22 October 2014
Ziņas un Viedokļi
Tehniskā analīze Latvijas akciju tirgū – ar ko sākt?

Analizējot Baltijas tirgus akcijas, un tajā skaitā arī Latvijas tirgu ir pieņemts izmantot fundamentālo analīzi, lasīt ziņas, analizēt bilanci – vārdu sakot pielietojot visu to pašu klasisko FA, par kuru runājām manos iepriekšējos rakstos par ASV akcijām. Tomēr tiem, kas lasīja tos rakstus, varbūt ir palicis atmiņā arī tas, ka es vairākas reizes esmu atkārtojis, ka arī TA var tikt sekmīgi pielietots spekulējot ASV tirgos, bet vislabākā ir simbioze, kad lēmumi tiek pieņemti balstoties uz abiem. Tas pats klasiskais izteikums, ka FA parāda ko pirkt, un TA pasaka kad to darīt – manuprāt var tikt sekmīgi pielietots arī uz Latvijas akcijām.

Līdz ar to radās ideja šī raksta tēmai, un ja redzēšu zināmu aktivitāti komentāros – tad varbūt šī varētu būt arī rakstu sērija. Jo skaidrs ir tas, ka jebkurš var atvērt kādu grāmatu par TA un atverot jebkuru ASV čartinga resursu (labākais manuprāt uz doto brīdi ir www.tradingview.com), var sākt zīmēt trendlīnijas, likt indikatorus un meklēt formācijas un patternus. Jeb – nodarboties “ar zīlēšanu kafijas biezumos” teiks fundamentālās pieejas adepti.

Kā tad ir ar Latvijas tirgu? Kā vispār izskatās grafiki no TA viedokļa uz doto brīdi, kad top šis raksts (2014 gada 21 oktobris). Lielākā daļa investoru un spekulantu diendienā vēro tos grafikus, ko piedāvā Nasdaq Rīga interneta lapa, un tur protams nekādu tehnisko analīzi mēs veikt nespēsim. Tāpēc, piedāvāju jums aplūkot dažas aktīvākās Latvijas akcijas uz doto brīdi, kā tās izskatās no TA viedokļa, un kādus mēs varam izdarīt secinājumus.

Jā, un te uzreiz definēsim pamatdomu, kurai es pats ticu, un to arī praktiski pielietoju ikdienas treidingā – TA un it īpaši patterni (ar tiem domāju formācijas, piemēram trijstūri, utt), darbojas jebkurā taimfreimā, tikai tad protams arī mērķiem un stoplosiem un visai citai stratēģijai jābūt saskaņā ar izvēlēto taimfreimu. Tas nozīmē, ka uz ASV akcijām ir sveču formācijas un patterni kuras lieliski darbojas gan uz 5 min grafikiem intraday, tā arī uz dienas (daily grafikiem). Es personīgi uzskatu, ka nav jēgas intraday treidingā pielietot slīdošās vidējās, tas galu galā bija izdomātas, lai skatītos dienu intervālus, bet tas ir mans personīgais viedoklis, un protams ir tikpat apstrīdams kā jebkurš cits viedoklis. Treidingā nav aksiomu, ir tikai viens tiesnesis un tas ir konta lielums. Ja tas palielinās, tad vienalga ko raksta tas vai cits “eksperts”.

Un otra problēma ir likvīdums. Pat likvīdākās Latvijas akcijas, ja uzliekam sveču tipa grafiku, nav viegli analizējamas, jo dažas dienas var nebūt vispār darījumu. Līdz ar to jebkādu TA uz Latvijas akcijām iesaku veikt uz nedēļas grafikiem. Tātad zemāk redzamos grafikus, kad tos aplūkosiet, atcerieties, ka viena svece tā ir vesela nedēļa. Bet kā jau teicu, analīze un tās princips vienalga paliek tas pats, un no tā tad arī iziesim sākot analīzi.

p1

Lūk šādi izskatās Olainfarm nedēļas grafiks, tīrs – bez jebkādiem indikatoriem. Jebkuru analīzi vienmēr labāk sākt bez indikatoriem, no sākuma skatoties tieši cenu, apjomus (volume), un iespējamos patternus.

Tātad pirmais, un galvenais ko jebkuram TA analītiķim, kurš vēlās kaut ko analizēt jebkurā tirgū – ir jāuzdod sev jautājums – vai tirgus atrodas trendā vai ne, un ja trendā – vai tas ir uz leju vai augšu.

Jūs laikam esat dzirdējuši visus šos klasiskos izteicienus, ka “trend is your friend”, un “nevajag ķert krītošus nažus”, nevajag līst pret trendu, utt. Trenda definīcija arī nav nemaz tik viegla kā no sākuma liekas – visi definēt to kā sēriju no augstākiem viena pēc otra lowiem, citi saka – galvenais ka grafika labā puse ir augstāka par kreiso, utt.

Tāpēc skatoties uz Olainfarm grafiku, daļa teiks, ka akcija ir augošā trendā, bet daļa teiks, ka ir flatā (jeb range), un abiem būs taisnība. Tieši tāpēc, lai atsietos no subjektīvisma, un ieviestu vismaz kaut kādu skaidrību un atrastu kaut kādas koordinātes šajā visumā – ļoti iesaku visiem, kas nopietni vēlas kaut ko darīt TA lauciņā izlasīt vismaz vienu grāmatu, un tā ir Stena Vainšteina (Stan Weinstein), Secrets for Profiting in Bull and Bear Markets.

