4 March 2024
Ziņas un Viedokļi
Uz augšu vien?

#SP500 indekss šogad lauza samērā vārgā februāra tradīciju un, pēc divu gadu pārtraukuma, gadu uzsāka ar diviem pozitīviem mēnešiem pēc kārtas. Pavisam ASV indeksi uzrāda kāpumu jau četrus mēnešus pēc kārtas. Bet tā nebūt nav skaļākā ziņa. Beidzot tālajā1989. gada pēdējā darba dienā uzstādīto rekordu pārsita Japānas #nikkei225 indekss. Vispār šogad jaunus rekordus pasaulē uzstādījuši kādi desmit indeksi. Vai tiešām viss ir tik labi?

No alt text provided for this image
Viss ir labi AI frontē, bet “uz ielas” arī nav pārāk slikti.
Šajā strauji uzkāpušo cenu un augsto procentu likmju situācijā ļoti svarīgais bezdarba rādītājs pasaulē ir zemos līmeņos, inflācija, kaut nav pārliecinoši nolauzta zemākos līmeņos, tomēr turpina pazemināties un arī biznesa vides noskaņojuma indeksi, šķiet, pēc zemajiem rādītājiem pagājušā gada nogalē, ir pārstājuši grimt zemāk. Karš Ukrainā un Gazā, kā arī bažas, ka algu kāpums var atdzīvināt inflācijas pūķi, tomēr ir riski, kuru dēļ centrālās bankas visticamāk vēl kādu brīdi iepauzēs un procentu likmes neaiztiks. Februāris bija klusais mēnesis centrālo banku frontē, bet martā no centrālajām bankām gaida svaigākās IKP un inflācijas prognozes. European Central Bank tiekas 7. martā, bet Federal Reserve Board tiekas 19./20. martā.

Akciju tirgus pagaidām optimismu nezaudē.
Kopš gada sākuma Nikkei pakāpies par veseliem 17%, kamēr Nasdaq “tikai” +7.2%, S&P500 +6.8%, kam seko Vācija +5.5% un Francija +5%. Minimāli zem nulles kopš gada sākuma Rīga un Tallina, bet Lielbritānija -1.3% un lielākos zaudētājos, kā jau pēdējos gados bieži pierasts, Honkonga -3.1% (cik gan ilgi vēl?). Nasdaq indeksa panākumi uz Mākslīgā Intelekta uzrāviena fona ir sīkums. Paskatieties bildītē uz šī gada Nasdaq 100 indeksa līderiem – NVIDIA +66%, Meta +41%, AMD +37%… Kamēr ir zems bezdarba līmenis, ir darbs un alga (turpinās arī iemaksas fondos), var tērēt naudu uz visādām abonēšanas maksām (Netflix +27%), tajā skaitā abonējot arī Mākslīgā Intelekta pakalojumus. Tas dod cerību, ka līdz MI burbuļa plīšanai vēl tālu… Bet vai tiešām? Laiks rādīs. Es vēl no šī viļņa nelecu nost (ekspozīciju pagaidām mazinot ļoti minimāli), bet bažas ar katru jaunu rekordu pieaug. Investīciju veterāniem sajūtas kā pirms .com burbuļa plīšanas, bet ‘value’ investori pacietīgi stāv malā un gaida savu slavas stundu. Berkshire Hathaway rezultāti gan arī 2023. gadā bija fantastiski labi, bet tāds milzis pats nu jau kļuvis par tirgu, kuram pārējo tirgu apsteigt būs arvien grūtāk. Skatīsies un klausīsies ko martā teiks centrālās bankas.
Lai visiem saulains pavasaris!

No alt text provided for this imageNo alt text provided for this imageNo alt text provided for this image

Autors: SEB Head of Markets Andris Lāriņš, Linkedin profile