12 October 2016
Ziņas un Viedokļi
TOP101 Latvijas vērtīgākā uzņēmuma statusu saglabā Latvenergo

Šodien, 12.oktobrī, publiskots Prudentia un Nasdaq Riga veidotais ikgadējais Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101. Jau devīto reizi par Latvijas vērtīgāko uzņēmumu atzīta AS Latvenergo. Tās novērtējums 2016.gada topā ir sasniedzis 1 307,4 milj. EUR (pirms gada – 1 067,8 milj. EUR), uzrādot vērtības pieaugumu par 22% vairāk nekā 2015.gada topā.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu 2016.gada topa augšgalā 2.vietā savu pozīciju saglabā AS Swedbank un 3.vietā ierindojas AS Latvijas valsts meži.

Pozitīvas vērtības izmaiņas topa desmitniekā uzrāda arī AS Latvijas Gāze, kas pacēlusies no 6. vietas uz 4.vietu, uzrādot vērtības pieaugumu par 11% vairāk nekā 2015.gada topā.

Būtisku vērtības pieaugumu Latvijas vērtīgāko uzņēmumu topā piedzīvojusi arī SIA Mikrotīkls, kas spējusi ielauzties TOP101 pirmajā desmitniekā, pakāpjoties no 16. uz 8. vietu. Tās novērtējums šā gada topā sasniedzis 418,9 milj. EUR, un tas ir par 55% palielinājies, salīdzinot ar iepriekšējā gada novērtējumu – 270,3 milj. EUR.

Svinīgajā ceremonijā tika paziņoti un godināti arī Baltijas TOP10 vērtīgākie uzņēmumi 2016.gada topā. Tā galvgalī jau trešo reizi pēc kārtas līderpozīcijas saglabājusi Swedbank Grupa. Baltijas vērtīgāko uzņēmumu TOP10 tiek veidots jau trešo gadu.

Svinīgo ceremoniju ar savu dalību pagodināja un visvērtīgākos uzņēmumus sveica Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens. Ceremonija pulcēja kopā Latvijas un Baltijas vērtīgāko uzņēmumu pārstāvjus, finanšu jomas ekspertus un sabiedrības viedokļu līderus.

Šā gada TOP101 Latvijas vērtīgāko uzņēmumu kopējā vērtība ir sasniegusi 15,7miljd. EUR. Pozitīvas izmaiņas ir vērojamas arī informācijas atklāšanā par korporatīvās pārvaldības principu ievērošanu.

Biržas Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne TOP101 atklāšanas ceremonijā pauda pārliecību, ka Latvijas vērtīgākie TOP101 uzņēmumi ir Latvijas un Baltijas tautsaimniecības mugurkauls un mūsu valsts ilgtspējīgas izaugsmes balsts. Šie uzņēmumi rada lielāko daļu no iekšzemes kopprodukta. Latvijas uzņēmumu vērtības pieaugumam līdzi nāk attīstība, jaunas darbavietas un sabiedrības labklājības pieaugums.

“Aizvadītajā gadā TOP101 uzņēmumu kopējā vērtība ir 15,7miljd. EUR. Pirmo reizi pēc 2010.gada tā ir nedaudz samazinājusies, savukārt TOP101 vēsturē redzama TOP101 un IKP vērtības korelācija, kas gan ir nobīdīta laikā,” par topa tendencēm sacīja Prudentia valdes priekšsēdētājs Kārlis Krastiņš. “Baltijas kontekstā gribu vērst uzmanību uz enerģētikas tirgu, kas turpina konsolidēties. Uz pārējo Baltijas enerģētikas uzņēmumu fona vēlos izcelt AS Latvenergo labos rezultātus vērtības pieaugumā. AS

Latvenergo vērtības kāpums par 22% ir ievērojams, salīdzinot ar AS Eesti Energia un AS Lietuvos Energija +5% kāpumu katram.”

“Uzņēmumu vērtības pieaugumu sekmē laba korporatīvās pārvaldība un akcionāru spēja noformulēt un realizēt ambiciozus attīstības mērķus. Taču mūsdienās pieaugoši svarīgu lomu spēlē uzņēmumu spēja attīstīt savu tehnoloģisko potenciālu un inovācijas, “ atzina Nasdaq Riga valdes priekšsēdētāja Daiga Auziņa-Melalksne.

Lai veicinātu izpratni, diskusijas un sadarbību finanšu tehnoloģiju nozarē, pēc vērtīgāko uzņēmumu apbalvošanas ceremonijas notika publiskās debates: FinTech – banku vērtības apdraudējums vai iespēja. Debatēs nozares līderi un FinTech eksperti diskutēja par banku sektora izaicinājumiem un spēju pielāgoties straujajām attīstības tendencēm finanšu tehnoloģijās, un kādu ietekmei tas var radīt uz biznesa vērtību.

Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP 101 ir sabiedriski nozīmīga iniciatīva, kuru kopš 2006. gada īsteno Prudentia un Nasdaq Riga. Šīs iniciatīvas pamatā ir vēlme rosināt sabiedrībā diskusijas par uzņēmumu vērtību korelācijā ar labu korporatīvo pārvaldību kā vienu no vērtību ietekmējošiem faktoriem. Projekta mērķis ir nostiprināt izpratni par uzņēmumu vērtību kā nozīmīgu atskaites punktu tālākai attīstībai. Vērtīgāko uzņēmumu saraksts tiek veidots sadarbībā ar Kredītinformācijas Birojs (LV), Creditinfo (LT) un Krediidiinfo (EE) informatīvo atbalstu. Informāciju par aktuālajiem un vēsturiskajiem Latvijas vērtīgāko uzņēmumu TOP101 un Baltijas TOP10 rezultātiem iespējams iegūt mājaslapā top101.lv. Tāpat mājaslapā iespējams iepazīties ar nozares speciālistu un viedokļu līderu vērtējumu par notiekošo Latvijas un Baltijas uzņēmējdarbības vidē.

AL1_2056

No kreisās: Kārlis Krastiņš (Prudentia), Daiga Auziņa-Melalksne (Nasdaq Riga), Āris Žīgurs (Latvenergo) un Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens.

AL1_2122

No kreisās: Juris Gulbis (Lattelecom), Zane Kotāne (Latvijas Gāze), Ģirts Bērziņš (Swedbank Latvia), Gints Bumbieris (Latvijas valsts meži), Kārlis Krastiņš (Prudentia), Daiga Auziņa-Melalksne (Nasdaq Riga), Āris Žīgurs (Latvenergo) un Ministru prezidenta biedrs, ekonomikas ministrs Arvils Ašeradens

 

Mediju kontakti papildu informācijai:

Elina Morozļi

Prudentia, Administratīvā direktore

+371 22 332 028

elina.morozli@prudentia.lv

Dace Bulte

Nasdaq Riga, Korporatīvās komunikācijas vadītāja

+371 67 212 431

dace.bulte@nasdaq.com