
Итак, загадка с почти 2-кратным ростом акций VN – раскрыта. В воскресенье руководство VN таки «проснулось», и сообщило бирже: связанная с Vitol кипрская компания Euromin ведет переговоры с Latvijas Naftas Tranzīts (LNT), – на предмет покупки 43,25% акций VN.
Впрочем, неподтвержденная информация – о том, что сделка будет закрыта совсем скоро, «до 15 сентября» – появилась на сайте NRA.lv еще в пятницу вечером, и ее озвучил присяжный адвокат Гатис Дирненс, со ссылкой на некие источники в финансовых кругах.
Напомним: до публикации этой информации цена VN на бирже выросла с 1,10 до 2 евро, причем крупный покупатель был только один, и удалось ему скупить около 33 тысяч акций. Если сделка между Euromin и LNT состоится, далее должен последовать откуп акций у миноритариев, как минимум по балансовой цене, которая превышает 3 евро за акцию.
Это была преамбула, а теперь – главное блюдо.
Предвосхищая негодование по поводу явного факта торговли на инсайде – почитал, что по этому поводу написано в законе О рынке финансовых инструментов (FITL). Как все должно было происходить, если бы все было по закону? Итак…
Во-первых, по закону выходит, что эмитент – то есть Ventspils Nafta – должен был сообщить о ведущихся с LNT переговорах. В статье FITL #59 так и написано: сообщать нужно обо всем, что может существенно повлиять на оценку ценных бумаг эмитента, – таким образом обеспечив защиту инвесторов.
В жизни – увы. Целых три дня, пока кто-то активно скупал акции VN, эмитент о таком сообщении не озаботился.
Во-вторых, в законе написано (снова статья #59): если эмитент узнает, что другие лица распространяют о нем информацию, которая могла бы повлиять или повлияла на стоимость ценных бумаг, – эмитент незамедлительно предоставляет свою информацию по этому поводу.
В жизни – да, это было сделано. Информация в NRA.lv появилась в пятницу вечером, VN отреагировала в воскресенье днем.
В-третьих, – собственно, о счастливом инсайдере (или гениальном провидце), который три дня без помех скупал акции VN. Статья FITL #85 четко говорит нам о том, что информация о ведущихся переговорах с LNT – это инсайд, давая такое определение «внутренней информации», которую нельзя использовать: это информация, которая не была раскрыта, и раскрытие которой повлияло бы на оценку ценных бумаг эмитента. Далее поясняется, что такой информацией считается в том числе информация о событиях, которые произошли – или только могут произойти в будущем, как в нашем случае.
В жизни: информация о переговорах с LNT – полностью соответствует определению «инсайда», прописанному в законе.
В-четвертых, – о том, мог ли счастливый обладатель инсайда торговать сам, или передать эту информацию кому-то другому. Статья FITL #85 запрещает использование такой информации, покупая или продавая ценные бумаги – а также запрещает передачу такой информации третьим лицам, кроме как в рамках профессиональных обязанностей. Запрет на инсайдерскую торговлю, по закону, распространяется и на третьих лиц, которые получили эту информацию, и которые понимают, или «должны понимать», что она – инсайдерская.
Кстати, статья #200 криминального закона предусматривает наказание за распространение внутренней информации рынка финансовых инструментов – до 5 лет тюрьмы или штраф в 100 минимальных зарплат.
В жизни: пока по этой статье никого не посадили.
В-пятых. Наверное, это самое смешное – но согласно статье FITL #89, трехдневной массированной скупки акций VN вообще не должно было быть. А именно: по закону, брокерская компания или банк должны были отказать в исполнении ордеров, как только у них возникли бы подозрения в использовании инсайдерской информации.
В жизни: я предупреждал – в жизни это представить смешно.
В-шестых. По той же статье FITL #89, брокерская компания или банк, остановив исполнение ордеров, должны были незамедлительно сообщить об этом в FKTK. Тот же алгоритм – сообщить регулятору – прописан в случае, если банк или брокерская компания не могут остановить сделки (например, в случае использования электронной платформы).
В жизни: см в-пятых.
В-седьмых. Согласно статье FITL №90, у регулятора – FKTK есть масса возможностей, как обеспечить выполнение всего написанного выше. Он может остановить торги ценными бумагами конкретного эмитента. Может распорядиться, чтобы банк или брокерская компания заморозили счет конкретного лица на срок до 6 месяцев. Пригласить это лицо на беседу, и потребовать объяснить свои сделки. Провести расследование.
