
Gads bijis labs akciju tirgum, sliktāks izejvielām
Aizejošais gads ir jau piektais pēc kārtas, kas neraugoties uz dažādām globālajām finansiālajām problēmām, pasaules finanšu tirgos aizritējis optimistiskā gaisotnē. Kopumā no ieguldījumu mikroklimata viedokļa to var uzskatīt par labāko kopš iepriekšējās finanšu krīzes, turklāt pozitīva notikumu attīstība bija par spīti tam, ka bažas par centrālo banku īstenoto finanšu stimulu apgriešanu vasarā izraisīja investoru paniku atsevišķās Āzijas valstīs, piemēram, Indijā un Indonēzijā, noticis cenu samazinājums lielai daļai stratēģiski nozīmīgāko izejvielu, radot bažas par globālās ekonomikas bremzēšanos, kas saistās ar lēnāku ekonomisko izaugsmi Krievijā un Ķīnā. Tomēr vislielākās bažas saistījās ar ASV valsts budžeta apstiprināšanu un parāda griestu paaugstināšanu, kas oktobrī bezalgas atvaļinājumā lika doties apmēram 800 000 ASV valsts iestādēs strādājošajiem, tomēr vēl lielākas bažas saistījās ar šī procesa iespaidā pēdējā brīdī novērsto ASV maksātnespējas iestāšanos. Tomēr starptautiskā finanšu pasaule minētos notikumus sagremoja bez pārlieku liela stresa, kas galvenokārt bija saistīts ar ekonomikas stimulēšanā šogad ieripojušo aptuveni vienu triljonu ASV Federālo rezervju (FRS) sistēmas dolāru, kā arī apjomīgām naudas injekcijām Japānas ekonomikā, kur, līdzīgi kā ASV, tas notika, centrālai bankai veicot parāda vērtspapīru uzpirkšanu. Šī faktora ietekmē abu valstu akciju tirgi piedzīvojuši vētrainu izaugsmi, kas līdz ar biržu darbošanos pēc savstarpējās saistības principa atbalsojās arī citur pasaulē. Tomēr naudas pieplūduma izraisītais investoru riska apetītes pieaugums nav bijis pozitīvs it visam. Šajā sakarā aģentūra Bloomberg apskatījusi gan potenciālos veiksminiekus, gan zaudētājus. DB piedāvā aplūkot vien dažus no tiem.
Desmitkāršs kāpums
Saistībā ar investīcijām ASV akciju tirgū aģentūras uzmanību izpelnījās iepriekšējās finanšu krīzes laikā nepatikšanās nonākušā nekustamā īpašuma finansētāja Fannie Mae akcijas. Līdz ar gandrīz notikušo finanšu sistēmas sabrukumu 2008. gadā šī sfinanšu institūcijas akcijas cena nokritās par 98%, tomēr šie notikumi palikuši pagātnē. Šogad Fannie Mae akciju cena ir desmitkāršojusies, kas saistīts ne tikai ar investoru riska apetītes palielināšanos, bet aizvien pārliecinošāku ASV ekonomikas atgūšanos no iepriekšējās krīzes.
Noteikti liela nozīme bijusi arī pieaugušajai Volstrītas finansiālās neievainojamības sajūtai, jo pēdējo gadu pieredze investoriem radījusi atskārsmi, ka pat tad, ja tuvojas kādas ekonomiskās nepatikšanas, nav jēgas steigties ar akciju pārdošanu, jo FRS tāpat visu sakārtos. Kas attiecas uz Fannie Mae, noteikti lielu lomu nospēlējuši arī labie finanšu rādītāji. Kompānijas peļņa uz akciju gada otrajā un trešajā ceturksnī izrādījās attiecīgi par 173,4% un 137,1% lielāka nekā analītiķi caurmērā bija prognozējuši iepriekš, liecina finanšu portālā Yahoo! Finance pieejamā informācija.
