
Šī raksta tēma manā rakstu sērijā naudaslietām – psiholoģija, un konkrētāk ieeja “tiltā” (no angļu valodas – tilt, tilting). Tie, kas treidingā un investīcijās ir ne pirmo gadu, un daudzi no tiem – kas arī pirmo gadu, droši vien ir dzirdējuši daudzos izteikumus gan forumos, gan grāmatās, gan arī dažādos video – psiholoģija ir sekmīga tredinga pamats, pat svarīgāks elements par naudas menedžmentu (MM). Van Tharps, kura grāmatas (tikai gan pirmās, vēlāk man liekas šis autors “sabojājās” es ļoti cienu pat dod šādu šo trīs elementu “svarīguma” sadalījumu:
Kā redzam, kad MM un Psiholoģija ir bez maz vai 80 % panākumu pamatā. Un es principā tam arī piekrītu, lai gan arī nesliektos censties pierādīt, ka var ļaut pērtiķiem mest šautriņas akciju tikeros, un tad tikai ar MM un Psiholoģiju izvilkt visu treidingu. Vienkāršs piemērs kāpēc tas tā nav, ir tas pats algotreidings un roboti – tur it kā psiholoģiskā komponente ir noņemta, tavā vietā darbojas kiborgs, tāpat arī pie labas platformas iespējams definēt arī MM nosacījumus, bet rezultātā tādus robotus kuri pelnītu ilgtermiņā vēl vajag pameklēt. Ja tādi arī ir, tad to īpašnieks tādus nekad nereklamēs un pa 19.99 USD internetveikalos netirgos. Arī pa 10,000 USD ne. Tātad skaidrs, ka arī sistēma ir svarīga, bet noteikti viens man ir skaidrs pēc šiem gadiem pavadītiem gan svētā grāla, gan arī vienkārši cenšoties saglabāt esošo – ja nav sistēmas, nav arī treidinga. Šodien skatīties uz slīdošām vidējām, rīt uz cash flow, un parīt zīmēt Ganna līknes un Eliota viļņus – ceļš uz nekurieni.
Bet šodienas tēma – psiholoģija. Ja lasījāt manus iepriekšējos rakstus, tad laikam jau pamanījāt, ka man nepatīk izmantot jūsu laiku un pacietību lasot lielus tekstus blāķus – gribu rakstīt tikai un vienīgi konkrētas lietas un ja vēlaties – tikai secinājumus. Pierādīt kāpēc dažs labs apgalvojumus ir tāds vai cits – to var vienmēr katrs pameklējot internetā literatūru. Es šajos rakstos vēlos dod idejas, iedvesmu un vērtīgu informāciju. Grāmatā parasti tiek dots arī viss izvedums – kāpēc tas ir tā, un nevis citādi – bet es šajos rakstos tomēr izlēmu būt pēc iespējas īsāks – laiks ir nauda.
Tāpēc, kad kāds jums saka – psiholoģija, O, tas ir svarīgi! Jā, jūs parasti atbildat, tas ir svarīgi, jā. Nu un amazonā, un un visur citur internetā ir daudzums biezu grāmatu par šo tēmu, un ja godīgi tad izlasot šīs daudzās grāmatas, kur tiek runāts gan par ķirzakām un to smadzeņu īpatnībām, gan par pērtiķiem, kurus žēl paliek, lasot ko tiem nākas ciest dažādos eksperimentos, kur tiem sit ar strāvu un dod banānus – “at the of day” jūs aizverat grāmatu, un vienalga jūs paliekat tāds pats kā bijāt pirms tam.
Tāpēc, ka, lai arī mēs visi esam vienādi, un mūsu reakcijas, kā Pavlova suņiem var jau būt, ka patiešām atbilst dažādiem patterniem – viens ir to zināt, izlasīt grāmatā – vakarā, gultā patīkamā intīmā gaismā – un otrs – spēt par to domāt stresa situācijā pie atvērtām 3 pozām, kas visas iet pret tevi. Pilnīgi vienalga visi biheivoristi un Palvova suņi – tu esi “tiltā”. Un tā – tie kas lasa šo un saprot par ko es saku – var lasīt tālāk. Pārējiem, domāju nebūs tik interesanti.
