24 February 2011
Ziņas un Viedokļi
Pensija un loterijas

Pensiju 2. līmeņa pārvaldnieki un ar tiem saistītās bankas regulāri izsludina dažādas akcijas – loterijas jaunajiem klientiem, lai tie uzticētu konkrētajam pārvaldniekam savus pensiju 2. līmeņa uzkrājumus.

Vai uz šiem piedāvājumiem atsaukties? Pirmajā mirklī var šķist, ka ir muļķīgi uzticēt savu naudu tam, kas sola mazas balviņas vai niecīgu iespēju kaut ko laimēt, nevis tam, kurš spēj nosargāt un vienlaikus vislabāk pavairot klienta līdzekļus. Pieņemsim, ka jums pensiju otrajā līmenī ir uzkrāts 500 latu liels kapitāls. Katrs procentu ienesīguma punkts gadā sastāda 5 latus. Vidējās loterijās piedāvātās balvas vai to laimēšanas varbūtība naudas izteiksmē ir krietni mazākas un svārstās robežās no 3 santīmiem līdz gandrīz 4 latiem. Taču ar balvām saistās loterijām piemītošais jaukums – cerība laimēt “lielo” balvu vai arī droša iespēja saņemt mazu, bet patīkamu tūlīt patērējamu vai aptaustāmu balvu.

Kamēr loterijas izsludina pārvaldnieki, kuriem pensiju plānu ienesīgums ir starp labākajiem un atšķiras nebūtiski, nebūtu ko uztraukties, ja cilvēks lēmumu mainīt pārvaldnieku balsta ne tikai izvērtējot pensiju plānu ienesīgumu, bet arī ļaujoties loterijas kārdinājumam. Pensiju pārvaldnieku tomēr var mainīt vienu reizi katrā gadā, bet pensiju plānu esošā pārvaldnieka ietvaros reizi gadā var nomainīt jebkurā mirklī. Taču pavisam neņemt vērā pārvaldnieka darbības rezultātus un akli sekot loterijas aicinājumam arī nebūtu prātīgi. Diez vai mazas balvas dēļ ir vērts uzticēt savus 500 latus pārvaldniekam, kurš strādā ar 3% ienesīgumu un gadā nopelna jums klāt 15 latus, kamēr citi pārvaldnieki tajā pašā riska kategorijā strādā, piemēram, ar 7% ienesīgumu, kas jums gadā nopelnītu 35 latus.

Skatoties www.manapensija.lv datos par pārvaldnieku darbības ienesīgumu pēdējā gada laikā, redzam, ka loterijas izsludinājušās Citadele banka, SEB banka un Norvik banka ir strādājušas labi un to plānu darbības rezultāti ir vieni no labākajiem, dažreiz arī paši labākie (http://www.manapensija.lv/plans/ip00000.php).

Ienesīgums: Loterijas izsludinājušo Citadele Asset Management, SEB banka un Norvik banka pensiju 2. līmeņa plānu ienesīgums pēdējā gada laikā (dati uz 23.02.2011.):

Konservatīvie plāni:

  • NORVIK IPS plāns “Daugava” + 6,33%
  • Citadele Universālais pensiju plāns + 7,33%
  • SEB Latvijas plāns + 4,51%

Sabalansētie plāni:

  • NORVIK IPS plāns “Venta” + 4,93%
  • SEB sabalansētais plāns +5,71%

Aktīvie plāni:

  • NORVIK IPS plāns “Gauja” + 5,53%
  • SEB aktīvais plāns + 6,52%
  • SEB Eiropas plāns + 8,54%
  • Citadele Aktīvais pensiju plāns + 10,82%

Šobrīd notiekošās akcijas:

Citadele Asset Management

Akcijas norises laiks: No 1. janvāra līdz 31. martam

http://www.citadele.lv/common/img/uploaded/doc/pension/pensija2_loterijas_noteikumi_lv.pdf

Balvu fonds: viena dāvanu karte 500 LVL (pieci simti lati) vērtībā vienai personai kruīza braucienam pa Vidusjūru no tūrfirmas.

Varbūtība laimēt: Izlozes noteikumos rakstīts: “Paredzams, ka 13.2.punktā noteiktajā kārtībā tiks iesniegti aptuveni 18 000 Iesniegumi. Loterijas dalībnieku aptuvenas izredzes laimēt ir 1 : 18 000.”

