1 June 2012
Ziņas un Viedokļi
Rolands Petrevics: Mūža darījumi? Nedod Dievs!

Rolands Petrevics, investors, IT speciālists, Latvijā pirmā biržas foruma wallstreet.lv izveidotājs:

„Mani no šādiem mūža darījumiem Dievs pasargājis. Un esmu pat priecīgs par to, ka man (pagaidām) nav tāda darījuma, pēc kura es tagad vai vecumdienās, sēžot ar pledu uz kājām, varētu teikt: „Lai nu kā, bet toreiz gan man pirkums izdevās!”

Jo sākotnēji esmu virzījies pa to ceļu, kur 40% liels gada ienākums – labs ienākums. Un, ja kaut kas maksā ļoti lēti (salīdzinājumā ar citu akciju cenām attiecīgajā brīdī – tas ir svarīgi), tad es vienmēr esmu spējis abstrahēties no multiplikatoru vilinājuma. Un nekādi neesmu spējis atvairīt asociācijas ar second hand apģērbu. Un, ja akcija X ir it kā ļoti lēta (šeit akcentējams vārds ļoti), tad varbūt tāpēc, ka te viss nav pārāk labi. Droši vien tāpēc pasēdēšanu, pēc kā tiek sasniegts desmitkārtīgs rezultāts, man nav bijis. Cits iemesls: pārdevu akcijas ātrāk, negaidot to maksimālo pieaugumu: kā tas, piemēram, bija ar Krievijas Mečel – 2006. gadā tajā ar mārdžinu investēju cenā, kas bija zemāka par 4 ASV dolāriem, taču līdz 20 dolāriem un augstāk tomēr, protams, nenogaidīju.

Toties man nav arī tirpas uzdzenošu stāstu par to, ka, lūk, „reiz mani vērtspapīri naudas izteiksmē nokritušies par 90% un pēc tam nedēļas laikā tie izvilkti”. Jā, reizēm bijis divkārtējs un trīskārtējs pieaugums, maksimāli – četrkārtējs. Taču šajos gadījumos tie absolūtajos skaitļos nebija lieli apjomi. Tieši šī iemesla pēc – un šeit sākas mans izteikti subjektīvais viedoklis – it kā ļoti gudri cilvēki sāk visu laiku meklēt tikai multiplikatora atkārtošanās iespējas. Iepriekšējais džekpots atstāj narkotisku iespaidu, un šie cilvēki vairs tirgū nevar ieraudzīt citus, pilnībā pieņemamus variantus.

Un rezultātā mēs redzam lielus darījumu apjomus ar Ukio bankas Lietuvā un Rīgas Kuģu Būvētavas akcijām. Un to dara – šis atkal ir subjektīvs viedoklis! – tie paši multiplikatoru heroīnisti, kuriem ar tik riskantu lietu agrāk reiz paveicies. Un viņi gaida atkārtojumu. Esmu pārliecināts, ka Rīgas Kuģu Būvētavai aizgāja daļa to cilvēku naudas, kuri 2009. gadā iegādājās Olainfarm akcijas par desmitiem santīmu, bet pārdeva par 2 latiem un vairāk – šie cilvēki atkal meklē jaunu multiplikatoru. Taču tas var nebeigties tik veiksmīgi kā Olainfarm gadījumā.

Lūk, kāpēc atbildi sāku ar vārdiem “nedod Dievs!