemt gudrus lēmumus ar savu naudu. Mācīšanās par personīgajām finansēm ir izdevīga ne tikai jūsu makam, bet arī jūsu labklājībai un laimei.
Ir pieejami daudzi resursi, kas palīdz paplašināt zināšanas par finansēm, piemēram, grāmatas, aplādes un vietnes. Pēc ekspertu un recenzentu domām, šeit ir dažas no populārākajām personīgo finanšu grāmatām, ko lasīt 2023. gadā:
- Bagātais tētis, nabaga tētis by Robert T. Kiyosaki: Šī klasiskā grāmata māca, kā domāt kā turīgam cilvēkam un veidot aktīvus, nevis saistības.
- The Simple Path to Wealth by J.L. Collins: Šī grāmata vienkāršo sarežģīto investīciju tēmu un parāda, kā sasniegt finansiālu neatkarību ar indeksu fondiem.
- Es iemācīšu jums būt bagātam ar Ramit Sethi: Šī grāmata piedāvā praktisku un reālistisku pieeju naudas pārvaldīšanai, sākot no ietaupījumu automatizēšanas līdz sarunām par rēķiniem.
- Finanses cilvēkiem by Paco de Leon: Šī grāmata dod jums iespēju kontrolēt savas finanses, neskatoties uz sistēmisko nevienlīdzību un izaicinājumiem, ar kuriem jūs varat saskarties.
Šīs ir tikai dažas no daudzajām grāmatām, kas var palīdzēt jums uzzināt vairāk par personīgajām finansēm. Varat arī klausīties aplādes, piemēram, The Dave Ramsey Show, Planet Money, vai Afford Anything, vai apmeklēt vietnes, piemēram, The Balance, NerdWallet, vai Money Under 30, lai iegūtu vairāk padomu un padomu.
Tomēr ar personīgo finanšu apgūšanu nepietiek. Jums ir arī jāpielieto apgūtais un jāizvairās no izplatītām finanšu kļūmēm, piemēram, krāpniecības un augsta riska ieguldījumiem. Šeit ir dažas lietas, no kurām jums vajadzētu uzmanīties:
- Krāpniecība: krāpnieki var mēģināt jūs apmānīt, lai sniegtu viņiem savu personisko vai finanšu informāciju vai nosūtītu viņiem naudu par viltotiem produktiem vai pakalpojumiem. Dažas izplatītas krāpniecības pazīmes ir avansa maksājumu pieprasījumi, nevēlami zvani vai e-pasta ziņojumi, spiediena taktika vai solījumi par nereālu atgriešanu. Ja kaut kas izklausās pārāk labi, lai būtu patiesība, tas, iespējams, ir. Vienmēr veiciet izpēti, pirms uzticaties kādam ar savu naudu.
- Augsta riska ieguldījumi: Ieguldījumi var būt lielisks veids, kā laika gaitā palielināt savu naudu, taču ne visi ieguldījumi tiek radīti vienādi. Daži ieguldījumi ir ļoti riskanti un var izraisīt visas vai lielākās daļas naudas zaudēšanu. Kā piemērus var minēt pensu akcijas, kriptovalūtas vai neregulētas shēmas. Ja vien neesat pieredzējis un zinošs investors, jums vajadzētu izvairīties no šāda veida ieguldījumiem un pieturēties pie zemu izmaksu un diversificētiem indeksu fondiem.
Mācīšanās par personīgajām finansēm ir ceļojums visa mūža garumā, kas var palīdzēt sasniegt savus finanšu mērķus un dzīvot bagātāku dzīvi. Tomēr jums tas nav jādara vienatnē. Varat arī lūgt padomu finanšu ekspertiem vai mentoriem, kuri var piedāvāt jums personalizētus padomus un atbalstu. Jūs varat atrast finanšu plānotāju, treneri vai konsultantu tiešsaistē vai savā reģionā vai pajautāt kādam, kuram uzticaties un apbrīnojat viņu finanšu gudrību.
Atcerieties, ka zināšanas ir spēks, kad runa ir par naudu. Jo vairāk jūs mācāties un augat ar naudu, jo vairāk jūs varat to izbaudīt un izmantot par labu.
Secinājumi
Šajā rakstā mēs esam apskatījuši daudz zemes, taču galvenā atziņa ir šāda: jums ir tiesības veidot savu finansiālo nākotni. Neatkarīgi no tā, vai vēlaties ietaupīt vairāk, ieguldīt gudrāk vai gūt papildu ienākumus, ir stratēģijas un rīki, kas var palīdzēt sasniegt jūsu mērķus. Lai sāktu, jums nav jābūt finanšu ekspertam vai jābūt daudz naudas. Jums vienkārši jābūt gatavam mācīties, rīkoties un saglabāt konsekvenci.
Finansiālie panākumi nav galamērķis, bet gan ceļojums. Tas nav kaut kas, kas notiek vienas nakts laikā, bet laika gaitā. Tas nav kaut kas, kas ir atkarīgs no veiksmes, bet gan no izvēlēm. Tas nav kaut kas, kas ir rezervēts dažiem, bet pieejams ikvienam, kurš to vēlas.
Tāpēc neļaujiet bailēm, šaubām vai vilcināšanās atturēt jūs no savu finansiālo sapņu īstenošanas. Sāciet šodien ar vienu mazu soli un turpiniet. Jūs būsiet pārsteigts par to, cik tālu jūs varat iet ar zināšanām, disciplīnu un proaktīvu pieeju.
Atcerieties: jūs esat savas naudas saimnieks. Jūs varat likt tam darboties jūsu labā, nevis pret jums. Jūs varat radīt dzīvi, kuru vēlaties, nevis samierināties ar to, kas jums ir. Jūs varat sasniegt finansiālus panākumus, ne tikai izdzīvot.
Paldies, ka izlasījāt šo rakstu! Es ceru, ka tas bija noderīgs un iedvesmojošs. Ja jums patika, lūdzu, abonējiet mana bloga jaunumus, lai nekavējoties saņemtu jaunākos rakstus par finansiālajiem tematiem. Un, ja jums ir kaut kas sakāms par šo rakstu vai jūsu pašu finansiālo pieredzi, lūdzu, atstājiet zem raksta komentāru. Man patīk dzirdēt no saviem lasītājiem un uzzināt par viņu izaicinājumiem un panākumiem. Jūsu viedoklis ir svarīgs un var palīdzēt citiem cilvēkiem uzlabot savu finansiālo situāciju. Tāpēc nekautrējieties dalīties ar savu domu un padomu!
Autors: Nauris Krūmiņš, Personīgais blogs
Swedbank Risku analītiķis, investīciju blogeris un Microsoft Excel & Power BI konsultants.
