20 April 2021
Ieguldījumi
Ziņas un Viedokļi
Kad ir labs laiks ieguldīt finanšu tirgos?

Pirms vairāk nekā diviem gadiem tapa pirmais raksts ar šādu pašu virsrakstu Kad ir labs laiks ieguldīt finanšu tirgos? Šajā rakstā esmu pārpublicējis gan daļu no iepriekšējā raksta, gan papildinājis ar aktuālajiem grafikiem, kā arī ar dažiem papildus domu graudiem.

Iesāksim ar vērtīgākā satura pārpublicēšanu no iepriekšējā raksta:


Īsā atbilde – tagad! Mazliet garāka atbilde – katrs brīdis ir labs ilgtermiņa ieguldīšanai.

It īpaši pēdējā laikā cilvēki man jautā: “Kaspar, kad būs krīze?” Pārsvarā to jautā ne tāpēc, ka cilvēki baidās no sliktiem laikiem, bet gan tāpēc, ka vēlas “noķert pareizo brīdi” un iegādāties aktīvus “pa lēto”.

Šādos gadījumos man ir standarta atbilde: “Nav ko gaidīt, ilgtermiņa investīciju veikšanai jebkurš brīdis ir labs.”

Šīs atbildes pamatojumam piedāvāju sekojošu attēlu (avots: Concentus Wealth Advisors)

Nospied, lūdzu, uz attēla. Tam palielinoties, varēsi salasīt dažādus iemeslus svārstībām akciju tirgos (šajā gadījumā S&P 500 indekss) kopš 1950.gada.

Iemesli svārstībām ir bijuši visdažādākie, gan kari, gan ekonomiskās krīzes, gan lēna izaugsme, ģeopolitiskie sasprindzinājumi u.t.t. Taču pēc katra no satricinājumiem agrāk vai vēlāk indekss ir turpinājis kāpt augstāk. Attēla kreisajā augšējā stūrī rakstītais lieliski apkopo attēlā redzamo: iemesli, kas izklausās gudri, akciju pārdošanai, kamēr tirgus pieaug 100 reizes pēc inflācijas.

Protams, laika periods ir ilgs un droši vien šobrīd nav neviena cilvēka, kas būtu ieguldījis indeksā 1950.gadā un līdz pat šodienai būtu saglabājis šos ieguldījumus. Taču attēls parāda to, ka jebkurš brīdis ir labs ilgtermiņa ieguldījumiem akciju tirgū.

Kā nākamo piedāvāju attēlu ar S&P 500 indeksa sniegumu kopš 2008.gada līdz pat šī gada jūlijam

Redzam, ka katrs akciju tirgus kritums ir saistīts ar kādu notikumu. Skarbā patiesība ir tāda, ka neviens tā īsti nekad nezina, vai konkrētais brīdis ir tikai neliela “nožagošanās” vai nopietnākas korekcijas sākums.

Pēdējos desmit gados katrs no šādiem brīžiem ir bijusi iespēja iegādāties papildus akcijas par mazliet zemāku cenu nekā brīdi iepriekš. Vai tas tā turpināsies arī uz priekšu? Jā un nē! Būs kāds lielāks kritums, kas aizņems vairāk laika nekā pāris nedēļas vai mēnešus, iespējams, pat gadus, taču vēsture liecina, ka ieguvēji bija tie, kas ieguldījumus veica ilgtermiņā.

Jāatzīmē, ka abos attēlos ir tikai akciju tirgus sniegums, pie tam tikai vienas valsts akciju tirgus sniegums. Izveidojot ieguldījumu portfeli un tajā iekļaujot arī citas aktīvu klases, piemēram, obligācijas, portfeļa sniegums būtu citādāks. Pievienojot obligācijas, samazinātos portfeļa svārstīgums – būtu mazāki kritumi un arī mazāk strauji pieaugumi.

Dažādos ekonomikas ciklos dažādi aktīvi sniedz atšķirīgu ienesīgumu portfelī, tie var kalpot kā riska mazinātāji, potenciālā ienesīguma palielinātāji vai palīdzēt saglabāt portfeļa pirktspēju.

Es apzinos, ka šie grafiki nesniedz atbildi uz to, vai šobrīd tieši Tev ir īstais brīdis veikt ieguldījumus akciju tirgos. To arī neviens investīciju profesionālis nevar objektīvi pateikt, ja nezina cilvēka aktuālo situāciju, mērķus un vajadzības


Esam nonākuši līdz šodienai. Pirmais raksts tika publicēts 2018.gada 29.novembrī. Kā pa šo laiku ir gājis pieminētajam S&P 500 indeksam?

S&P 500 indekss šajā laika periodā ir pieaudzis par 54%.

Kā redzam no grafika, tad šis periods nav bijis garlaicīgs. Pats 29.novembris bija aptuveni pa vidu 20% korekcijai S&P 500 indeksā. Tāpat arī 2020.gada pavasarī piedzīvojām vairāk nekā 30% cenas sabrukumu, ja mēra no augstākā un zemākā punkta.