В жизни: что-то от FKTK ничего не слышно – обязательно спрошу, как у них дела :).
В-восьмых. О тех, кто чувствует себя пострадавшим, – в случае, если сделка с LNT состоится, таковыми окажутся те, кто на прошлой неделе продавал акции VN по 2 евро, не владея инсайдом. В статье FITL #90 говорится: если нарушены статьи #85 и #88, инвестор может потребовать возмещения ущерба от лиц, допустивших нарушения данных норм закона, – в обычном судебном порядке.
В жизни: пока латвийская судебная практика, прямо скажем, не богата такими исками.
Итого: если смотреть, как по закону – просто идеальный мир. В котором эмитент раскрывает важную информацию сразу, а не когда акции на инсайде улетели в небеса, и не тогда, когда об этом уже пишут СМИ. Где брокера при подозрении на инсайдерские сделки «стучат», кому следует. А регулятор – ловит за руку, останавливает торги, проводит расследование. А потом – «турма», или 100 минималок штрафа. Не смейтесь, это все не я придумал – так в латвийском законодательстве написано 🙂
Ниже – выдержки из FITL.
59.pants. Būtiski notikumi
(6) Emitenta pienākums ir izplatīt informāciju šā likuma 64.2 pantā noteiktajā kārtībā par ikvienu citu šajā pantā neminētu notikumu arī tad, ja tas neatbilst šā panta otrajā un trešajā daļā minētajiem kritērijiem, bet var būtiski ietekmēt emitenta finansiālo stāvokli, iespējas veikt noteikta veida komercdarbību vai tā atklāšana var būtiski ietekmēt regulētā tirgū iekļauto emitenta pārvedamo vērtspapīru novērtējumu, tādējādi nodrošinot ieguldītāju aizsardzību vai nevainojamu tirgus darbību.
(7) Ja emitents uzzina, ka citas personas izplata par emitentu informāciju, kura varētu ietekmēt vai ir ietekmējusi emitenta pārvedamo vērtspapīru cenu, emitents nekavējoties sniedz savu komentāru par izplatīto informāciju šā likuma 64.2 pantā noteiktajā kārtībā.
85.pants. Iekšējās informācijas izmantošanas aizliegums
-
Iekšējā informācija ir tāda ar emitentu vai finanšu instrumentiem tieši vai netieši saistīta precīza informācija, kura nav tikusi publiski atklāta un kuras atklāšana būtiski ietekmētu šā emitenta emitēto finanšu instrumentu vai no tiem atvasinātu finanšu instrumentu cenu. Par precīzu uzskatāma tāda informācija, kas norāda uz pastāvošu vai nākotnē iespējamu apstākļu kopumu vai bijušu vai varbūtēju notikumu un ir pietiekami specifiska, lai ļautu izdarīt secinājumus par šā apstākļu kopuma vai notikuma iespējamo ietekmi uz finanšu instrumentu vai no tiem atvasinātu finanšu instrumentu cenām. Par informāciju, kuras atklāšana būtiski ietekmētu emitenta emitēto finanšu instrumentu vai no tiem atvasinātu finanšu instrumentu cenu, uzskatāma informācija, ko vidusmēra ieguldītājs visdrīzāk izmantotu, pieņemot lēmumu pirkt vai pārdot finanšu instrumentus.
-
Iekšējā informācija ir arī tāda ar emitentu vai finanšu instrumentiem tieši vai netieši saistīta informācija, kuras atklāšana būtiski ietekmētu šā emitenta emitēto finanšu instrumentu vai no tiem atvasinātu finanšu instrumentu cenu vai ieguldītāja lēmumu pirkt vai pārdot finanšu instrumentus un kuru persona, kas pieņem un izpilda vai nodod tālāk izpildei ieguldītāju rīkojumus par darījumiem ar finanšu instrumentiem, ir uzzinājusi no ieguldītāja, un kura izriet no ieguldītāja iesniegtā rīkojuma par darījumu.
Neviena persona, kura ir pirmās pakāpes iekšējās informācijas turētāja, nedrīkst:
1) izpaust, izmantot vai nodot trešajām personām iekšējo informāciju, izņemot gadījumu, kad šādu informāciju izpauž vai nodod, veicot savus darba vai profesionālos pienākumus;
2) pamatojoties uz iekšējo informāciju, iegūt vai atsavināt finanšu instrumentus vai atvasinātus preču instrumentus savā vai citas personas vārdā, kā arī ieteikt vai uzdot citai personai iegūt vai atsavināt finanšu instrumentus vai atvasinātus preču instrumentus.