Tātad, kas ir “tilts”, un kad tas uznāk? Īsumā, tiltings ir īpašs prāta stāvoklis, jeb pareizāk sakot – daļējs tā aptumsums, kad viss ko tu, kā reāls intelektuāls, ar teorētisko bagāžu apveltīts treideris zini, esi pieredzējis un darījis – vienkārši tiek vienā sekundē paslaucīts zem gultas, un tiek darītas drausmīgas lietas – zaudējošas pozas piramīdings uz leju, forexistiem – drausmīgu plecu atvēršana, atspēlēšanās, klaviatūras dauzīšana, visa konta atvēršana uz vienu pozīciju “lai ir kas ir” utt. Pats šausmīgākais te ir tas, ka ja tie, kas vēl savā karjerā nav bijuši “tiltā” uzskata, ka “es esmu savādāks, es kontrolēju sevi un savas emocijas”, tad man jums ir sliktas ziņās – jums vēl viss priekšā. Vienkārši tirgus ir tik velnišķīgi gudrs, ka viņš piemeklēs viedu kā ievest jūs “tiltā”. Un tilta stāvoklī var ne tikai vienas dienas laikā noliet 50 % konta (un te es jums garlaicīgi atgādināšu, ka nolejot 50 % no konta, tikai lai atgrieztos sākuma stāvoklī jums būs tas jādubulto – t.i. jau jānopelna 100 %), tilta stāvoklī var iznīcināt visu peļņu, kas tika smagi strādāta un pelnīta dienām un naktīm gadu, divus trīs. Jā, tieši tik slikti – viens tilts var iznīcināt visu.
Tāpēc manā skatījumā, ja jau esat nolēmuši līst šajos džungļos, un it īpaši ASV akcijas, un vēl jo vairāk – aktīvā treidingā – jāsāk ar to, ka jāsaprot pašam sevi, un jāmāk saprast tās pazīmes, kas vēlāk jūs noved tilta stāvoklī. Katra individuāla cilvēka tilta priekšvēstneši. Tāpēc es uzskatu ka nav vērts lasīt psiholoģijas grāmatas par treidingu – tās nepalīdzēs saprast kā no tilta izvairīties. Katram, es atkārtoju – KATRAM, sekmīgam treiderim ir savi “stop krāni”, jeb trigeri kurus pamatot, tiek vienkārši atslēgta barošana datoram – pat ne brokera termināļa aiztaisīšanā – vienkārši izraut kontaktdakšu! Vai aizcirst laptopu pie pirmajām tilta pazīmēm. Svarīgi ir saprast, ka ja jūs šo momentu palaidīsiet garām – atrodoties jau tiltā, būs jau par vēlu. Būs atvērtas milzu pozas, losi… nu un tālākais jau skaidrs.
Risinājumi ir dažādi – dažas platformas piedāvā riska menedžeri, kuru nokonfigurējot var izdarīt tā, ka platforma tajā dienā vienkārši vairs nelaiž iekšā, ja ir sasniegts kāds noteikts zaudējumu slieksnis. Bet te problēma ir faktā, ka cilvēks ir ļoti neuzticams, kad runa iet pašam par sevi – un atradīs iespēju kā apiet pašam savus noteikumus – ielīdis caur web platformu, piezvanīs pa telefonu – tilta stāvoklī nav iespējams kontrolēt sevi nemaz. Tāpēc vēlreiz – jāskatās tieši pirmās pazīmes. Piemēram Toms Basso, intervijā Van Tharpam saka, ka viņam pirmās pazīmes ir tirpstoši pirksti. Man – ķņudoņa vēderā. Es tagad saku par tīri fizioloģiskajam reakcijām. Tomēr tuvojoties tiltam, un tirgojoties pirmos gadus, adrenalīns būs tādos daudzumos, ka tirps viss, un ķņudēs visur – tāpēc, tikai uz šādiem fizioloģiskajiem fokusiem paļauties nevar – prāts teiks “tas tev tikai liekas, dragājam tālāk”.
