5 February 2024
Ziņas un Viedokļi
V for victory!

Ja ņem vērā tikai tos #SP500 indeksa kritumus pēc kārtējiem rekordiem, kuri pārsniedza 20% (jeb iegāja “lāču” tirgū), tad šī gada janvārī indekss pabeidza zīmēt septīto V burtu pēdējo 50 gadu laikā. Pēc 2022. gada janvāra rekorda indekss zaudēja ceturto daļu un bija jāgaida 746 dienas līdz ieraudzījām jaunu (svaigākais dienas beigu rekords sasniegts 2. februārī – tirgus noslēdzās pie 4958.61 punktu atzīmes. Kas tagad? Mērķis 5000?

Sajūtas joprojām samērā dīvainas. Ekonomikas izaugsme (kolēģi to dēvē par anēmisku) galīgi nepriecē, bet akciju tirgū rekordi. Situāciju glābj tas, ka uz straujā procentu likmju celšanas šoka fona, joprojām nav būtiski pieaudzis bezdarba līmenis un ir vērojams ieņēmumu pieaugums. Bezdarba līmenis un algu izmaiņas šī gada pirmajā ceturksnī būs tie dati (gan ne vienīgie), kuri noteikts to, ko ar procentu likmēm darīs centrālās bankas. Janvārī gan European Central Bank gan Federal Reserve Board atvēsināja procentu likmju pazemināšanas gaidītājus.

Rekordi gan nav visiem indeksiem. Lai sasniegtu jaunu rekordu #Nasdaq indeksam vēl jākāpj 3.7% un arī Eiropā vairākiem indeksiem pietrūkst 3-5%. ASV Russell 2000 (small-cap uzņēmumi) līdz rekordam ir veseli 25%, kas apstiprina to, ka lieliski šadā ekonomikas situācijā klājas ne jau visiem. Eiropā jaunu rekordu janvārī sasniedza tikai Francijas #CAC40. Itālijas un Spānijas indeksiem rekordi vispār šķiet neaizsniedzamas virsotnes (FTSE MIB līdz rekordam 63%, IBEX 59%). Āzijā arvien lielākas cerības uz 1989. gada rekorda sasniegšanu ir #Nikkei225 indeksam, bet Ķīnas akciju tirgus ir viena vienīga nelaimju bedre, kas gada pirmajā mēnesī pavilka uz leju gan SHENZHEN SE COMPONENT (-15%) gan Honkongas indeksu (-9%).

Vai februāris noturēs savu reputāciju? Skatoties uz S&P500 indeksa garo vēsturi dažādos griezumos, februāris ir gada otrais vājākais mēnesis pēc septembra. Lai arī pēdējās janvāra un pirmajās februāra dienās virkne lielu uzņēmumu publicēja iepriecinošus rezultātus, procentu likmju ilgāka iestrēgšana augstajos līmeņos var darīt savu un pasliktināt noskaņojumu. Fiksēt peļņu un gaidīt lētākus pirkumus, vai turpināt sērfot uz pēdējo dienu viļņa ir “miljons dolāru” jautājums.

No alt text provided for this imageNo alt text provided for this image

No alt text provided for this image

Autors: SEB Head of Markets Andris Lāriņš, Linkedin profile