8 June 2021
Baltijas birža
Ziņas un Viedokļi
Tallinna Kaubamaja Grupp – īsais apskats

Tallinna Kaubamaja Grupp ir viens no lielākajiem mazumtirdzniecības uzņēmumiem Baltijas valstīs. Lielākais darbības segments ir mazumtirdzniecības veikalu ķēde Selver, savukārt citi darbības segmenti iekļauj auto tirdzniecību, apsardzes pakalpojumu, apavu tirdzniecību un gatavās pārtikas produkcijas ražošanu.

Vēsturiskais sniegums

Tallinna Kaubamaja akcijas cena iepriekšējo 5 gadu laikā ir pieaugusi par 35.87% jeb par 6.3% gadā, kas no vienas puses ir solīds pieaugums, taču no otras nav arī nekas pārmērīgs. Tomēr papildus jāņem vērā, ka Tallinna Kaubamaja iepriekšējo 5 gadu vidējais dividenžu ienesīgums ir bijis 7.46% un attiecīgi kopējais ienesīgums pārsniedz 13% gadā, kas ir vērtējams kā ļoti labs ienesīgums.

Iepriekšējā gada laikā akcijas cena ir pieaugusi par 19.1%, tomēr jāņem vērā, ka visu akciju cenas bija zemākos līmeņos iepriekšējā gada pavasarī un vasaras sākumā COVID-19 ietekmēs dēļ.

Finanšu rādītāji

Tallinna Kaubamaja pēdējos 5 gados ir spējis katru gadu audzēt apgrozījumu, pat arī 2020.gadā par spīti COVID-19 ietekmei.

Jāatzīmē, ka uzņēmums arī ir spējis saglabāt peļņas maržas, tā piemēram neto peļņas marža ir svārstījusies 4-5% robežās un tikai pērn ir nokritusies līdz 3%.

Arī atdeve uz kapitālu jeb ROE ir bijuši stabili 13-14% ar izņēmumu 2020.gadā.

Kopumā uzņēmuma finanšu rādītāji ir vērtējami kā labi un stabili.

Biznesa attīstība

Tallinna Kaubamaja turpina attīstīties un iepriekšējā gadā tika paziņots par mazumtirdzniecības ķēdes ABC iegādi, tāpat arī tika iegādāts apsardzes pakalpojumu segments no P.Dussmann Esti. Tā rezultātā uzņēmumā nodarbināto personu skaits ir pieaudzis no 4251 darbinieka 2019.gada 1.ceturksnī līdz 4917 darbiniekiem 2020.gada 1.ceturksnī.

Dividendes

Tallinna Kaubamaja ir stabils dividenžu maksātājs. 10 gadu vidējais dividenžu ienesīgums ir 5.95% gadā, kas ir vērtējams kā ļoti pievilcīgs. Ja izdalām pavisam nesen izmaksāto dividendi ar šodienas cenu, iegūstam pašreizējo dividenžu ienesīgumu 6.47%.

Valuācija

Lai arī dividenžu ienesīgums šobrīd, salīdzinot ar 10 gadu vidējo, šķiet pievilcīgs, tomēr valuāciju raksturojošie rādītāji šobrīd kopumā ir paaugstināti. Cenas un peļņas attiecība ir par aptuveni 50% augstāka nekā 10 gadu vidējais rādītājs, cenas un bilances attiecība arī ir paaugstinātā līmenī, savukārt cenas un apgrozījuma attiecība ir vidējā līmenī.

No vienas puses varētu šķist, ka uzņēmums ir dārgs, tomēr vienmēr ir jāvērtē arī konteksts. Pieņemot, ka uzņēmums spēs atgriezties pie līdzīgiem peļņas apmēriem kā periodā no 2017.līdz 2019.gadam jeb 30 miljoni eiro gadā, pie pašreizējās akcijas cenas cenas un peļņas attiecība nokristos līdz 10 gadu vidējam rādītājam 12.

Kopumā var secināt, ka uzņēmums ir adekvāti novērtēts.

Kopsavilkums

Kopumā Tallinna Kaubamaja akcijas man liekas pievilcīgas ieguldīšanai. Uzņēmumam ir labi un stabili finanšu rādītāji, tā valuācija ir adekvāta jeb akcijas nav pārvērtētas. Uzņēmums ir stabils dividenžu maksātājs ar dividenžu ienesīgumu ap 6% gadā. Tāpat par labu ieguldīšanai šajā uzņēmumā nāk tā darbības joma un plašā darbības virzienu diversifikācija.

 

Autors: Kaspars Peisenieks, peisenieks.com

Kaspars Peisenieks ir neatkarīgs investīciju un uzkrājumu eksperts. Investīciju tirgos aktīvi darbojas kopš 2007.gada, vairākus gadus pārvaldījis turīgu personu portfeļus vietējā kapitāla bankā.
Kaspars ir ieguvis maģistra grādu starptautiskajā finanšu vadībā Banku augstskolā un MBA grādu SBS Šveices Biznesa skolā, kā arī CFA institūta finanšu analītiķa sertifikātu.