Komentārs: Pēdējā gada laikā Citadele Asset Management ir nodrošinājis pašu labāko ienesīgums starp aktīvajiem plāniem, bet izredzes loterijā laimēt samērā pieticīgo balvu (ja piesakās plānotie 18 000 konkurenti) ir vienkārši traģiskas.

Norvik banka

Akcijas norises laiks: no 2011.gada 3.janvāra līdz 28.februārim.

http://www.fondi.norvik.lv/userfiles/file/Momentloterija_nauda_noteikumi_12_2010_gatavs.pdf

Balvu fonds:

– 1 latu īpašo (piemēram, ar eglītes, gredzena, čiekura utml. attēlu) monētu komplekti 3 (trīs) latu vērtībā
– 1 latu īpašo (piemēram, ar eglītes, gredzena, čiekura utml. attēlu) monētu komplekti 5 (piecu) latu vērtībā
– 2 latu monētu komplekti 10 (desmit) latu vērtībā

2.1. Momentloterijas laimestu fondu veido 6000 laimesti.
2.2. Momentloterijā piedalās 6000 kartiņas, kur visas lozes ir pilnas.
2.3. Loterijas laimesta fonda kopējais apmērs ir 21 300, 00- lati (divdesmit viens tūkstotis trīs simti lati, 00 santīmi).
2.4. Loterijas laimesta balvas:
2.4.1. 5100 (pieci tūkstoši viens simts) 1 latu īpašo (piemēram, ar eglītes, gredzena, čiekura utml. attēlu) monētu komplekti 3 (trīs) latu vērtībā
2.4.2. 600 (seši simti) 1 latu īpašo (piemēram, ar eglītes, gredzena, čiekura utml. attēlu) monētu komplekti 5 (piecu) latu vērtībā
2.4.3. 300 (trīs simti) 2 latu monētu komplekti 10 (desmit) latu vērtībā

Laimestus saņems pirmie 6000 (seši tūkstoši) reģistrētie NORVIK pensiju 2.līmeņa plānu klienti.

Varbūtība laimēt: ja esat starp pirmajiem 6000 pieteicējiem, tad jums ir 100% varbūtība vinnēt jebko, 5% varbūtība, ka vinnējat  dāvanu10 Ls vērtībā, 10% varbūtība, ka vinnējat  dāvanu 5 Ls vērtībā, un 85% varbūtība, ka vinnējat dāvanu 3 Ls vērtībā.

Komentārs: Loterija bez lieliem pārsteigumiem, taču nevinnēt nav iespējams (ja vien neesat 6001. jaunais klients).

SEB banka

Akcijas norises laiks: no 2011. gada 17. janvāra līdz 18. martam (ieskaitot).

http://www.seb.lv/data/product_documents/Loterijas-noteikumi_2729-LV.pdf

SEB banka savā kampaņā ir ieviesusi labdarības aspektu, kas neitralizē bezkaislīgu kalkulēšanu. “Piesakoties pensiju 2. līmenim SEB bankā līdz 18. martam, SEB banka Tavā vārdā ziedos naudu Bērnu klīniskās slimnīcas rehabilitācijas inventāra iegādei. SEB ziedos 1 Ls par katru jaunu pensiju 2. līmeņa klientu.”

http://www.seb.lv/lv/private/services/pension/labs-vairo-labu

Savukārt tiem, kas piesakās uz SEB bankas pensiju plāniem caur ibanku, ir iespēja piedalīties loterijā un pretendēt uz laimestu.

Laimestu fonds: 2.1. Laimesti: […] 2.1.2. Philips televizors 40 PFL8605 kopā ar Blue Ray atskaņotāju BDE 500 un briļļu komplektu (2 brilles, raidītājs), kas tiks izlozēts starp dalībniekiem, kas pieteikušies ibankā SEB bankas pensiju 2. līmeņa ieguldījumu plānam laika posmā no 2011. gada 17. janvāra līdz 18. martam (ieskaitot).

Varbūtība laimēt: “Paredzams, ka 1.4. punktā noteiktajā periodā tiks iesniegti aptuveni 1 000 Iesniegumi. Tātad, prognozējot, katra Iesnieguma radītā iespēja laimēt ir aptuveni 1 : 1 000.”

Komentārs: visnotaļ pieklājīga loterija ar daudz labākām laimēšanas izredzēm kā Citadeles loterijā. Dīvaini tikai tas, ka loterija ierobežota starp SEB ibankas lietotājiem, tātad SEB bankas esošajiem klientiem.

Ko domā tu? Vai ir vērts piedalīties šādās akcijās?