Bloomberg aplūkojis arī citu valstu biržas tirgotos uzņēmumus un kā gada veiksminieks atzīts Ķīnas autobūves uzņēmums Chongqing Changan Automobile. Kompānijas ceturkšņa ieņēmumi gada laikā palielinājušies par 33%, savukārt peļņa uz vienu akciju pieaugusi par 400%. Veiksmīgs gads bijis arī tiem, kam pieder uzņēmuma kapitāla daļas.
Autoražotāja akcijas cena šogad palielinājusies par 77%, vakar atrodoties nedaudz zem 12 juaņu atzīmes. Iespējams, paredzētā Ķīnas ekonomikas orientēšanās arī uz valsts iekšējā patēriņa palielināšanos var sekmēt šīs uzņēmuma vērtspapīru cenas tālāku pieaugumu. Tomēr šobrīd kompānijas akcijas īsti nevar nosaukt par lētām. Tās akcijas cenas attiecība pret iepriekšējo četru ceturkšņu peļņu uz akciju jeb P/E sasniedz 18,53, bet P/E attiecība, kas rēķināta pēc šā gada prognozētās peļņas, ir 16,26. Savukārt akcijas cena pret to bilances vērtību ir 3,31. Salīdzinājumam: šī uzņēmuma darījumu partnerim – ASV autobūves gigantam Ford – Volstrītā kotēto akciju P/E attiecība abos minētajos griezumos ir ap 10, bet akcijas cenas attiecība pret bilances vērtību sasniedz 3,25. Vienlaikus Ford akciju dividenžu gada ienesīgums salīdzinājumā ar akcijas cenu sasniedz 2,4%, savukārt Ķīnas uzņēmumam vien 0,42%. Līdz ar to, ja ir jāizvēlas, kur investēt, raugoties no tīri fundamentālo rādītāju viedokļa, priekšroka šobrīd droši vien būtu Ford vai kādam citām ASV autobūves uzņēmumam.
Zilais kurināmais
Situācija pasaules izejvielu tirgos šogad attīstījusies pēc pilnīgi pretēja scenārija, salīdzinot gan ar iepriekšējiem gadiem, gan notikumiem akciju tirgos. Taču arī šeit var atrast kaut ko augošu, tiesa, tas saistīts ar strauju samazināšanos iepriekš. Jaunu tehnoloģiju uzvaras gājiens gan attiecībā uz kurināmā ieguvi, gan energoefektivitāti veicinājis dabasgāzes cenas kritumu apmēram uz pusi, ja salīdzina ar to, cik zilais kurināmais maksāja izejvielu buma laikā 2008. gadā. Tomēr iespaidīgais kritums iepriekš novedis arī pie pozitīvas korekcijas, kuras iespaidā šogad decembrī dabasgāzes cena biržā ir apmēram par 18% augstāka nekā pagājušā gada izskaņā. Tiesa, šeit ir jāņem vērā cenas Ņujorkas preču biržā, kas nav saistītas ar dabasgāzes cenām Eiropā.
Labākais sākums
Laiks, kad investori ir gatavi dāsni atvērt makus, ir labs, piesaistītu uzņēmumiem kapitālu ar biržas investoru naudas palīdzību. Bloomberg vērtējumā šogad labākais akciju publiskais piedāvājums bijis farmācijas sektora uzņēmumam Aratana Therapeutics. Kopš jūnija beigām, kad tika sākta kompānijas akciju kotācija Nasdaq biržā, to cena ir palielinājusies par 116%. Tiesa, jānorāda, ka uzņēmums strādā ar zaudējumiem, kas divos iepriekšējos ceturkšņos bija lielāki par prognozētajiem.
Sociālo mediju bums biržā no akciju cenu pārmaiņu viedokļa par samērā veiksmīgu padarījis arī iepriekš finanšu presē daudz pieminēto Twitter akciju nonākšanu publiskā vērtspapīru tirgū. Šo akciju vērtība kopš tirdzniecības sākuma biržā ir pakāpusies apmēram par ceturto daļu. Arī šis uzņēmums nav pelnošs un ekspertu aplēses liecina, ka nākamo gadu tas var noslēgt ar zaudējumiem.
Mārtiņš Apinis
Raksts bija publicēts 19. decembrī laikrakstā Dienass Bizness