p2

Rezumējot tur teikto, Stens definē tirgu, kā esošu vienā no 4 fāzēm. Lūk šādi:

p3

Tātad izlasot grāmatu, es domāju liela daļa dabūs tādu “a-ha” momentu, un vismaz zinās, KAD NEPIRKT, lai arī tas ne vienmēr palīdzēs noteikt kad pirkt, utt. Lieta tāda, ka Stens pierāda, un tā tas arī ir, ka tirgus vienmēr atrodas vienā no šīm 4 fāzēm – un mūsu uzdevums ir noteikt – kad. Un nepirkt 3 – 4 fāzē, un ideālā gadījumā pirkt momentā, kad fāze 1 pāriet fāzē 2. Grāmatā tur sīki viss aprakstīts, ja būs interese par šo tēmu, mēs varam nākošajos rakstos šo tēmu iztirzāt sīkāk. Taču tagad mēs redzam, ka pērkot fāzē Nr.3 mēs riskējam nopirkt pašā topā, bet fāzē 4 pirkt ir ja nu ne nažu ķeršana, tad nu pirkšana pret trendu noteikti. Lejupejošie trendi var ilgt tik pat ilgi, cik augšupejošie, un tas kas šodien liekas lēts, rīt var būt vēl lētāks. Tāpēc aplūkosim dažas Latvijas akcijas uz šodienu pagaidām tikai un vienīgi no Stena Weinsteina fāzu viedokļa.

Tātad Olainfarm:

p4

Tagad kā jūs redzat, sarkanā līnija jau ir Vainšteina ieteiktā MA30, un tagad mēs redzam, ka tirgus ir iegājis trešajā fāze, kas nozīmē tikai vienu – nākamā varētu būt ceturtā fāze – lejupejošais trends.

p5

Šī ir daudz cietusī naftas ieguvju platformu ražotāja RKB1R akcija – te mēs redzam, ka akcija atrodas 4 fāzē (jeb lejupejošā trendā, kas pamazām sāk pāriet pirmajā stabilizācijas fāzē – kur diemžēl var ilgt ļoti ilgi. RKB1R šie līmeņi wallstreet.lv veterānu vidu tiek saukti par “home sweet home”, un tā tur var gulēt tagad patiešām ilgi.

p6

Arī SAF visumā izskatās iegājis fāzē 1, un redzam arī kanālu, kas izveidojies starp 1.41 un 2.41. Šeit, ja ir pietiekams likvīdums, var pielietot range stratēģijas pērkot range apakšā, un pārdodot augšā. Tomēr izeju no fāzes 1, signalizēs izrāviens virs 2.41. Kanāla vidū, tā, kā tas ir tagad, darīt nevajadzētu neko.

p7

Lūk izcils Fāzes 2 – jeb augšupejošā trenda piemērs. Tiem, kam šī akcija ir – apsveicu. Pārdosiet fāzē 3. Tagad – no TA viedokļa, šis trends var turpināties ilgi un tālu. Pārdod varēs sākt domāt tad, kad akcijas grafiks sāks atgādināt OLF1R grafiku.

Vēl viens grafiks – Grindeks:

p8

Šeit situācija nav tik acīmredzama, kā citos piemēros ko apskatījām augstāk, toties šeit varam redzēt ļoti spēcīgu pretestību uz 6.00 līmeņiem. Jā, un kā jūs redzat, es pretestības atzīmēju kā apgabalus, un nevis līnijas – arī tā varētu būt speciāla diskusija, bet es patiešām nesaprotu, kā pretestība var būt līnija (viena konkrēta cena). Pat nepielietojot Volume Profile (jeb horizontālo apjomu diagrammu (uz Latvijas akcijām to redzēt nevaram, bet uz ASV tas izskatās šādi):

p9

… mēs varam redzēt cenu apgabalus kurā akcijas pirktas vairāk, vai mazāk un par tieši kādu cenu. Tā var redzēt kurus apgabalus akcija var pārvarēt viegli (gaisa spilveni) un kur patiešām varētu karāties kā es tos saucu “pircēju kokoni”.

Uz Latvijas akcijām manā rīcībā ir tikai vertikālā volume, nu, neko darīt. Var skaitīt ar roku izmantojot dienas datus, bet tas tomēr nebūs precīzi.

Tātad uz GRD1R suports ir nevis viena līnija, bet gan apgabals ko tad arī atliku uz grafika. Nu, par fāzi varat spriest paši – teorētiski tagad ir 4 fāzes beigas, bet tieši uz GRD1R 1 fāzes konsolidācija var arī izpalikt.

Tā var analizēt visas Latvijas un Baltijas tirgus akcijas uzliekot sev primāro jautājumu algoritmu apmēram šādi:

1)      Vai akcija atrodas fāze 3 un 4? Tad nepērkam (izņēmums te var būt izrāviens (breakout) virs šīs fāzes, bet tā tad atkal varētu būt cita raksta tēma);

2)      Vai akcija atrodas fāzē 1? Ienesam watchlistā, un sākam skatīties, kad sāk parādīties pirmie asni un pazīmes, ka akcija pāriet no 1 fāzes otrajā;

3)      Vai akcija atrodas fāzē 2? (VSS1R). Varam mēģināt agresīvi tirgoties trenda virzienā, lecot iekšā jau braucošā vilcienā.

Pēc tam, kad akcijas iziet šo primāro filtru, var sākt analizēt detalizēti, meklēt ieejas punktus, sveču patternus, pazīmes, ka viena fāze drīz nomainīs otru utt. Protams, tas ir tikai pats sākums, bet es uzskatu, ka pielietojot šo vienkāršo Stena Vainšteina fāžu analīzi, var jums ietaupīt ne tikai laiku, bet arī daudz naudas. Tālāk, miljonu dolāru vērts jautājums ir, kā atrast akcijas, kas ir gatavas iziet no pirmās fāzes otrajā, kā atrast klasiskos sveču patternus uz Latvijas akcijām (Bearish & Bullish Engulfing utt) – par to varam turpināt tēmu nākamajos rakstos.