20 July 2022
Baltijas birža
Ziņas un Viedokļi
Kas labs First North biržā?

Ikdienā mazāk sekoju līdzi First North biržas uzņēmumiem (ar dažiem izņēmumiem), bet tie allaž ir izcēlušies ar lielām svārstībām (ja vien ir likviditāte un kāds tiešam pērk/pārdod).
Ja pagājušos 2 gadus varējām brīnīties par fantastisko akciju cenu kāpumu dažiem no First North biržas uzņēmumiem, tad šogad izskatās, ka tirgus sāk nolikt visu savās vietās.

Šogad daži no lielākajiem kritumiem Baltijā ir no First North biržas, piemēram Elmo Rent -62.73%, Saunum Group -59.19%, tāpēc radās interese apskatīt vai kāds no First North biržas uzņēmumiem ir tik ļoti nokrities, ka varētu sagaidīt tā akcijas cenas kāpumu tuvākajā laikā. Jāatdzīst, gan, ka straujšs akcijas cenas kāpums varētu būt tikai pie nosacījuma, ka viss tirgus sāk atgūties un augt.

Esmu gatavs izcelt 4 uzņēmumus, kas, manuprāt, varētu būt gana pievilcīgi no First North biržas.
Piebilde, ka neesmu iedziļinājies visos uzņēmumos, lai apgalvotu, ka mani pieņēmumi ir pareizākie, bet tā kā tie ir atklāti, tad katrs var pārbaudīt un izvērtēt: piekrīt/nepiekrīt.

First_North_stocks-4.png

1) Madara Cosmetics
Lielākais First North biržas uzņēmums pēc tirgus kapitalizācijas – EUR 87m
Pārdošanas izaugsme turpinās un EUR 26m vadības mērķis uz 2024. gadu ir ļoti reāli sasniedzams, kas pie šodienas cenas dotu manuprāt salīdzinoši dārgu P/S attiecību 3.9x-3.3x tuvākajiem gadiem, bet ņemot vērā labos peļņas rādītājus, tad P/E attiecība 23x-20x gan varētu būt interesanta, ņemot vērā, ka tā stabili turās virs 20x robežas. Lai arī nav lēta akcija, bet redzu vietu šai akcijā portfelī.

2)  Virši
Lielākais First North biržas uzņēmums pēc ienākumiem. (Pieņēmums ap EUR 300m šim gadam)
Manuprāt, pie salīdzinoši konservatīvas prognozes Viršu P/E attiecība pieņemot šodienas cenu un 2022 peļņu (prognoze) varētu būt 8.3x, kas būtu OK. Bet, sagaidot izaugsmi, tad 6.6x un 5.5x attiecība pret 2023-24 peļņas prognozēm jau izskatās interesanti, tāpēc arī redzu Virši vietu portfelī.

3) East West Agro
Vienīgais no First North biržas uzņēmumiem, kas šogad ir plusos, jeb atdeve ir bijusi +12.88% un vēl bija dividende. Man sanāk, ka šis uzņēmums, kas tirgo lauksaimniecības mašinēriju, varētu būt ar zemāko P/E attiecību starp First North biržās uzņēmumiem. Piemēram, 6.0x pie šī gada peļņas un 5.5x-5.1x pie nākamo 2 gadu peļņas, es domāju, ka šeit ir potenciāls cenas izaugsmei, pie tam uzņēmums ir uzņēmis dividenžu maksāšanas kursu.

4) Elmo Rent
Neticu, ka es to rakstu, bet kā spekulatīva ideja šī varētu nostrādāt.
62.73% kritums šogad liek par sevi manīt. Manuprāt, pie šodienas cenas un šī gada ienākumiem, P/S varētu būt 2.0x, kas būtu netipiski zemu šim augošam uzņēmumam. Pieņemot, ka 2024. gadā uzņēmums sāk pelnīt no nepilnu EUR 4m ienākumiem, tad P/E jau varētu būt 10x pie šodienas cenas. Kopš pirmās kotēšanas dienas Elmo Rent ir krities par 72%, tā kā pie augošiem ienākumiem mēs turpinām redzēt krītošu P/S attiecību un kaut kādā punktā investori/spekulanti varētu pat uzskatīt, ka šis ir nokritis par daudz.

Rezumē:
Lai gan apskatu tikai 2 attiecības: P/S un P/E, bet domāju, ka tas varētu būt noderīgi, lai veiktu pirmos secinājumus par First North biržas uzņēmumiem. Redzam, ka uzņēmumi, kas jau ir sevi pierādījuši (Madara, Virši, East West Agro) un strādā ar peļnu ir pieejami pie salīdzinoši OK koeficientiem. Savukārt, lielākā daļa, manuprāt, ir joprojām stipri pārvērtēta (sarkanā) un es drīzāk redzētu turpmāku kritumu nekā cenas kāpumu. Vēl ir sadaļa oranžā krāsa ar 3 uzņēmumiem, no kuriem varētu sagaidīt pārsteigumu un tādā gadījumā to akcijas cenām redzu kāpumu.

Šis nav ieguldīšanas ieteikums, bet drīzāk kā špiķeris kādam, kas grib saprast kas labs First North biržā.

 

Autors: ww.balticstock.lv