22 June 2021
Baltijas birža
Ziņas un Viedokļi
Nordic Fibreboard – īsais apskats

Nordic Fibreboard pamatdarbība ir dažādu koka plākšņu, t.sk. izolācijas, pretvēja, grīdas un Isomodul, ražošana.

Vēsturiskais sniegums

Iepriekšējo 5 gadu laikā Nordic Fibreboard akcijas cena ir pieaugusi par 261%. Varētu teikt, ka akcijas cena ir augusi par 29% gadā, tomēr pēc grafika redzam, ka tā nav. Lielais pieaugums ir novērojams tieši no šī gada sākuma.

Kopš gada sākuma akcijas cena ir pieaugusi par 329% ar lielāko kāpumu tieši pēdējā mēneša laikā, pieaugot par 169%.

Kopumā akciju iegāde jebkurā brīdī pēdējo 5 gadu laikā ir bijis veiksmīgs ieguldījums, taču attinot cenas vēsturi tālāk, redzam, ka akcijas cena šobrīd ir par 45% zemāk nekā 2007.gadā.

Finanšu rādītāji

Šī gada pirmajā ceturksnī uzņēmuma apgrozījums bija par gandrīz 400 tūkstošiem eiro zemāks nekā iepriekšējā gada pirmajā ceturksnī, kas ir saistīts ar vairāku biznesa segmentu pārtraukšanu. Uzņēmums iepriekšējā gadā ir pārtraucis ražot display board jeb displeja dēļus, kurus daudz izmanto skolās, izstādēs un pasākumos, pēc kuriem pieprasījums kritās COVID-19 ietekmē. Tā rezultātā tika pārtraukta arī Püssi rūpnīcas darbība.

Tomēr tajā pašā laikā ir pieaudzis pieprasījums pēc pārējiem koka plākšņu produktiem, kā rezultātā Pērnavas rūpnīcā ir nodarbināta pat 4.maiņa. Rūpnīcā strādā bez apstājas, izņemot ar vienu maiņu mēnesī apkopes darbu laikā.

Tas ir ļāvis uzņēmumam šī gada pirmajā ceturksnī nopelnīt 550 tūkstošus eiro pretstatā 534 tūkstošu eiro zaudējumiem pērnā gada 1.ceturksnī. Tekošo 12 mēnešu neto peļņa sasniedz 2.158 miljonus eiro.

Tieši pieaugošais peļņas apmērs arī ir galvenais iemesls straujajam akcijas cenas pieaugumam.

Uzņēmums iepriekšējos 9 gados tikai pērn spējis strādāt ar ievērojamu peļņu. Citos gados tika piedzīvota neliela peļņa vai arī zaudējumi.

Vai šis būs pagrieziena punkts un tendence mainīsies uz pieaugošu apgrozījumu un peļņu? To, protams, rādīs laiks.

Uzņēmums vēsta, ka pieprasījums pēc tā produktiem ir spēcīgs, kā arī pasūtījumu apjoms ir liels no tā lielākajiem noieta tirgiem Ziemeļeiropā, kas liek atlikt pasūtījumus no citiem pasūtītājiem uz tālāku nākotni.

Pieaugošā pieprasījuma rezultātā uzņēmums izskata iespēju atkal atvērt Püssi rūpnīcu tuvā nākotnē.

Jāpiemin, ka kokmateriālu tirgus šobrīd ir ļoti “karsts“, ir ļoti liels pieprasījums pēc kokmateriāliem, kā rezultātā globāli strauji ir augušas cenas. Tas, protams, nāk par labu arī Nordic Fibreboard.

Valuācija

Iepriekšējos 12 mēnešos uzņēmuma neto peļņa sasniedza 2.158 milonus eiro, pašreizējā tirgus kapitalizācija ir 9.27 miljoni eiro, tā rezultātā cenas un peļņas attiecība šobrīd ir 4.29. Šāds līmenis pats par sevi ir ļoti zems. Pat Baltijas biržās uzņēmumiem, kuri spēj stabili strādāt ar peļņu, P/E attiecība ir vismaz 10-12 robežās. Attiecīgi, saglabājot esošos peļņas līmeņus, akciju cenai ir potenciāls pieaugt vēl 2-3 reizes.

Protams, ņemot vērā straujo akcijas cenas pieaugumu pēdējo mēnešu laikā, šāds apgalvojums var šķist pārdrošs, taču tāda varbūtība pastāv.

Neskatoties uz straujo cenas pieaugumu, pieņemot turpmāku spēju uzrādīt līdzīgus peļņas apmērus, Nordic Fibreboard akcijas šobrīd šķiet ļoti nenovērtētas.

Kopsavilkums

Kopumā man Nordic Fibreboard akcijas liekas pievilcīgas ieguldīšanai. Uzņēmums pēc ilgāka laika ir spējis uzrādīt labu peļņu, tā noieta tirgus ir ļoti “karsts“ un šķiet, ka varētu kļūt vēl karstāks. Uzņēmums ir aizvēris darbības veidus, kas nenesa ienākumus. Valuācija pie esošā peļņas līmeņa pat pēc straujā akcijas cenas pieauguma šķiet pievilcīga.


Informācijas atklāšana: Man nepieder Nordic Fibreboard akcijas.

Atruna: Augstāk rakstītais ir tikai un vienīgi mans personīgais viedoklis un nav uzskatāms kā aicinājums vai rekomendācija veikt vai neveikt kādas konkrētas investīcijas. Investīciju lēmumi ir katra paša ziņā.

 

Autors: Kaspars Peisenieks, peisenieks.com

Kaspars Peisenieks ir neatkarīgs investīciju un uzkrājumu eksperts. Investīciju tirgos aktīvi darbojas kopš 2007.gada, vairākus gadus pārvaldījis turīgu personu portfeļus vietējā kapitāla bankā.
Kaspars ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā finanšu vadībā Banku augstskolā un MBA grādu SBS Šveices Biznesa skolā, kā arī CFA institūta finanšu analītiķa sertifikātu.