2 June 2021
Baltijas birža
Ziņas un Viedokļi
Nordecon – īsais apskats

Nordecon pamatdarbība ir būvniecība, tai skaitā komerciālo, industriālo, publisko un privāto objektu būvniecība, un infrastruktūras segments, kas iekļauj ceļu būvniecību un uzturēšanu, kā arī citus pakalpojumus.

Vēsturiskais sniegums

Iepriekšējo 5 gadu laikā Nordecon akcijas ir pieaugušas par 21.36% jeb par 3.9% gadā, kas pats par sevi nav pārāk iespaidīgs rādītājs. Akcijas cena arī ir bijusi gana svārstīga, tā piemēram kopš 2017.gada augstākā punkta līdz zemākajam punktam 2018.gada beigās akcijas cenas samazinājās par 35%. Tāpat arī nozīmīgs samazinājums vēlreiz bija vērojams COVID-19 ietekmē 2020.gada pavasarī. Kopš tā laika akcijas cena ir pārliecinoši kāpusi. No zemākā punkta 2020.gada martā līdz augstākajam punktam šī gada aprīlī akcijas cena pieauga par vairāk nekā 130%.

Tomēr, ja paskatāmies senākā vēsturē, tad redzam, ka akcijas cena ir ievērojami zemākos līmeņos nekā IPO brīdī 2006.gadā, nemaz nerunājot par cenu, kas tika sasniegta augstākajā punktā 2007.gadā.

Finanšu rādītāji

Vairāku gadu garumā Nordecon ir izdevies audzēt apgrozījumu no 183 miljoniem eiro 2016.gadā līdz 296 miljoniem eiro 2020.gadā. Tiesa, pieaugošais apgrozījums nav rezultējies tikpat būtiskā peļņas pieaugumā, piemēram, neto peļņas marža 2020.gadā ir būtiski zemāka nekā 2019. un 2018.gadā. Nordecon savos finanšu pārskatos un finanšu mērķos liek uzsvaru uz operacionālo peļņas maržu, kas arī 2020.gadā ir samazinājusies, salīdzinot ar iepriekšējiem gadiem.

Starp galvenajiem izaicinājumiem uzņēmums min pieaugošās darba spēka izmaksas un grūtības atrast atbilstošas kvalifikācijas speciālistus. Tāpat arī uzņēmums COVID-19 ietekmē novēro kritumu privāto pasūtījumu jomā, kā rezultātā pieaug konkurence tirgū. Zemāko punktu šajā tendencē uzņēmums sagaida 2022.gada vidū.

Ja aplūkojam šī gada pirmā ceturkšņa rādītājus, tad uzņēmuma apgrozījums samazinājās par 10.8% līdz 48 miljoniem eiro, salīdzinot ar 2020.gada pirmo ceturksni. Samazinājums galvenokārt ir pamatojams ar apgrozījuma kritumu meitas uzņēmumos ārvalstīs.

Viens no būtiskākajiem uzņēmuma nākotnes perspektīvu raksturojošajiem rādītājiem ir order book jeb nākotnes noslēgto līgumu kopējais apmērs.

Ja skatāmies uz 2020.gada beigām, tad order book apmērs nav diez ko iepriecinošs, jo tas ir zemāks nekā 2019.gadā, taču jau šī gada pirmajā ceturksnī order book ir pieaudzis līdz 281 miljonam eiro, kas dod pārliecību par apgrozīja apjomiem tuvā nākotnē.

Dividendes

Nordecon plāno, ka vidēji 30% no peļņas tiek izmaksāti dividendēs. Iepriekšējo 5 gadu laikā dividendes apmērs ir svārstījies no 3 centiem līdz 12 centiem uz vienu akciju.

Par 2020.gadu uzņēmums piedāvā izmaksāt dividendēs 6 centus par vienu akciju. Pie pašreizējās akcijas cenas dividenžu ienesīgums ir 4.49%, kas ir vērtējams kā salīdzinoši pievilcīgs.

Valuācija

Cenas un peļņas attiecība šobrīd ir 11.82, kas ir relatīvi pievilcīgs līmenis. Cenas un brīvās naudas plūsmas attiecība ir zemāka nekā 10 gadu vidējais rādītājs, tādu pašu ainu uzrāda arī cenas un apgrozījuma attiecība, vienīgi cenas un bilances attiecība ir augstāka nekā 10 gadu vidējais rādītājs. Kopumā varētu teikt, ka uzņēmums ir adekvāti novērtēts vai pat relatīvi nenovērtēts.

Kopsavilkums

Kopumā Nordecon akcijas šobrīd šķiet pievilcīgas ieguldīšanai. Uzņēmums ir spējis audzēt apgrozījumu pat grūtajā COVID-19 ietekmes gadā, kā arī ir izaudzējis order book līdz augstiem līmeņiem, kas dod pārliecību par pārskatāmu nākotni. Akcijas ir adekvāti novērtētas vai pat mazliet nenovērtētas, kā arī uzņēmums ir stabils dividenžu maksātājs ar šī brīža dividenžu ienesīgumu 4.49% apmērā.


Informācijas atklāšana: Man nepieder Nordecon akcijas.

Atruna: Augstāk rakstītais ir tikai un vienīgi mans personīgais viedoklis un nav uzskatāms kā aicinājums vai rekomendācija veikt vai neveikt kādas konkrētas investīcijas. Investīciju lēmumi ir katra paša ziņā.

 

Autors: Kaspars Peisenieks, peisenieks.com

Kaspars Peisenieks ir neatkarīgs investīciju un uzkrājumu eksperts. Investīciju tirgos aktīvi darbojas kopš 2007.gada, vairākus gadus pārvaldījis turīgu personu portfeļus vietējā kapitāla bankā.
Kaspars ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā finanšu vadībā Banku augstskolā un MBA grādu SBS Šveices Biznesa skolā, kā arī CFA institūta finanšu analītiķa sertifikātu.