13 December 2013
Ziņas un Viedokļi
Pieci perspektīvi Baltijas biržu uzņēmumi

Kopumā Baltijas biržās kotēto uzņēmumu trešā ceturkšņa darbības rezultāti ir vērtējami kā apmierinoši, saka LHV bankas Latvijas pārstāvniecības vadītājs Māris Rambaks, norādot, ka no tām kompānijām, kurām padziļināti seko LHV analītiķi, salīdzinot ar pērno gadu ap 67% uzrādīja apgrozījuma pieaugumu un ap 60% – EBIT peļņas pieaugumu.

Tikmēr to kompāniju īpatsvars, kuras paziņoja gan apgrozījuma, gan peļņas rādītājus, kas sakrita vai pārsniedza LHV analītiķu prognozes, bija ap 53%.

Kompānija vērtē piecas Baltijas uzņēmumu akcijas, kuras tuvāko 12 līdz 18 mēnešu laikā varētu uzrādīt pozitīvāko cenas dinamiku.

Kā daudzsološākos ieguldījumus LHV analītiķi šobrīd saskata Latvijas kuģniecības, Šiauliu bankas, Baltika, Premia Foods un Tallinna Kaubamaja akcijas. Ar sīkāku uzņēmumu vērtējumu iespējams iepazīties zemāk.

Latvijas kuģniecība trešajā ceturksnī strādāja ar 26,2 miljonu ASV dolāru
(13,38 miljonulatu) apgrozījumu, kas ir par 4% mazāk nekā analogajā periodā pērn. Savukārt neto peļņas ziņā ceturknis tika noslēgts ar 1,96 miljonu dolāru (aptuveni 1 miljonu latu) peļņu, kas ir ievērojami labāks rezultāts nekā 2012.gadā, kad kompānija strādāja ar 6,37 miljonu dolāru lieliem zaudējumiem. Skatoties nākotnē, galvenais dzinējs akcijas cenai būs tendences naftas produktu tankkuģu tirgus sektorā, kuras pašreiz ir salīdzinoši labvēlīgas, kā arī turpmāka peļņas rādītāju uzlabošanās.

LatvijasKugnieciba_ORIGINAL_1386765401
Foto:LETA

Šiauliu bankas neto procentu un komisiju ieņēmumi trešajā ceturksnī bija 23,6miljoni Lietuvas litu (4,8 miljoni latu). Pozitīvu pārsteigumu sagādāja 6,3 miljonu Lietuvas litu (1,28 miljonu latu) lielā peļņa no pārtrauktām operācijām, kas palīdzēja trešā ceturkšņa neto peļņa sasniegt 7,8 miljonu Lietuvas litu (1,59 miljonu latu) apmērā. Galvenais finanšu rādītāju un akcijas cenas dzinējs arī tuvākajā nākotnē būs no Ukio bankas pārņemtie aktīvi, kuri jau šobrīd diezgan skaidri sniedz atdevi.

Šialiu_bankas_ORIGINAL_1386765586
Avots: Šiauliu bankas

Apģērbu ražotājs un mazumtirgotājs Baltika trešajā ceturksnī strādāja ar 14,2 miljonu eiro (9,4 miljonu latu) apgrozījumu, kas ir par 8% mazāk nekā analogajā periodā pērn. Rezultātā ceturksnis tika noslēgts ar 0,8 miljonu eiro (0,56 miljonu latu) zaudējumiem. Ņemot vērā, ka oktobra provizoriskie pārdošanas rezultāti bija vāji, kompānija paziņoja, ka pārskatīs plānotos 2013.gada rezultātus. Galvenie iemesli vājākiem rezultātiem bija laikapstākļi, lielāka konkurence, veikalu paplašināšana un ekonomikas izaugsmes bremzēšanās galvenajos noieta tirgos. Skatoties uz priekšu un ņemot vērā vājos trešā ceturkšņa rezultātus, investoriem nāksies pārskatīt savas prognozes. Neskatoties uz to, akcijas cenai joprojām varētu būt potenciāls pieaugt par 40-60%.

apranga_ORIGINAL_1386766264
Avots: Baltika

Kamēr Premia Foods trešā ceturkšņa darbības rezultāti lika nedaudz vilties bruto apgrozījuma ziņā, tie pozitīvi pārsteidza mazāku izmaksu un lielākas tīrās peļņas ziņā. Pateicoties bioloģisko aktīvu pārvērtēšanai, kompānijas neto peļņa trešajā ceturksnī bija 2,1 miljons eiro (1,47 miljoni latu), kas ir par 87,8% vairāk nekā analogajā periodā pērn. Ņemot vērā, ka zivju cenas kļūs mazāk svārstīgas, kompānijas nākotnes darbības rezultātu prognozes izskatās reālas, kas būs viens no galvenajiem dzinējiem akcijas cenai.

premia_ORIGINAL_1386766400
Foto: LETA

Tallinna Kaubamaja trešā ceturkšņa rezultāti pozitīvi pārsteidza ar lielveikalu segmenta darbības rezultātiem, kas viennozīmīgi nodrošināja lielāko pienesumu kopējam apgrozījuma pieaugumam līdz 124,9 miljoniem eiro. Neskatoties uz konkurences saasināšanos, līdzīgi pārsteidza arī lielveikalu rentabilitātes rādītājs. Lai uzlabotu konkurētspēju, kompānija plāno atvērt jaunus lielveikalus arī nākotnē. Spriežot pēc trešā ceturkšņa rezultātiem, šāda stratēģija atmaksājas un varētu palīdzēt uzlabot peļņu arī nākotnē.

Selver_ORIGINAL_1386767915
Foto: LETA

Žanete Hāka

Raksts bija publicēts 11. decembrī Biznesa portālā  www.db.lv