Varētu apgalvot, ka vislabāk būtu bijis pirkt 2018.gada beigās, tad pārdot 2020.gada sākumā un tad atkal no jauna visu sapirkt 2020.gada 23.martā. Jā, tādā gadījumā ienesīgums būtu ļoti iespaidīgs. Tomēr dzīvē precīzi trāpīt šajos pagrieziena punktos ir gandrīz neiespējami (lasi: neiespējami).

Ja 2018.gada novembrī tirgi likās dārgi, tad šobrīd tie liekas vēl dārgāki un, iespējams, šajā laikā ir palaists garām 54% pieaugums. Jā, tas nenāca bez riskiem, tomēr 54% pieaugums divarpus gadu laikā var būtiski mainīt dzīvi.

Labi, par iepriekšējiem divarpus gadiem ir skaidrs, ko tālāk?

Vai tagad ir labs laiks pārdot? Iespējams. Vai tagad vajag pārdot? Nezinu! Vai tagad ir labs laiks pirkt? Atkarīgs no ieguldījuma laika horizonta.

Kā redzat, nav vienas un vienkāršas atbildes.

Ļoti bieži sastopos ar cilvēkiem, kuri saka, ka pagaidīs, kad būs lētāk un tad pirks. Un vadoties tikai pēc iepriekšējo divarpus gadu notikumiem, var droši pajautāt:

Vai pirki 2018.gada izskaņā pēc 20% korekcijas?

Vai pirki 2020.gada martā pēc vairāk nekā 30% cenas sabrukuma?

Parasti atbilde ir plecu paraustīšana un ar to arī sarunas beidzas.

Ja jau kopš 2018.gada novembra gaidi korekciju, tad S&P 500 indeksam no šī brīža līmeņiem būtu jānokrītas par 35%, lai atgrieztos 2018.gada novembra vērtībā. Cik bieži ir šādi kritumi?

Avots: Meb Faber, The Trinity Portfolio, 2017

Kā redzam grafikā augstāk, tad 40-50% kritumi ir ļoti reti, diezgan bieži ir 10-20% kritumi. Var secināt, ka tādi notiek, bet varam to arī nesagaidīt tuvākajos gados. It īpaši ņemot vērā, ka pagājušajā gadā jau bija viens kritums par vairāk nekā 30%.

Ja skatāmies uz lielākajiem vēsturiskajiem kritumiem, tad redzam, ka kopš 1871.gada ir bijuši vien 8 kritumi lielāki par 35% (jāpiebilst, ka tiek izmantotas mēnešu cenas).

Ar šo es neapgalvoju, ka nav iespējams kritums. Jebkāds kritums ir iespējams jebkurā brīdī, taču ir vērts ņemt vērā kritiena lieluma varbūtību.

Nobeigumā vēlreiz gribu uzsvērt, ka vēsture rāda, ka jebkurš brīdis ir labs ilgtermiņa ieguldījumam. Protams, iegādes cena ietekmēs nākotnes ienesīgumu. Ja nopirksim dārgi, tas būs zemāks nekā ja nopirksim lēti. Tomēr ilgtermiņā tas visticamāk būs augstāks nekā, ja vienmēr gaidīsim labāko brīdi ieguldīšanai, taču īstajā brīdī nespēsim vai nepaspēsim, vai noraustīsimies veikt ieguldījumu.

Tātad, vai nu esam gatavi “lekt” īstajā brīdī. Tas nozīmē, piemēram, atzīmēt konkrētus cenas līmeņus pirkšanai, atlasīt un uzturēt sarakstu ar aktīviem, kurus pirkt krišanās brīdī, pārskatīt uzstādītos cenu līmeņus pie tirgus pieauguma. Īsuma – aktīvi gatavojamies zemāka brīža sagaidīšanai.

Vai ieguldām ilgtermiņā un īstermiņa svārstībām uzmanību nepievēršam. Abi ir labi varianti, kas labi izpildīti ilgtermiņā ar lielu varbūtību spēs palīdzēt audzēt turīgumu.

Atruna: Augstāk rakstītais ir tikai un vienīgi mans personīgais viedoklis un nav uzskatāms kā aicinājums vai rekomendācija veikt vai neveikt kādas konkrētas investīcijas. Investīciju lēmumi ir katra paša ziņā.

Autors: Kaspars Peisenieks, peisenieks.com

Kaspars Peisenieks ir neatkarīgs investīciju un uzkrājumu eksperts. Investīciju tirgos aktīvi darbojas kopš 2007.gada, vairākus gadus pārvaldījis turīgu personu portfeļus vietējā kapitāla bankā.
Kaspars ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā finanšu vadībā Banku augstskolā un MBA grādu SBS Šveices Biznesa skolā, kā arī CFA institūta finanšu analītiķa sertifikātu.