-
Šā panta piektajā daļā noteiktais aizliegums attiecas arī uz personu, kura nav minēta šā panta piektajā daļā, ja šī persona zina vai tai būtu bijis jāzina, ka informācija ir iekšējā informācija.
89.pants. Pienākums atturēties no darījuma izpildes
(1) Ieguldījumu brokeru sabiedrība un kredītiestāde atturas no darījuma izpildes ieguldītāja uzdevumā, ja rodas aizdomas, ka šis darījums tiek izpildīts, izmantojot iekšējo informāciju vai nolūkā veikt tirgus manipulācijas.
(2) Ieguldījumu brokeru sabiedrība un kredītiestāde saskaņā ar tās iekšējā procedūrā noteikto kārtību nekavējoties ziņo Komisijai par darījumiem, no kuriem tā atturējusies saskaņā ar šā panta pirmās daļas prasībām.
-
Ja ieguldījumu brokeru sabiedrībai vai kredītiestādei nav iespējams atturēties no darījuma izpildes, ieguldījumu brokeru sabiedrībai vai kredītiestādei ir tiesības izpildīt darījumu, vienlaikus par to ziņojot Komisijai.
Lai nodrošinātu šīs nodaļas noteikumu ievērošanu, Komisijai papildus Finanšu un kapitāla tirgus komisijas likumā un citām šajā likumā noteiktajām tiesībām ir tiesības:
1) pieprasīt no jebkuras personas informāciju par tās darbību finanšu un kapitāla tirgū, kā arī uzaicināt šādu personu ierasties Komisijā un sniegt informāciju klātienē;
2) pieprasīt un saņemt no finanšu instrumentu tirgus dalībniekiem telefona sarunu ierakstus un cita veida datu pārraides ierakstus;
21) tās noteiktajā termiņā pieprasīt, lai emitents šā likuma 64.2 pantā noteiktajā kārtībā dara zināmu atklātībai informāciju, kuras izplatīšanu tas nodrošina saskaņā ar šā likuma 87.pantapirmo daļu;
22) pieprasīt, lai persona iesniedz Komisijai paziņojumu atbilstoši šā likuma 86.1 pantaprasībām;
3) pieprasīt, lai finanšu instrumentu tirgus dalībnieki izbeidz jebkādas darbības, kas ir pretrunā ar šīs nodaļas noteikumiem;
4) apturēt finanšu instrumentu tirdzniecību;
5) dot kredītiestādēm un ieguldījumu brokeru sabiedrībām rīkojumu apturēt finanšu instrumentu operācijas ieguldītāja kontā vai naudas līdzekļu kustību ieguldītāja kontā uz rīkojumā noteikto laiku, bet ne ilgāk par sešiem mēnešiem;
6) uz laiku līdz sešiem mēnešiem ierobežot finanšu instrumentu tirgus dalībnieka darbību.
91.pants. Civiltiesiskā atbildība
Ja ir pārkāptas šā likuma 85. un 88.panta normas, ieguldītājs var pieprasīt zaudējumu atlīdzināšanu no attiecīgā pārkāpuma izdarīšanā vainīgās personas, ceļot prasību tiesā vispārējā kārtībā.
Kriminallikums. 200.pants.
Komercnoslēpumu saturošu ziņu neatļauta iegūšana un izpaušana, kā arī finanšu instrumentu tirgus iekšējās informācijas neatļauta izpaušana
(1) Par ekonomisko, zinātniski tehnisko vai citu ziņu, kuras ir komercnoslēpums, neatļautu iegūšanu savai vai citas personas lietošanai vai izpaušanai, par šādu ziņu neatļautu izpaušanu citai personai tādā pašā nolūkā, kā arī par finanšu instrumentu tirgus iekšējās informācijas neatļautu izpaušanu —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz pieciem gadiem vai ar arestu, vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz simt minimālajām mēnešalgām.
(2) Par šā panta pirmajā daļā norādīto ziņu nolaupīšanu —
soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz astoņiem gadiem vai ar naudas sodu līdz simt piecdesmit minimālajām mēnešalgām.”
