4 December 2009
Ziņas un Viedokļi
Katrs ceturtais Latvijas iedzīvotājs domā, ka pensijas vecumā sev neatteiks un bieži ceļos

SEB bankas veiktā aptauja liecina, ka ceturtā daļa jeb 24% Latvijas iedzīvotāju apgalvo, ka pensijas vecumā neko sev neatteiks un bieži ceļos, 21% respondentu iedomājas, ka beidzot varēs kārtīgi atpūsties, un 16% noteikti strādāšot, jo nevarēs izdzīvot tikai ar valsts nodrošināto pensiju.

Katrs desmitais Latvijas iedzīvotājs jeb 11% aptaujāto uzskata, ka pensijas vecumā maz ko varēs atļauties, 7% domā, ka dzīvos kopā ar bērniem, savukārt 2% paredz, ka vecumdienās paliks vieni paši.

Pensijas

„Ņemot vērā situāciju valstī – esošo valsts nodrošināto pensijas līmeni, izmaiņas likumdošanā, aptaujas rezultāti ir pozitīvāki nekā gaidīts: pētījuma dalībnieki, domājot par cienījamā vecuma sasniegšanu, saglabā optimismu. Tas norāda uz to, ka šobrīd strādājošie un darbspējīgā vecumā esošie cilvēki patstāvīgi rūpēsies par savu labklājību. Iespējams, ka satricinājumi ekonomikā ir devuši arī pozitīvu stimulu – nepaļauties tikai uz valsts garantēto pensiju, bet arī pašam rūpēties par sevi. Tā lielākā daļa – 41% aptaujāto – apgalvo, ka pārticīgu dzīvi pensijas vecumā viņiem nodrošinās pašu veiktie uzkrājumi,” stāsta SEB bankas sociālekonomikas eksperts Edmunds Rudzītis.

Latvijas iedzīvotāji, kas vēl nav sasnieguši pensijas vecumu, salīdzinoši precīzi norāda uz to, kādu vidējo vecuma pensiju saņem Latvijas pensionāri. 78% aptaujas dalībnieku atbildēja, ka lielākā daļa Latvijas pensionāru saņem pensiju robežās no 100 līdz 200 latiem, kas arī atbilst Centrālās statistikas pārvaldes (CSP) datiem par 2008. gadu. Tomēr ievērojams respondentu īpatsvars – 18% – norāda, ka lielākā daļa pensionāru vecumdienās iztiek ar pensiju, kas ir mazāka par 100 latiem. Pēc CSP datiem par 2008. gadu pensijas apmērs zem 100 latiem ir 2% Latvijas pensionāru.

pensijas

Aptauja norisinājās 2009. gada novembrī, un tajā piedalījās vairāk kā 3200 SEB bankas klienti.