24 March 2021
Ziņas un Viedokļi
Pensiju plānu trekeris uz 31.12.2020

Baltijas pensiju II plāni arī izvēlas iekļaut Baltijas uzņēmumu akcijas savos portfeļos.

Šis atskats uz Latvijas un Igaunijas pensiju II plāniem, kuru sastāvā var atrast uzņēmumu akcijas no Baltijas biržas. Uz raksta brīdi Lietuvas dati bija pieejami tikai par 2020. gada 1. pusgadu un ņemot vērā Ignitis IPO otrajā pusgadā, tad nebūs pareizi iekļaut Lietuvas pensiju II plānus apkopojumā, jo dati nebūs precīzi.

Tabulā zemāk (fails lielākai bildei) ir saraksts ar Baltijas uzņēmumu akcijām, kuras ir iekļautas kādā no Latvijas un Igaunijas II pensiju plāna pārvaldnieku portfeļos. Tabulā atrodami 22 uzņēmumi, sākot ar Nordecon (EUR 72.832, tikai EE) un Tallinna Sadam (EUR 34.8m). Latvijas II pensiju plānu pārvaldnieku portfeļos Baltijas uzņēmumu akcijas uz 2020. gada beigām bija nepilni EUR 33m, no kuriem gandrīz EUR 24m ir Swedbanka pārvaldībā. Igaunijā kopējā vērtība bija EUR 97.4m, bet līdera lomu ieņem LHV Group ar EUR 44.5m

31_12_2020_pension_funds__3_.png
*Citadele dati par 2020.gada 1. pusgadu

Nākamā tabula parāda kopējo EE un LV vērtības katrai akcijai. Šeit redzams, ka Igaunijas Tallinna Sadam (osta) ir vispieprasītais uzņēmums ar vērtību nepilnu EUR 35m apjomā. Lai būtu labāks priekšstats cik daudz tas ir no visa uzņēmuma vērtības, tad aplūkojam nākamo rindiņu % of All, jeb % no visām akcijām. Tallinna Sadam gadījumā tie ir 7% no visām pieejamām akcijā. Bet ņemot vērā, ka praktiski visām akcijām tā saucamais Free Float (kur tiek atskaitīti tādi “insaideri” un lielie īpašnieki kā Tallinna Sadam gadījumā Ekonomikas ministrija) ir mazāks, tad sanāk, ka Tallinna Sadam vērtība Baltijas II pensiju plānos sastādīja 22% no kopējā free float.
Interesanti, ka vietējais Latvijas Hansamatrix šīs attiecības bija 19% no kopējā un 60% no free float.

Pensijas__2_-1.png

Pēdējā trešā tabula ir apkopojums, kurā ietveru Baltijas uzņēmumu akcijas, ar kurām iepazināmies iepriekšējās tabulās un noskaidroju kāds ir proporcionāls sadalījums, jeb no visas vērtības, kas ir Baltijas uzņēmumu akcijās, kā tā sadalās starp uzņēmumiem.
Kā jau uzzinājām iepriekš, tad Tallinna Sadam pēc vērtības ir līderis un īpatsvars sastāda 27%, tam seko Ignitis grupe 18%, Tallinna Kaubamaja 16% un Tallink Grupp 10% un piecinieku noslēdz Olainfarm ar 7%. Pirmā piecinieka īpatsvars pret visu Baltijas akciju vērtību sastāda 78%.

Pensijas__3_.png

Kopsvailkums un atziņas:
*Arī Baltijas pensiju plānu II līmeņos ir ieguldījumi Baltija uzņēmumu akcijās un viskatīvāk to dara Igaunijas banka LHV Group.
*Lielākais kopējais ieguldījums(vērtība) ir Tallinna Sadam uzņēmuma akcijām, bet Hansamatrix proporcionāli pret uzņēmuma vērtību ir lielākais ieguldījums.
*Olainfarm ir starp 5 populārākajām Baltijas uzņēmumu akcijām, ko izvēlējušies Baltijas II pensiju plānu pārvaldnieki
*Šeit neaplūkoju cik mazs ir Baltijas uzņēmumu akciju īpatsvars kopumā no visu šo pārvaldnieku un pārējo pārvaldnieku ieguldījumu vērtības, bet droši var teikt, ka EUR 130m (EE+LV) un EUR 33m LV ir ļoti mazs cipars, ņemot vērā, ka Latvijā vien kopējā 2. pensiju plānu (visu) vērtība pārsniedz 5 miljardus, tādejādi LV pārvaldnieku Baltijas akciju īpatsvars ir ~0.66%
*Šis apkopojums un Excel tabulas, kas slēpjas zem tā ļaus sekot līdzi Baltijas pensiju II plāna pārvaldnieku darbībām un uzzināsim (ar nokavēšanos), kurp dodas vietējā smart money no pensiju pārvaldnieku puses.

P.S. Šis raksts tapa iedvesmojoties pēc viena no  maniem tvītiem, kur pieminēju, ka izskatās, ka Latvijā visi aktīvā 50% akcijās plānu turētāji/iedzīvotāji ir kļuvuši par Tesla netiešiem īpašniekiem, jo Tesla ir S&P indeksā un parādās vairums ETFos. Varbūt kaut kas līdzīgs sekos Baltijā, kur kāds no uzņēmumiem iegūs drošuma un stabilitātes simbolu (šis nav domāts salīdzinājums Teslai), kurā pensiju plāni ieguldīs piemēram ikmēnesi un tas varētu raisīt akcijas cenas kāpumu.

 

 

Autors:  balticstock.lv , Baltijas akciju ceļvedis

Interese par akciju tirgiem kopš 2008. gada, bet no 2017. gada pamatā sekoju Baltijas biržas uzņēmumiem. Mans fokuss ir Baltijas biržas uzņēmumu akciju novērtēšana un analītisko apskatu veidošana (sadarbībā ar Enlight Research). Plašā pieredze lauksaimniecībā man palīdz spriest, jo īpaši par tādiem Baltijas uzņēmumiem kā Auga, Linas Agro, kā arī Lietuvas piena pārstrādes uzņēmumiem. Ticu Baltijas reģionam un ieguldīšanas iespējām tajā.