8 May 2015
Ziņas un Viedokļi
Veiksmīgākie un neveiksmīgākie Baltijas biržu uzņēmumi

2015. gadu Baltijas fondu tirgus uzsāka pozitīvās noskaņās, stāsta Finasta Asset Management brokeris Sergejs Orlovs. 

Ja salīdzinājumam pagājušā gada sākums investoriem nebija iepriecinošs, tad šī gada pirmais ceturksnis Baltijas fondu tirgos iezīmējas ar augšupejošu trendu, OMX Baltic Benchmark GI pieaugot par 11,79%.

Fondu tirgus izaugsmi veicināja Eiropas Centrālās bankas lēmums uzsākt apjomīgu valsts obligāciju uzpirkšanas programmu, pēc būtības devalvējot eiro valūtu. Otrkārt naftas cenas kritums un Krievijas rubļa kursa nostiprināšanās atstāja pozitīvu ietekmi uz to uzņēmumu darbības rezultātiem, kuri darbojās NVS valstīs.

Neskatoties uz to, ka investoru aktivitāte Baltijas biržās kopumā turpina krist un kopējais apgrozījums samazinājās par 13% līdz 59 miljoniem eiro, lielākā daļa uzņēmumu uzrādīja kapitalizācijas pieaugumu.

Investorus motivēja ne tikai globālie ekonomiskie un politiskie notikumi, bet arī korporatīvās ziņas, jo daudzi uzņēmumi nopublicējuši gada rezultātus un solījuši izmaksāt dividendes.

Finasta Asset Management eksperti apkopojuši informāciju par Baltijas biržu uzņēmumiem, kuru akcijas cena uzrādījusi straujāko kritumu un kāpumu.

Straujākais cenas kāpums

1. Arco VaraArco Vara_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: +40,10%
Nekustamo īpašumu pārvaldniekam Arco Vara, neskatoties uz finansiālam problēmām, izdevās noslēgt 2014. gadu ar peļņu 1,1 miljona eiro apmērā. Kompānijā turpina veiksmīgi attīstīt nekustamo īpašumu Bulgārijā un Latvijā. Akcionāru sapulcē nolēma izmaksāt dividendes 0,01 eiro par vienu akciju.

2. Merko EhitusMerko Ehitus_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: 26,19%
Celtniecības koncerns Merko Ehitus nodemonstrēja izcilus rezultātus, tīrā peļņa par 2014.gadu palielinājās par 19%, bet investoru interesi izraisīja dividendes 0,41 eiro par akciju un kapitāla samazināšana 0,23 eiro apmērā uz vienu akciju.

3. Tallinna Kaubamaja Grupp Tallina Kaubamaja Grupp_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: 21,76%
Mazumtirdzniecības uzņēmums Tallinna Kaubamaja Grupp būtiski palielināja pārdošanas apjomus – par 7,3% salīdzinājumā ar iepriekšējo gadu, kā arī tīra peļņa palielinājās par 16,2%. Kompānija apsolīja izmaksāt dividendes 0,4 eiro apmērā.

4. Tallink GruppTallink Grupp_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: 20,74%
Kuģniecības kompānija Tallink Grupp veikusi restrukturizāciju gan uzņēmuma valdē, gan saimniecība, bet neskatoties uz veiktajām izmaiņām, pasažieru skaits pirmajā ceturksnī tupina krist par 5,9%. Neskatoties uz to, investori tic, ka veiktās izmaiņas nesīs labas dividendes nākotnē. Šogad kompānija izmaksās dividendes 0,02 eiro par vienu akciju.

5. Lietuvos DujosLietuvo dujos_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: 20%
Lietuvas enerģētiskā kompānija Lietuvos Dujos kārtējo gadu turpina priecēt investors gan ar gada rezultātiem (tīrā peļņa 42,3 miljoni eiro, salīdzinot ar iepriekšēja gadā zaudējumiem), gan ar M&A darījumiem (apvienošanās ar Lesto), gan ar dividenžu politiku, 0,0963 eiro par vienu akciju.

Lielākais akcijas cenas kritums

1. Utenos trikotāžasUtenos trikotazas_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: -16,42%
Utenos trikotāžas iepriekšējā gādā atvēra savu pirmo veikalu Viļņā un sāka ražot jaunus materiālus, tomēr pārdošanas apjomi turpina krist. Kompānijās valde tekošos zaudējumus saista ar nestabilitāti Ukrainā (kurp kompānijā eksportē savu produkciju) un Ukrainas grivnas kursa krišanos.

2. Baltika GroupBaltika Group_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: -16,23%
Apģērbu tirgotājs Baltika noslēdza 2014. gadu ar zaudējumiem 1,26 miljonu eiro apmērā. Tiek veikta uzņēmuma biznesa optimizācija Krievijā un Ukrainā, kur kompānija bija spiesta aizvērt daļu no veikaliem, kā arī šo tirgu valūtu kritums negatīvi ietekmēja kopējos rezultātus.

3. AS GrindeksGrindeks

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: -15,5%
Vietējais farmācijas ražotājs Grindeks izmaksāja dividendes 0,93 eiro par vienu akciju, līdz ar to akcijas cena samazinājās par dividendes lielumu. Pašlaik investori gaida 1. ceturkšņa rezultātus, kas var veicināt gan akcijas cenas kāpumu, gan arī kritumu.

4. Premia FoodsPR Foods_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: -4,48%
Igauņu pārtikas ražotājs Premia Foods, paziņoja ka šogad nemaksās dividendes sakarā ar zaudējumiem, kuri pārsniedza 2,8 miljonus eiro. Investori negatīvi noreaģēja uz šo ziņu.

5. Vilkyškių pieninėVilkysiu pienine_logo

Akcijas cenas izmaiņas šā gada pirmajā ceturksnī: -4,48%
Neskatoties uz to, ka Vilkyškių pieninė kompānijas vadība pārliecināja investorus, ka Krievijas tirgus neieņem lielu daļu kompānijas eksportā, tomēr tīrās peļņas samazināšanās par 14% tiek skaidrota tieši ar šo apstākli.

Žanete Hāka, Dienas Bizness
Raksts publicēts 2015.gada 7.maijā biznesa portālā www.db.lv.