Tāpēc es iesaku vienkārši ņemt un izdrukāt sekojošus jautājums un piestiprināt blakus monitoriem, tā, lai tie ir redzami visu laiku, un laiku pa laikam tos sev uzdot. Un tie varētu būt sekojoši:
- Vai es sev visu laiku neuzdodu jautājumu, vai nemierinu sevi, ka “viss, tūlīt tūlīt tirgus” pagriezīsimies? Uzmanību – tikko jūs sākat lietot vārdus, “es ceru”, “vot tūlīt tūlīt”, “šis te noteikti ir tops”, ir ne tikai jātaisa ciet terminālis, bet šodien jābeidz darboties. Tilts ar atslēgtām smadzenēm nav tālu.
- Vai man tikko nebija impulss atcelt stopu vai pārbīdīt to aukstāk? Šis ir smags tilta priekšvēstnesis, un faktiski ja stops JAU IR ATCELTS, jūs jau esat tiltā, un tagad jau iziet būs grūti. Tāpēc mēģiniet sevi ķert pie domas, kad šī ideja vēl tikai pirmo reizi parādās apziņā.
- Loterijas stāvoklis – visu vai neko. Parasti seko tad, kad jums iznes 5 stopus mīnusā pēc kārtas. Tad jūs redzat, ka tagad, lai visu atpelnītu atpakaļ, nāksies dabūt vismaz 2 – 3 darījumus plusā, pie tam katru ņemot ar vismaz 2 x R profitu, un tad jūs izdarat smagāko savu kļūdu karjerā – atspēlējoties atverat vaļā pozu pa visu kontu. Pēc tam sekos arī šīs pozas aiziešana mīnusos, un jūs tilta stāvoklī tikai turpināsiet slīkt dziļāk – tālāk sekos losa piramidēšana uz leju, pie tam piramidēšana uz margin rēķina, un beigsies tas viss ar to, ka jūs nespējot izturēt sāpes aiztaisiet pozu vai nu low-os, vai high-jos, tikai lai redzētu ka tieši te tā pagriežas un aziet jums vēlamajā virzienā. Tāpēc, uz papīra pie monitora jābūt jautājumam – vai pozīcijas apmērs un risks atbilst manis pieņemtajam? Vai poza nav par lielu? Ja redzat, ka sākat kaut ko sev melot – raut ārā kontaktdakšu nekavējoties. Un vienalga, ka sieva vai vīrs domā, ka jūs esat slims – labāk tā, nekā tiltā noliet 30 % no konta. Tad sieva vienalga teiks, ka jūs esat slims, tikai tad tam jau būs reāls pamats.
- Piramidēšanās uz leju. Šī stadija faktiski jau ir tilts, un ja jūs uzdodat sev jautājumu, kāpēc es piramidējos leju – tas visdrīzāk jums jau nepalīdzēs, kaut ko jau sev samelosiet. Lai šeit nenonāktu, nedrīkst tikt tālāk par stopa atcelšanu. Atcerieties – Mr. Loss Piramīdings atšķiras no jums Mrs/Ms Gudrā Stoplosera ar to, ka viņš piramidējas tur, kur stāv jūsu stop loss, nesaprotot, to, ka tieši tā, viņš dzen cenu aizvien tālāk un pastprina savus losus. Visdrīzāk te jau būs par vēlu, bet šeit jūs varat nonākt tirgojoties Baltijas tirgos – ja teiksim jūs nopirkāt Latvijas Balzāmu pa 4 EUR, un tagad piramidējaties uz leju, tad jūs darat nepareizi. Protams, Latvijas tirgus nav ASV, te piramidēšanās uz leju varbūt dažos gadījumos ir pat vienīgais veids kā savākt pietiekami lielu pozīciju, BET! TIKAI TAD, ja jums šim gadījumam jau BIJA plāns iepriekš un tam rezervēti līdzekļi. Resp,. jūs jau iepriekš plānojāt ko darīt, ja cena augs, ko darīt, ja kritīs līdz šim līmenim, un ko – ja līdz tam.
