26 August 2022
Baltijas birža
Ziņas un Viedokļi
Lietuvas piensaimnieku apskats (Augusts)

Baltijas biržā ir kotēti 4 Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumi:
Rokiskio Suris,  Zemaitijos Pienas, Pieno Zvaigzdes Vilkyskiu Pienine.
Visu četru ražotāju produkcija pieejama arī veikalos Latvijā, kas ļauj pašam izvērtēt produkcijas kvalitāti, BET
cik garšīgs ir šo uzņēmumu novērtējums biržā šobrīd, to mēs tulīt aplūkosim.

Šoreiz visus datus iekļāvu 1 tabulā, ko ērti ieguvu izmantojot Enlight Research mājaslapas iespēju TABLES, kur katrs var ērti veidot sev interesējošas tabulas ar Baltijas uzņēmumiem, pie tam ir iespēja izmantot pašu Enlight Research veiktos pieņēmumus par nākotnes periodiem. Viss šis ir pieejams bezmaksas, kas ir unikāli.

Apskats uz 21.08.2022
Izmantošu 4 koeficientus, lai salīdzinātu šos 4 uzņēmumus.
EV/EBITDA, P/E, Dividend yield, Net debt/EBITDA, visus uz 2022. gada prognozētiem rezultātiem.
Par definīcijām droši izmantojam Investopedia.com

EV/EBITDA, jeb  (Market Cap+Net debt)/EBITDA
Zemaitijos Pienas un Vilkyskiu Pienine ar ~5.6x ir daudz lētaks nekā Rokiskio Suris un Pieno Zvaigzdes. Pieno Zvaigzdes augstais 12x rādītājs ir saistīts ar izteikti lielākām parādsaistībām (Net debt), kā redzams pēdējā ailē, kur Pieno Zvaigzdes izceļas ar Net debt/EBITDA attiecību 5.5x.

P/E, jeb Price to Earnings
Arī šajā rādītājā Zemaitijos Pienas un Vilkyskiu Pienine ir zemāki (lētāki) nekā abi pārējie.
Zemāko 2022. gada P/E uzrāda Vilkyskiu pienine ar 8.3x, kas, manuprāt, nemaz nav lēti, ņemot vērā līdz šim zemo peļņas rentabilitāti piena pārstrādes nozarē. Rokiskio Suris un Pieno Zvaigzdes koeficienti pie viņu sagaidāmie peļņas rādītājiem nav īsti aktuāli šobrīd.

Dividend yield, jeb Dividendes ienesīgums
Par 2022. gadu dividendes varētu tikt izmaksātas tikai Vilkyskiu Pienine un Rokiskio Suris, bet Pieno Zvaigzdes akcionāri šogad iespējams, ka varētu palikt bez dividendēm. Tikmēr, Zemaitijos Pienas jau ierasts dividendes izmaksā fermeriem, bet mazākumakcionāri turpina gaidīt.

Kāds ir kopsavilkums?
Protams, ka jāvērtē katra uzņēmuma stāsts un attīstības plāni, bet, manuprāt, ir interesanti, ka tik mazā tirgū (Baltija) mums ir izvēlē starp 4 vienas nozares uzņēmumiem, kuriem atšķiras netikai sortiments, bet arī novērtējums (valuation). Pārvaldītajā portfelī šobrīd ir 449 (1500 bija pirms gada) Pieno Zvaigzdes akcijas, bet apskatot tikai novērtējuma tabulu, tad varētu teikt, ka tas ir visdārgākais. Savukārt, Rokiskio Suris ar 543 akcijām izskatās, kā stabilāks dividenžu maksātājs.
Pirms gada portfelī bija 3 uzņēmumu akcijas (nebija Zemaitijos Pienas). Diemžēl, PZV uzrāda lielāko kritumu (-25%) gada griezumā starp konkurentiem.
Šī gada sākumā bija satraukums, ka piena iepirkuma cenas noēdīs piena pārstrādes uzņēmumu tā jau mazo peļņu. Lietuvas piena iepirkuma cenas, ko zemnieki saņem ir kāpušas šogad vidēji par ~50% pret to pašu periodu pirms gada un Jūnijā bija pat +72% kāpums pret Jūn’21. Un izskatās, ka iepirkuma cenas kāpj straujāk nekā cenas veikala plauktos, jo Lietuvas statistika liecina, ka piena produktu inflācija Q2/22 (aprīlis-jūnijs) bija ~36%, bet Jūlijā pakāpās uz ~43%. Šāda tendence nav iepriecinoša un šis brīdis var pat radīt lielākas izmaiņas tirgū, ja kāds no tirgus spēlētājiem nespēs konkurēt ar pašizmaksu un augstajām energocenām.
Protams, ka ir vilšanas par to, ka Vilkyskiu Pienine (~60% kāpums 1 gada griezumā), vairs nav daļa no pārvaldītā portfeļa, bet neizslēdzu, ka drīzumā to varētu atgriezt. Vilkyskiu Pienine uzrāda iespaidīgu apgrozījuma pieaugumu (+65% Jan-Jul’22 pret šo periodu pirms gada), bet izskatās, ka tirgus to līdz galam vēl nav ievērtējis.

Jau drīzumā piena pārstrādes uzņēmumi dalīsies ar Q2/22 vai H1/22 pārskatiem, kuri dos priekštatu par inflācijas ietekmi uz peļņu.

Kā jau parasti, šis nav ieteikums pirkt/pārdot kādu no minētajām akcijām, bet, ceru, ka noderīgs īss apskats par šīs nozares uzņēmumiem.


Avots: EnlightResearch, akciju cenas uz 19.08.22

 

Autors: ww.balticstock.lv