17 September 2021
Baltijas birža
Ziņas un Viedokļi
LITGRID – īsais apskats

LITGRID ir Lietuvas elektrības pārvades sistēmas operators.

Vēsturiskais sniegums

Iepriekšējo 5 gadu laikā LITGRID akcijas cena ir pieaugusi par 18%, kas pats par sevi nav pārāk liels pieaugums. Ja aplūkojam grafiku augstāk, tad redzam būtisku akcijas cenas pieaugumu vien pēdējā gada laikā, savukārt 4 gados pirms tam bija redzams akcijas cenas kritums.

Finanšu rādītāji

Pozitīvi var vērtēt, ka uzņēmumam kopumā ir izdevies audzēt apgrozījumu iepriekšējo gadu laikā. Īpaši izteikts pieaugums ir vērojams iepriekšējo 4 gadu laikā, apgrozījumam pieaugot no 143 miljoniem eiro 2017.gadā līdz 206 miljoniem eiro 2020.gadā.

Arī šī gada pirmo 6 mēnešu finanšu rezultāti priecē. Apgrozījums ir pieaudzis par 10.7%, salīdzinot ar pērnā gada pirmajiem 6 mēnešiem, EBITDA līmenis ir pieaudzis par 21.6%, savukārt neto peļņas apmērs ir pieaudzis pat par 27.9%.

Dividendes

LITGRID ir izstrādāta dividenžu politika, kura nosaka, ka atkarībā no peļņas uz pašu kapitālu dividendēs tiek izmaksāti 60%-85% no peļņas.

Vēsturiski kompānija ir izmaksājusi no 1 līdz 4 centiem dividendi uz vienu akciju. Vidējais dividenžu ienesīgums iepriekšējos 5 gados bija 2.23%.

Ja uzņēmumam izdosies aizvadīt šī gada otro pusgadu tikpat veiksmīgi kā pirmo, tad kopējais peļņas apmērs varētu sasniegt pat 34 miljonus eiro. Pie šāda peļņas apmēra dividendēs varētu tik izmaksāti ne mazāk kā 65% no peļņas jeb 22 miljonus eiro.

Pie pašreizējās uzņēmuma vērtības potenciālais dividenžu ienesīgums varētu pat pārsniegt 5%.

Valuācija

Pašreizējā cenas un peļņas attiecība ir relatīvi zemā līmeni, salīdzinot ar paša uzņēmuma vidējo rādītāju iepriekšējos 5 gados. Tikmēr cenas un bilances rādītājs ir augstāk nekā vēsturiski vidēji, savukārt cenas un apgrozījuma rādītājs ir tuvu 5 gadu vidējam.

Ja uzņēmumam šajā gadā izdotos nopelnīt iepriekš minētos 34 miljonus eiro, tad cenas un peļņa attiecība nokristos līdz 12.5. Šādam scenārijam piepildoties, akcijas izskatās diezgan pievilcīgas.

Kopsavilkums

Kopumā LITGRID akcijas var vērtēt kā salīdzinoši pievilcīgas tieši stabilitāti mīlošiem ieguldītājiem un dividenžu investoriem. Pieaugošais apgrozījums un peļņas apmērs, visticamāk, nodrošinās augstāku dividendes apmēru absolūtos skaitļos un arī augstāku dividenžu ienesīgumu. Ja uzņēmums turpinās uzrādīt tikpat strauji izaugsmi kā šogad, visticamāk, tas atspoguļosies arī akcijas cenas pieaugumā. Tomēr, ņemot vērā uzņēmuma darbības nozari, es nesagaidītu īpaši aizraujošu notikumu attīstību un vētrainus ienesīgumus.


Informācijas atklāšana: Man nepieder LITGRID akcijas.

Atruna: Augstāk rakstītais ir tikai un vienīgi mans personīgais viedoklis un nav uzskatāms kā aicinājums vai rekomendācija veikt vai neveikt kādas konkrētas investīcijas. Investīciju lēmumi ir katra paša ziņā.

Autors: Kaspars Peisenieks, peisenieks.com

Kaspars Peisenieks ir neatkarīgs investīciju un uzkrājumu eksperts. Investīciju tirgos aktīvi darbojas kopš 2007.gada, vairākus gadus pārvaldījis turīgu personu portfeļus vietējā kapitāla bankā.
Kaspars ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā finanšu vadībā Banku augstskolā un MBA grādu SBS Šveices Biznesa skolā, kā arī CFA institūta finanšu analītiķa sertifikātu.