- Ilgtermiņā treidingā – tilta stāvoklis ir arī tad, ja pēkšņi saprotat, ka sakāt meklēt apstiprinājumu savai rīcibai pie citiem treideriem, internetā, forumus utt. T.i. jūs paprasīsiet 10 cilvēkiem, vai “šī akcija ir laba”, un 9 teiks, ka slikta, un desmitais teiks ka ļoti laba, jūs atviegloti nopūtīsieties un teiksiet sev – nu re, es taču teicu… Tas ir arī savā ziņā tilts. Intraday treidingā tilta stāvoklis gandrīz vienmēr sākas tad, ka esat nopirkuši akciju ar mērķi to turēt 4 stundas, un tad pēkšņi jūs saprotat, ka ir atcelts stops, un jūs lienat skatīties fundamentus. Tā ir klasiskā situācija, kad treideris paliek par ilgtermiņa investoru, bet tas jau ir tilta rezultāta. Atkal – fundamentus jūs sāksiet skatīties TAD, kad jau būs atcelts stops, un mīnus jau būs lielāks par plānotu. Faktiski jau par vēlu.
- Stāvoklis “a man vienalga, lai ir kas ir”. Apātija. Viens teikums – uz monitora – vai man ir apātija? Ļaus jums nākotnē izglābt ne vienu vien pozīciju. Zināt kas būs tālāk? Tālāk apātijas ierosinātā tilta domu gājiens būs šāds – “ai, nu visi tak galā nolej, tagad tas loss ir pārāk liels lai fiksētu. Nu un vispār, sauksim šo par “apmācības naudu” – par pieredzi jāmaksā, un vispār, nopietni es tirgošu ar jauno kontu, šis bija “eksperimentālais”. Un tālāk tilta stāvoklī jūs šo “eksperimentālo kontu” noliesiet līdz 0.
Tomēr ar nožēlu jāatzīmē, un es jau minēju augstāk – katram ir savs individuāls raksturs, un papīrs pie monitora var arī nepalīdzēt. Es iesaku vest psiholoģisko dienasgrāmatu katram savam treidam – 99 % no sekmīgiem treideriem ved klasisko statistiku, tādu kā Win/Loss % ratio, Z-skaitli, Šarpa koeficientu (jūs taču vedat?), bet ļoti maz, kuri pieraksta tieši savas psiholoģiskās īpatnības un to, kā es jūtos, kad šī vai cita pozīcija tiek atvērta. Es personīgi sākumā izmantoju telefona balss ierakstu funkcijas, kur piespiedu sevi aprakstīt visu, kāpēc man tieši tagad jāiet šajā pozīcijā, un stāstīju savu psihisko stāvokli uz pozīcijas atvēršanas brīža. Tomēr vēlāk es no tā aizgāju dodot priekšroku klasiskai A4 formāta biezai līniju kladei – es pamanīju, ka tieši RAKSTOT, un rakstot ar roku, es domāju – nevis automātiski eksistēju, un veicu funkcijas – bet tieši domāju, un saprotu to ko es daru – un patiešām rakņājos sevī – bet treidings, it īpaši īstermiņa – ir nekas cits, kā cīņa pašam ar sevi lai sekotu paša radītājai sistēmai.
Rakstiet treidinga žurnālu ar roku – tas sākumā liksies smagi un nogurdinoši, bet vēlāk – tā būs Holy Grail – jeb svētā grāla rokasgrāmata tieši jums – nevienam citam – bet tikai jums. Jo tiek, kas noturēsies tirgū pietiekami ilgi, agri vai vēlu sapratīs, ka Holy Grail ir tikai viens – un katram savs, un katru reizi savādāks, un individuāls.
Un nobeigt šo vēlētos ar zināmu atvainošanos cilvēkam kas man mēnesi atpakaļ uzprasīja, “ko es ieteiktu palasīt par treidingu”? Atbildēju, ka “savu treidinga žurnālu par pēdējiem 2-3 gadiem”. Zinu, tas skanēja snobiski, bet es ceru ka šis raksts vismaz daļēji atbildēja uz to, kāpēc es tā atbildēju.
